Uncategorized Airfryer recept Bloggar Lindas pizza

Pizza i airfryer

70 röster
Bakplåtspappret till Cosori airfryer är suveränt bra. Kan användas till det mesta, t ex pizza, bröd, kakor, klyftpotatis, pommes, kyckling, kött och grönsaker. Klicka här för att beställa bakplåtspappret!

Reklam för Cosori Airfryer

VILKET KANONERBJUDANDE!


Du får 15 % rabatt på Cosoris alla modeller med koden: LINDA15

KLICKA HÄR FÖR ATT BESTÄLLA!

Baka pizza i Cosori Airfryer – så himla enkelt och pizzan blir helt perfekt! Lika bra som på en pizzeria!

PIZZA

6–8 pizzor beroende på storlek

25 g jäst
4 dl vatten, fingervarmt
1 tsk salt
3 msk rapsolja
ca 10 dl vetemjöl 

Fyllning (per pizza)
1/2 dl pizzasås
1–2 dl riven ost
ca 150 g skinka, skuren i bitar
oregano

Garnering
ev. ruccola

GÖR SÅ HÄR

1. Smula ner jästen i en bunke. Tillsätt vatten och blanda tills jästen lösts upp. Tillsätt salt, rapsolja och vetemjöl, lite i taget. Blanda ihop till en smidig deg och knåda den i några minuter. Anpassa mängden vetemjöl, degens konsistens ska vara smidig, inte för lös och inte för stabbig.

2. Strö lite vetemjöl över degen och låt den jäsa under en bakduk i ca 45 min.

3. Dela degen i 2–3 bitar. Forma del till pizzabottnar på var sitt bakplåtspapper. (Beställ bakplåtspapper som passar i Cosori airfryer här)!

4. Bred ut pizzasås på pizzan och lägg på skinka, ost och oregano (eller andra valfria ingredienser).

5. Förvärm din airfryer på 200 grader i 5 minuter.  När man gräddar pizza skall bottnen och ugnen vara varm när man börjar grädda för att få de godaste pizzorna.

6. Grädda pizzan i 200 grader i 7–10 minuter beroende på pizzans storlek. Man kan öppna korgen man gräddar i mitt under gräddningen, men stäng den snabbt igen om du ska grädda vidare pizzan. Smaklig måltid!

Du får 15 % rabatt på Cosoris alla modeller med koden: LINDA15

Det finns inget enklare sätt att laga mat på än i Cosori Airfryer! Och det blir alltid lika gott! Både jag och mina barn lagar så mycket mat i vår airfryer! Jag kokar till och med äggen i den på morgonen och bakar scones på helgen!

KÖP EN EGEN COSORI AIRFRYER – KLICKA HÄR!

Mitt tips är att ni beställer hem en airfryer så ska jag dela massor av goda recept till er! Ni får 30 % rabatt med koden LINDA15.

Man kan tillaga det mesta i Cosori airfryer, t ex 
– kött 
– kyckling 
– grönsaker 
– fisk 
– potatis 
– pommes frites 
– baka färskt bröd
– baka kladdkaka
– koka ägg
– baka muffins och mycket, mycket mer!

Den är helt suverän!

Prenumerera
Notis om
guest

0 Kommentarer
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer

Du kanske också gillar...

Fler recept...

Saftig saffranskaka med glasyr

Här får ni recept på en underbart god saffranskaka med glasyr, samma glasyr som man har på kärleksmums. Den är gudomligt god. Tips! Byt ut de hackade sötmandlarna på toppen till kokos! Recept Saftig saffranskaka med ljuvlig glasyr Ca 12 bitar Smet3 dl strösocker2 ägg½ g saffran (1 paket)175 g smör, smält1 ½ dl mjölk2 …

0

KÄRLEKSMUMSBROWNIES

Baka mina ljuvligt goda kärleksmumsbrownies! Underbar glasyr med kokos på toppen! Här hittar du fler recept med ljuvligt goda, enkla mjuka kakor – klicka här! KÄRLEKSMUMSBROWNIES Ca 12 bitar 150 g smör3 dl strösocker1/2 dl kakao1/2 tsk salt1 ¾ dl vetemjöl2 ägg Glasyr30 g smör1 msk kakao1 msk vaniljsocker3 dl florsocker1 msk kaffeev. lite vatten …

