

⏱️ Blanda snabbt ihop, låt jäsa, in i ugnen. Resultatet? Ett fantastiskt gott, hembakat bröd utan krångel. Vem älskar inte snabbmagi i köket? Rör-ihop-bröd som bara jäser en gång är ett riktigt topprecept!
KALLJÄSNING!
Gör degen, baka ut den i formen och låt brödet jäsa i kylen över natten. Ta fram brödet ca 20 minuter före gräddning och grädda brödet.
Reklam för Lindas bakform. Här kan du beställa min nya bakplåt!

Jag har gräddat mitt rör-ihop-bröd i min långpanna som jag tagit fram. Brödet blir mycket saftigt, fluffigt och gott när det jäser ihop i ugnsformen!
Jag har tagit fram denna form utefter vad jag tycker är den perfekta formen. De raka kanterna gör att brödet gräddas jämnt och det är lätt att skära snygga, raka bitar.
Beställ gärna min nya bakplåt här! Ett vanligt bakplåtspapper får exakt plats i ugnsplåten och rekommenderas när man gräddar bröd och kakor.
Man kan baka det mesta i denna ugnsform, allt från kärleksmums, äppelkaka, bröd, mjuka kakor och massor av annat.
Här hittar du fler recept som passar till Lindas ugnsplåt!
Rör-ihop-bröd
10 st
Deg
50 g jäst
6 dl vatten, rumsvarmt
1/2 dl neutral olj
2 tsk salt
ca 11 dl rågsikt (eller vetemjöl)
(jag har använt rågsikt i receptet på bilden)
GÖR SÅ HÄR
1. Smula ner jästen i en bunke. Tillsätt vatten och rör om ordentligt.
2. Tillsätt salt och olja och rör om ordentligt.
3. Tillsätt mjölet, lite i taget och rör om med en slev till en lätt kladdig deg. Du behöver inte knåda degen utan rör om tills det blir en lätt kladdig deg.
4. Stjälp ut degen i Lindas ugnsplåt, klädd med bakplåtspapper. Strö över lite mjöl och platta ut degen till en rektangel med mjölade händer.
5. Skär degen i tio rutor med en degskrapa och nagga hål i degen med t ex ett sugrör eller en gaffel.
6. Låt degen jäsa i rumstemperatur under en handduk i ca 1 timme. Sätt ugnen på 250 grader efter halva jäsningen.
7. Grädda brödet längst ner i ugnen i 18–20 minuter. Njut av nybakat bröd med smör och ett gott pålägg. Brödet går bra att frysa in.
Här hittar du fler goda, enkla brödrecept – klicka här!