Bloggar Lindas Bakskola Lindas kladdkakor Lindas nyttigt Okategoriserade

Nyttig äppelkladdkaka i mikron

nyttigäppelkladdkaka11 nyttigäppelkladdkaka8 Nyttig äppelkladdkaka helt utan mjöl eller smör. Den innehåller banan, ägg, rivet äpple & kanel och gräddas på bara en minut i mikron. Supergod och perfekt när man vill vara nyttig, men ändå njuta av något gott, som även mättar.
Baka en nyttig choklad-mikrokladdkaka. Ljuvligt god! Klicka på bilden för recept!
Baka en nyttig choklad-mikrokladdkaka. Ljuvligt god! Klicka på bilden för recept!

Nyttig äppelkladdkaka i mikron

1 banan (normalstor) 1 ägg 1 äpple Garnering kanel GÖR SÅ HÄR 1. Bryt bananen i bitar och knäck ägget i en bunke. 2. Vispa ihop bananen och ägget till en slät smet med en elvisp. 3. Skala och riv äpplet. 4. Blanda ner det rivna äpplet i smeten. 5. Häll smeten i två mindre skålar, ca 12 cm i diameter (eller i en större). 6. Pudra kanel på smeten. 7. Kör en skål i taget i mikron på högsta värmen i ca 1 ½ minut. Stäng av värmen (om formen har låg kant) och det håller på att koka över. Sätt på värmen direkt när smeten sjunkit ner igen. Kör den inte för länge för då blir kakan för fast och hård i konsistensen.
1. Bryt bananen i bitar och knäck ägget i en bunke.
1. Bryt bananen i bitar och knäck ägget i en bunke.
2. Vispa ihop bananen och ägget till en slät smet med en elvisp.
2. Vispa ihop bananen och ägget till en slät smet med en elvisp.
3. Skala och riv äpplet.
3. Skala och riv äpplet.
4. Blanda ner det rivna äpplet i smeten.
4. Blanda ner det rivna äpplet i smeten.
5. Häll smeten i två mindre skålar, ca 12 cm i diameter (eller i en större).
5. Häll smeten i två mindre skålar, ca 12 cm i diameter (eller i en större).
6. Pudra kanel på smeten.
6. Pudra kanel på smeten.
7. Kör en skål i taget i mikron på högsta värmen i ca 1 ½ minut. Stäng av värmen (om formen har låg kant) och det håller på att koka över. Sätt på värmen direkt när smeten sjunkit ner igen. Kör den inte för länge för då blir kakan för fast och hård i konsistensen.
7. Kör en skål i taget i mikron på högsta värmen i ca 1 ½ minut. Stäng av värmen (om formen har låg kant) och det håller på att koka över. Sätt på värmen direkt när smeten sjunkit ner igen. Kör den inte för länge för då blir kakan för fast och hård i konsistensen.
nyttigäppelkladdkaka10 nyttigäppelkladdkaka11 nyttigäppelkladdkaka13 nyttigäppelkladdkaka7

Kommentarer inaktiverade.

Du kanske också gillar...

Fler recept...

Mangohallon smoothie

Exotisk, frisk fräsch och nyttig smoothie med mango, banan & hallon. Supergod!

0

Nyttig mangosmoothie

Len, fräsch smoothie med mango och banan. Supergod och mättande!

0

Muffins med chokladgömma

Superläckra, saftiga muffins fyllda med härlig choklad.

0

Muffins

Oerhört saftiga, goda muffins! Mycket bra, klassiskt recept!

0

Snabba frukostfrallor

Snabba frallor som inte behöver jäsa. Baktid: 5 min + 12 min i ugn.

0