0

Tacogratäng

TACOGRATÄNG – en fantastiskt god tacogratäng som hela familjen älskar! Den här måste ni laga! Ni kommer älska den och barnen är som galna i denna maträtt. Tacos är gott och tacogratäng är ännu godare!!! Här hittar du fler goda matrecept – klicka här! TACOGRATÄNG 4–6 personer 500 g köttfärs1 påse tacokrydda1 dl vatten3 dl …

0

Saftig blåbärskaka

Saftig blåbärskaka som är ljuvligt god! Den är verkligen supersaftig, fluffig och extremt god! Servera gärna med vaniljsås, vispgrädde eller ät den som den är som en sockerkaka. Tips! Gör en drömgod hemgjord vaniljvisp – recept klicka här! Här hittar du fler recept med ljuvligt goda, enkla mjuka kakor – klicka här! Här hittar du …

0

MJUKA FRALLOR I AIRFRYER

Fluffiga, härliga, mjuka frallor som är makalöst goda! Nybakat bröd när det är som allra godast! Bröden går bra att frysa in! REKLAM FÖR ATT BAKA FRALLOR I AIRFRYER Jag är så glad och nöjd över min airfryer! Den är så himla bra och den drar mindre el än den vanliga ugnen, vilket är suveränt! …

2

LINDAS FRUKOSTFRALLOR

Saftiga, mjuka supergoda frallor! Det här är ett favoritrecept hemma hos mig som jag bakar väldigt ofta! Frys in bröden om ta fram när du ska äta! Här hittar du fler goda, enkla brödrecept – klicka här! LINDAS FRUKOSTFRALLOR Ca 20 st 50 g jäst6 dl vatten, fingervarmt2 tsk salt3/4 dl rapsolja 14–15 dl rågsikt Garnering1 …

0

Världens godaste äppelkaka

Saftig äppelkaka som är ljuvligt god! Den är verkligen supersaftig, fluffig och extremt god! Servera gärna med vaniljsås, vispgrädde eller ät den som den är som en sockerkaka. Tips! Gör en drömgod hemgjord vaniljvisp – recept klicka här! Här hittar du fler recept med ljuvligt goda, enkla mjuka kakor – klicka här! Här hittar du …

0

Saftiga havrefrallor

Supergoda, saftiga, lättbakade havrefrallor! Nu ska jag dela med mig av en hemlighet… Jag ska berätta för er om den bästa ingrediensen som gör bröden luftiga, saftig och fiberrikare. Och det är FiberHUSK®. Reklam för att baka med FiberHUSK® FiberHUSK® är glutenfritt och gör degen mer lättarbetad, luftig och elastisk. FiberHUSK® innehåller fibrer och smakar …

0

Limpor i airfryer

BRÖD I AIRFRYER – baka ljuvligt goda, saftiga limpor i Cosori airfryer – så himla smidigt, enkelt och gott! REKLAM FÖR COSORI AIRFRYER ERBJUDANDE!Beställ en Cosori airfryer med 15 procent rabatt! KOD: LINDA15 Man kan tillaga det mesta i Cosori airfryer, t ex – ugnspannkaka– kyckling– grönsaker– fisk– potatis– lasagne– frallor & limpor– sockerkaka– rågsiktskakor– pizza Baka …

0

Nicecream

Gör nyttig glass av banan, jordgubbar och mjölk eller yoghurt – så himla gott och en glass man kan äta hur mycket som helst av! Mums! Här hittar du fler recept utan socker – klicka här! NICECREAM – NYTTIG JORDGUBBS– & BANANGLASS UTAN SOCKER 2 portioner 250 g frysta jordgubbar1 fryst bananca 1 dl mjölk, mild yoghurt …

0

Äppelkaka

Saftig äppelkaka som är ljuvligt god! Den är verkligen supersaftig, fluffig och extremt god! Servera gärna med vaniljsås, vispgrädde eller ät den som den är som en sockerkaka. Tips! Gör en drömgod hemgjord vaniljvisp – recept klicka här! Här hittar du fler recept med ljuvligt goda, enkla mjuka kakor – klicka här! Här hittar du …

0

Banoffepaj

BANOFFEPAJ En dessert som är en given succé! Chokladkola, smulig Digestive-botten, banan och fluffig vispgrädde. En fantastisk kombination av godsaker. Den här pajen passar både till vuxna och barn. Så himla god! Banoffepaj 14–16 portioner Botten:1 paket digestivekex 400 g175 g smör, smält Fyllning2 burkar karamelliserad mjölk*, 397 g styck100 g mörk choklad3 bananer5 dl …

0
0
Vad tycker du? Lämna gärna en kommentar.x
()
x