Bloggar Lindas Bakskola Lindas läsarfrågor Okategoriserade

Kan man färga vaniljglass med karamellfärg?

Tips! Här har jag valt ut fina saker jag gillar! Klicka på bilderna för mer info.

 

Fråga:

Kan man färga vaniljglass med karamellfärg?

Svar: Ja, det går jättebra. Droppa några droppar hushållsfärg i glassen. Om glassen är hårt frusen bör den mjukna lite grann i rumstemperatur för att färgningen ska bli jämn. Rör om ordentligt med en sked.

Om du har en hushållsassistent kan du använda den att blanda med eftersom det kan vara tungt att blanda för hand (beroende på hur mycket glass det är). Låt glassen mjukna något i rumstemperatur, men inte för mycket för då blir den isig igen när man fryser in den.

 

färga glass

Kommentarer inaktiverade.

Du kanske också gillar...

Fler recept...

Frozen Mango Yoghurt

Nyttig, mättande & ljuvligt god frozen yoghurt med mangosmak!

0