Okategoriserade

Smakrikt pastarecept från vår resa till Parma

Artikeln är ett annonssamarbete med Barilla

 

Allt om mat har tillsammans med Barilla rest till Parma – staden som är full av parmesanost, parmaskinka och pasta. Med oss hem fick vi ett riktigt smarrigt pastarecept som passar perfekt i höst: Ravioli med spenat- och pumpafyllning!

Bland ståtliga byggnader, folkfyllda piazzor och trånga vindlande gränder i Parma sjuder en kärlek till god mat. Parmigiano-Reggiano sägs vara den mest kända osten i världen och görs av lika delar kvällsmjölk och morgonmjölk från kor som betat i området söder om Po-floden.

Den andra världskändisen från Parma är förstås parmaskinkan, eller prosciutto di Parma.

Pasta från Barilla till hela världen

Men i Parma finns inte bara skinka och ost. Durumvete till pasta är en av de vanligaste grödorna i regionen, och strax utanför Parma ligger världens största pastafabrik. Där tillverkar Barilla 350 000 ton pasta varje år.

Intill huvudkontoret inne i Parma ligger även Academia Barilla som sprider kunskap om den äkta italienska matkulturen. Där finns ett gastronomiskt bibliotek med italiensk måltidslitteratur och ett stort kök för provlagning och matlagningskurser. Barilla ordnar matresor till Italien bland annat till Parma. De anordnar även matlagningskurser för den som vill skina i köket. Kanske kan du tjuvstarta genom att testa det här raviolireceptet:

Ravioli med pumpa- och spenatfyllning

Portioner: 4

INGREDIENSER

Pasta

300 g durumvete, gärna extra finmalet som t. ex. tipo 00

3 st ägg

1 st äggula

Spenatfyllning

80 g babyspenat

150 g ricottaost

0,5 dl riven parmesanost

1 krm salt

Pumpafyllning

300 g pumpa utan skal

0,5 msk olivolja

0,5 dl riven parmesanost

2 tsk amaretto, (mandellikör)

2 krm salt

Gör så här:

Pastadeg:

Lägg mjölet i en hög på en stor skärbräda eller ren diskbänk. Forma en grop i mitten och knäck äggen i gropen. Tillsätt äggulan.

Rör ihop äggen med en gaffel och arbeta in mjölet från kanterna mer och mer till en smulig deg. Knåda med händerna till en smidig deg. Linda in degen i plastfolie och låt vila i kylen ca 20 min.

Spenat- och pumpafyllning:

Stek spenaten i olivolja ca 2 min, låt svalna och krama sen ut vätskan. Finhacka spenaten och blanda med ricottaost och parmesanost. Krydda med salt.


Sätt ugnen på 200°. Skär pumpan i bitar, lägg dem på en plåt. Ringla över olivolja och rosta mitt i ugnen ca 25 min. Mosa pumpan, blanda med parmesan och likör. Krydda med salt.

Pastakuddar:

Dela pastadegen (efter den har vilat) i fyra delar och kavla ut varje deg millimetertunt. (Med pastamaskin: från steg 1 till steg 3, och därefter till steg 5.) Strö på mjöl och vänd degen hela tiden, så den inte klibbar.

Skär degen i 7×7 cm stora rutor. Klicka 1-2 msk fyllning på hälften av rutorna. Pensla kanterna med vatten, lägg en degruta ovanpå och tryck ihop kanterna runt hela rutan. Försök få ut luften ur kuddarna. Tryck till längs kanten på kudden med en gaffel.

Lägg de färdiga pasta­ kuddarna på ett mjölat bakplåtspapper, strö över lite mer mjöl.
 Koka upp rikligt med lättsaltat vatten.

Lägg i pastakuddarna och koka
 i omgångar 2–3 min. Servera genast med riven parmesan och några droppar olja.

<!– wpp –>
Artikeln är ett annonssamarbete med Bonnier Tidskrifter

Prenumerera
Notis om
guest
0 Kommentarer
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer

Du kanske också gillar...

Fler recept...

Hastbullar med äppelmos

Hastbullar med äppelmos. Underbart goda, läckra bullar bakade med bakpulver (som inte behöver jäsa). Hastbullar är klassiska bakpulverbullar som ofta bakas med en kanelfyllning på toppen. Den här varianten innehåller äppelmos istället – såååå gott! De är klara på mindre än 30 min, vilket är toppen! Tips! Gör en halv sats deg om du vill göra 10 bullar! …

4

Baguettelimpor

Ett mycket lättbakat bröd som är en blandning mellan limpa och baguetter. Namnet kommer från min son som kallade ett liknande bröd för ”brödet som stillar all hunger” när vi var på ett All inclusive-hotell i Turkiet. Han tyckte inte alltid om maten som serverades på hotellet så varje gång vi lämnade restaurangen greppade han …

