fruktsmoothie4 fruktsmoothie2

NYTTIG FRUKTSMOOTHIE. Nyttig & god energidrink som passar bra till frukost och mellanmål eller när man är sugen på något gott på kvällen framför tv:n. Använd frysta bär som är halvtinade eller tinade. Båda och går bra! Bären kan bytas ut mot andra sorter.

Nyttig, sockerfri Mangoglass, baserad på frukt! Klicka på bilden för recept!

Nyttig, sockerfri Mangoglass, baserad på frukt! Klicka på bilden för recept!

Nyttig fruktsmoothie

Ca 2 portioner

½ banan
2–3 dl frysta hallon och jordgubbar
ca 2 dl mjölk (eller naturell yoghurt)

GÖR SÅ HÄR

1. Skär bananen i bitar (det är lättare att mixa om man skär den i bitar). Mät upp hallon och jordgubbar samt mjölken.

2. Lägg bananbitarna, hallon och jordgubbar i en mixer. Mixa frukten lite lätt. Tillsätt mjölken och mixa allt till en lagom krämig smoothie. Anpassa mängden mjölk efter egen smak.

1. Skär bananen i bitar (det är lättare att mixa om man skär den i bitar). Mät upp hallon och jordgubbar samt mjölken. 2. Lägg bananbitarna, hallon och jordgubbar i en mixer. Mixa frukten lite lätt. Tillsätt mjölken och mixa allt till en lagom krämig smoothie. Anpassa mängden mjölk efter egen smak.

1. Skär bananen i bitar (det är lättare att mixa om man skär den i bitar). Mät upp hallon och jordgubbar samt mjölken. 2. Lägg bananbitarna, hallon och jordgubbar i en mixer. Mixa frukten lite lätt. Tillsätt mjölken och mixa allt till en lagom krämig smoothie. Anpassa mängden mjölk efter egen smak.

fruktsmoothie3 fruktsmoothie1