Husmorstips!
Rengör effektivt och glänsande med bikarbonat! Bikarbonat biter på smuts! 

Bikarbonat används som jäsmedel i kakor, men är ett mycket effektivt rengöringsmedel.

Obs! Blanda inte ihop bikarbonat och bakpulver eftersom bakpulver är en svagare variant av bikarbonat. Bikarbonat rengör mycket effektivare och bättre!

Tåliga ytor kan rengöras med bikarbonat. Testa alltid på en liten yta i hörnet innan så ser du om ytan är tålig. De flesta ytor som t ex köksbänkar, spisar, ugnar, kylskåp, kakel, kakelfogar, diskhoar, klinkers, toaletter, trägolv, parkett, plastmattor, utemöbler m m tål att tvättas/torkas av med bikarbonat. Rengör ytor som är kraftigt smutsiga, illaluktande bruna, gulnade, fläckiga och fula. T ex kan man rengöra botten i diskhon och få del glänsande och fin, snabbt och enkelt.

Så här rengör man med bikarbonat:
Blanda 2 msk bikarbonat med 1 dl vatten. Spreja blandningen eller häll ut den på den smutsiga eller illaluktande ytan. Pudra gärna över lite extra bikarbonat. Låt det stå en stund. Torka sedan av med en trasa, eller gunga med en svamp. Torka sist av ytan med rent vatten och en torr trasa.