0

Rostad müsli

Klicka här för att beställa min nya bok: Lindas julbak! KLICKA HÄR FÖR ATT BESTÄLLA MIN NYA BOK LINDAS JULBAK! JULGODIS SAFFRANSBULLAR SAFFRANSKAKOR PEPPARKAKOR JULDESSERTER MJUKA KAKOR PAJ CHEESECAKE JULBRÖD JA, ALLA JULIGA RECEPT MAN BEHÖVER I JUL! Lindas julbak är en komplett julbakbok med mina favorijultrecept. Alla recept väl beprövade och har steg-för-stegbilder som …

0

Panerad fisk

Panerad fisk är så gott! En stor favorit hos de flesta barn också (som annars kan vara dåliga på att äta fisk), men panerad fisk påminner om fiskpinnar och går ner i de flesta barns magar. Tips! Du kan använda de flesta fisksorter, t ex rödspätta, torsk, torskrygg, kolja, sej m m. Panerad fisk 600–800 …

0

Franska frallor

Franska frallor – supergoda, lättgjorda frallor med en knaprig yta och ett saftigt innanmäte! Går bra att frysa in! Om du vill göra dem mindre kan du göra 20 stycken istället för 12 stora. Gräddningstiden blir då någon minut kortare. Franska frallor 12 st 50 g jäst 6 dl vatten, fingervarmt 2 tsk salt 3 …

1

Köttfärspanna med ägg

Köttfärspanna med ägg. En läcker, lyxig köttfärssås med pocherade ägg mitt i köttfärssåsen. Riktigt läcker, ser inbjudande ut och är magiskt gott! En perfekt vardagsrätt som kan ätas till ris, pasta eller potatis. KÖTTFÄRSPANNA MED ÄGG 1 stekpanna fylld med köttfärssås 6 ägg GÖR SÅ HÄR 1.  Gör en sats köttfärsås – recept på min …

0

Moccamuffins

Kärleksmums, snoddas, moccarutor, tv-kaka, ja kärt barn har många namn. De här muffinsarna är som moccarutor eller kärleksmums men i muffinsform. Sååå galet goda! De består av saftiga chokladmuffins med ett härligt täcke av chokladglasyr och kokos. Moccamuffins Ca 20 st 4 ägg
 3 dl strösocker
 1 msk vaniljsocker
 ¾ dl kakao
 2 ½ tsk bakpulver
 150 …

0

Klassiska rågsiktskakor

Rågsiktskakor är ett mycket populärt köpebröd, men det är mycket godare att baka det själv. Och billigare. Det här receptet är ett väl beprövat recept som man alltid lyckas med om man följer receptet. KLASSISKA RÅGSIKTSKAKOR 4 st 50 g jäst 6 dl mjölk, fingervarm 2 tsk salt 50 g smör, rumsvarmt ½ dl ljus …

1

Flingsaltpotatis i ugn

Flingsalt på klyftpotatisen ger en härlig sälta. Smula gärna sönder saltet mellan tummen och fingrarna när du strör. Denna potatis är mycket enkel och ljuvligt god och passar alla sorters kött, kyckling, lax, grytor med mera. Kan serveras  både till vardags och fest! Flingsaltpotatis i ugn Tips! Blanda oljan med 2 pressade vitlöksklyftor och ringla …

0

Nyttig fruktglass

Nyttig, krämig, supergod glass som är gjord på frukt och mjölk! Den innehåller inga onyttigheter alls. Den frysta frukten och mjölk mixas ihop till en krämig glass i en hushållsmaskin med knivar. Tips på frukt man kan göra glass av (alla frukt ska vara fryst): äpple, apelsin, vattenmelon, honungsmelon, nektarin, hallon, blåbär m m. Nyttig …

0

5 magiskt goda efterrätter med avokado

Artikeln är ett annonssammarbete med ICA Nice cream, chokladmousse eller en paletas? Avokado funkar utmärkt som efterrätt! Här kan du frossa i 5 supersmarriga desserter där avokadon har huvudrollen. 1. Chokladmousse med en tvist När suget efter en enkel och lyxig efterrätt slår till är den här chokladmoussen perfekt. Honung, dadlar, kakao och avokado blandas …

0

Rostad vitlökspotatis

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Rostade vitlökspotatis i ugn är ljuvligt gott och mycket lätt att göra. Passar till allt som är grillat, grytor, ja i princip till det mesta. En favorit som jag ofta gör hemma, både till fest och vardag. TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Rostad vitlökspotatis potatis (valfritt antal)2 msk smör (eller olja)2 …

0
0
Vad tycker du? Lämna gärna en kommentar.x
()
x