chokladmousse4 chokladmousse2

Fluffig chokladmousse med 2 ingredienser! När du vill bjuda på en dessert som både går snabbt att göra och är gudomligt god, då är den här chokladmoussen helt perfekt! Den är krämig, luftig och fantastiskt god! Den är lättgjord och tar bara 5 min att göra. Gör den samma dag som den ska ätas och förvara den i kylen tills den ska serveras.

Chokladmousse med 2 ingredienser

6 portioner

3 dl vispgrädde (1 ½ + 1 ½ dl)
150 g mörk choklad
ca 50 g mörk choklad, hackad

GÖR SÅ HÄR

1. Värm upp hälften av vispgrädden (1 ½ dl) i en kastrull. Bryt ner den mörka chokladen i bitar (150 g) och smält den i grädden. Stäng av värmen direkt när det börjar bubbla. Låt blandningen kallna helt.

2. Vispa andra hälften av grädden (1 ½ dl) fluffig.

3. Häll ner den kalla chokladgrädden i den vispade grädden. Vispa till en mousse, men inte för länge för då blir moussen gryning.

4. Grovhacka den mörka chokladen (50 g).

5. Fördela moussen i 6 glas. Strö över den hackade chokladen.

1. Värm upp hälften av vispgrädden (1 ½ dl) i en kastrull. Bryt ner den mörka chokladen i bitar (150 g) och smält den i grädden. Stäng av värmen direkt när det börjar bubbla. Låt blandningen kallna helt.

1. Värm upp hälften av vispgrädden (1 ½ dl) i en kastrull. Bryt ner den mörka chokladen i bitar (150 g) och smält den i grädden. Stäng av värmen direkt när det börjar bubbla. Låt blandningen kallna helt.

2. Vispa andra hälften av grädden (1 ½ dl) fluffig.

2. Vispa andra hälften av grädden (1 ½ dl) fluffig.

3. Häll ner den kalla chokladgrädden i den vispade grädden. Vispa till en mousse, men inte för länge för då blir moussen gryning.

3. Häll ner den kalla chokladgrädden i den vispade grädden. Vispa till en mousse, men inte för länge för då blir moussen gryning.

4. Grovhacka den mörka chokladen (50 g).

4. Grovhacka den mörka chokladen (50 g).

5. Fördela moussen i 6 glas. Strö över den hackade chokladen.

5. Fördela moussen i 6 glas. Strö över den hackade chokladen.

chokladmousse3 utvald chokladmousse1