Bloggar Lindas Bakskola Lindas hallon Lindas nyttigt Okategoriserade

Nyttig fruktsmoothie

fruktsmoothie4 fruktsmoothie2 NYTTIG FRUKTSMOOTHIE. Nyttig & god energidrink som passar bra till frukost och mellanmål eller när man är sugen på något gott på kvällen framför tv:n. Använd frysta bär som är halvtinade eller tinade. Båda och går bra! Bären kan bytas ut mot andra sorter.
Nyttig, sockerfri Mangoglass, baserad på frukt! Klicka på bilden för recept!
Nyttig, sockerfri Mangoglass, baserad på frukt! Klicka på bilden för recept!

Nyttig fruktsmoothie

Ca 2 portioner ½ banan 2–3 dl frysta hallon och jordgubbar ca 2 dl mjölk (eller naturell yoghurt) GÖR SÅ HÄR 1. Skär bananen i bitar (det är lättare att mixa om man skär den i bitar). Mät upp hallon och jordgubbar samt mjölken. 2. Lägg bananbitarna, hallon och jordgubbar i en mixer. Mixa frukten lite lätt. Tillsätt mjölken och mixa allt till en lagom krämig smoothie. Anpassa mängden mjölk efter egen smak.
1. Skär bananen i bitar (det är lättare att mixa om man skär den i bitar). Mät upp hallon och jordgubbar samt mjölken. 2. Lägg bananbitarna, hallon och jordgubbar i en mixer. Mixa frukten lite lätt. Tillsätt mjölken och mixa allt till en lagom krämig smoothie. Anpassa mängden mjölk efter egen smak.
1. Skär bananen i bitar (det är lättare att mixa om man skär den i bitar). Mät upp hallon och jordgubbar samt mjölken. 2. Lägg bananbitarna, hallon och jordgubbar i en mixer. Mixa frukten lite lätt. Tillsätt mjölken och mixa allt till en lagom krämig smoothie. Anpassa mängden mjölk efter egen smak.
fruktsmoothie3 fruktsmoothie1

Kommentarer inaktiverade.

Du kanske också gillar...

Bakad potatis & Keso

Bakad potatis och Keso är en grymt god kombination! Nyttigt, gott och mättande!

0

Bakad potatis i mikron

Bakad potatis går snabbt att göra i mikron! Det blir en härlig lunch med en god röra eller till en bit kött/kyckling med en klick smör – supergott!

0

Strösselmums

Som kärleksmums med med chokladströssel. Glasyren är galet god och strösslet ger en knaprighet som pricken över i.

0

Kalljästa grötfrallor

Kalljästa frallor med gröt i degen! Gör degen på kvällen och grädda dem direkt när du vaknar.

0

Havregrynsgrötfrallor

Havregrynsgröt i degen gör bröden extra saftiga och hållbara.

0