slängihoplimpa2 fb

En riktigt god och härlig limpa som bara jäser en gång direkt i formen. Den kladdiga degen blir oerhört saftig och god när den gräddas i ugnen.

Kalljäsning!
Om man vill ha nygräddat bröd till frukost kan man göra degen på kvällen och låta degen kalljäsa i kylen över natten. Ta fram formen ur kylen när du sätter på ugnen så får degen stå i rumpstemperatur i 10–15 min innan den gräddas.

Tips: Gör limpan grövre med mer fibrer!
Byt ut 2 dl av vetemjölet mot rågmjöl eller grahamsmjöl. Tillsätt även ca 1 dl med blandade frön i degen.

Följ mig gärna på Instagram: lindasbakskola och på Facebook: lindasbakskola

Släng-ihop-limpa som bara jäser en gång

1 st

25 g jäst
4 dl vatten, fingervarmt
2 dl havregryn
1 msk rapsolja
1 ½ tsk salt
7 dl vetemjöl

Garnering
vetemjöl
havregryn

GÖR SÅ HÄR

1. Smula ner jästen i en bunke. Tillsätt vattnet och blanda tills jästen lösts upp. Tillsätt havregrynen och rör om i någon minut. Tillsätt rapsolja, salt och vetemjöl. Rör ihop allt till en kladdig deg.

2. Bred ut degen i en limpform, ca 1 ½ liter, klädd med bakplåtspapper. Strö över lite vetemjöl och havregryn. Fyll upp diskhon med lite varmt vatten och ställ ner limpformen i vattnet. Låt degen jäsa täckt med plastfolié i ca 1 tim i vattnet, eller låt den jäsa övertäckt i kylen över natten (om du vill kalljäsa den).

3. Sätt ugnen på 250 grader (ta nu fram brödet ur kylen om den kalljäst). Grädda brödet längst ner i ugnen i  35–40 min. Sänk värmen till 200 grader när du sätter in brödet i ugnen. Låt brödet svalna i formen.

 

1. Smula ner jästen i en bunke. Tillsätt vattnet och blanda tills jästen lösts upp. Tillsätt havregrynen och rör om i någon minut. Tillsätt rapsolja, salt och vetemjöl. Rör ihop allt till en kladdig deg.

1. Smula ner jästen i en bunke. Tillsätt vattnet och blanda tills jästen lösts upp. Tillsätt havregrynen och rör om i någon minut. Tillsätt rapsolja, salt och vetemjöl. Rör ihop allt till en kladdig deg.

 

2. Bred ut degen i en limpform, ca 1 ½ liter, klädd med bakplåtspapper. Strö över lite vetemjöl och havregryn. Fyll upp diskhon med lite varmt vatten och ställ ner limpformen i vattnet. Låt degen jäsa täckt med plastfolié i ca 1 tim i vattnet, eller låt den jäsa övertäckt i kylen över natten (om du vill kalljäsa den).

2. Bred ut degen i en limpform, ca 1 ½ liter, klädd med bakplåtspapper. Strö över lite vetemjöl och havregryn. Fyll upp diskhon med lite varmt vatten och ställ ner limpformen i vattnet. Låt degen jäsa täckt med plastfolié i ca 1 tim i vattnet, eller låt den jäsa övertäckt i kylen över natten (om du vill kalljäsa den).

 

3. Sätt ugnen på 250 grader (ta nu fram brödet ur kylen om den kalljäst). Grädda brödet längst ner i ugnen i 35–40 min. Sänk värmen till 200 grader när du sätter in brödet i ugnen. Låt brödet svalna i formen.

3. Sätt ugnen på 250 grader (ta nu fram brödet ur kylen om den kalljäst). Grädda brödet längst ner i ugnen i 35–40 min. Sänk värmen till 200 grader när du sätter in brödet i ugnen. Låt brödet svalna i formen.

 

slängihoplimpa3 slängihoplimpa5 utvald slängihoplimpa1 slängihoplimpa4