Bloggar Lindas Bakskola Lindas diabetesrecept Lindas nyttiga Lindas nyttigt Lindas småkakor

Banancookies med havregryn

708 röster
Så bakar med Banancookies – klicka här för att se en kort film som visar hur man gör!

Baka nyttiga kakor med havregryn och banan. Supergoda, supernyttiga och lätta att göra. Kakorna blir lite frasiga på ytan och lätt mjuka inuti. 

Tips! Tillsätt 1 dl kokos. Kakaon kan bytas ut mot 2 tsk kanel.

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!)

Nyttiga Banancookies med havregryn

15 st

2 bananer
1 tsk bakpulver
1 msk kakao
4 dl havregryn (eller 3 1/2 dl havremjöl, färdigköpt)

GÖR SÅ HÄR

1. Sätt ugnen på 200 grader. Mosa bananerna med en gaffel i en skål.

2. Tillsätt bakpulver och kakao och mosa ihop det ordentligt med bananen.

3. Mixa havregrynen till ett mjöl och mosa ihop allt till en massa.

4. Forma ca 16 runda bollar av degen och lägg dem på en plåt med bakplåtspapper. Tryck till med en gaffel på bollarna. 

5. Grädda kakorna mitt i ugnen i ca 20 min. Låt dem svalna på plåten.

Tryck till kakorna med en gaffel.
Grädda kakorna mitt i ugnen i ca 20 min.

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!)

Prenumerera
Notis om
guest

6 Kommentarer
äldsta
nyaste mest röstade
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer
Carro
Carro
3 år sedan

De ser supergoda ut 💕 Men jag måste fråga vad det är som gör dem ”supernyttiga”? Mindre onyttiga-absolut men de är fortfarande fulla med kolhydrater….

Gracie
Gracie
Svara på  lindasbakskola
3 år sedan

Havregryn är full med mineraler, bättre än vetemjöl , att du inte äter dessa kolhydrater betyder inte att havregryn är onyttigt

Carro
Carro
Svara på  lindasbakskola
3 år sedan

Oj! Nej, det skrev jag inte heller. Jag undrar bara vad som gör dem ”supernyttiga” 🤔🙂
Ha en fin dag!

Coco
Coco
3 år sedan

Bra recept, både banan och havregryn är bra att äta, dessutom sockerfri 👍

Susanne
Susanne
1 år sedan

Tyvärr är kakorna helt smaklösa och inte speciellt goda, ungefär som att tugga på kartong. Har provat många recept från Lindas bakskola som varit jättegoda, det här är enda bottennappet.

Du kanske också gillar...

Fler recept...

Geléhjärtan

Jag önskar alla en fin alla hjärtans dag med massor av kärlek❤! Överraska en kär vän med hemgjorda geléhallonhjärtan! De är enkla att göra och ljuvligt goda! Tips! Jag gjöt mina geléhjärtan i Ikeas isform Plastis, men man kan använda vilka isformar man vill, även om de inte föreställer hjärtan. Geléhallonhjärtan Ca 30 st Så …

0

Kyckling i sås i ugn

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) En mycket enkel rätt att tillaga och kyckling blir extra saftig när den tillagas i den låga ugnsvärmen. Servera med ris, pasta, potatis eller bulgur och en fräsch sallad. Kyckling i sås i ugn 4 portioner 4 kycklingfiléersaltpeppar curry och/eller chiliflakesSås3 dl vispgrädde (eller 2 dl vispgrädde + 1 …

0

Fetaostpasta

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) FETAOSTPASTA Tomater, fetaost och pasta som blanda i en ugnsform – ljuvlig gott och enkelt att tillaga! Ät pastarätten som den är eller servera med t ex kycklingfilé, en köttbit eller en vegobiff och en fräsch sallad. Fetaostpasta 20 cocktailtomater1 paket fetaost (eller mozzarella)salt svartpeppar2 vitlöksklyftor2 msk olivolja eller rapsoljafärsk …

0

Laxpasta allt-i-ett

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) LAX OCH PASTA ALLT-I-ETT Enklare än så här blir det inte att laga mat. Pastan blir så härligt krämig och laxen fantastiskt saftig och perfekt. En supermiddag för hela familjen som är busenkel att tillaga. Här hittar du fler goda matrecept – klicka här! Tips! Laga lax i ugn …

0

Rågsiktskakor recept

Tips! Här hittar du fler recept på goda bröd – klicka här! Klassiska rågsiktskakor! Ett av de godaste frukostbröden jag vet! De blir så vansinnigt fluffiga,, mjuka och goda. Rågsikt är så himla gott att baka bröd med. Tips! Byt ut 3 dl rågsikt mot 4 dl havregryn. TIPS! Följ mig gärna Lindas bakskola på  Instagram (klicka här, eller Facebook (klicka här) så får du …

1

Chocolate chip cookies

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Jag älskar dessa chocolate chip cookies – de är gudomligt goda!!! Amerikanska kakor som numera är lika populära i Sverige! Dessa cookies för allra högsta betyg! Använd chokladknappar eller hackad choklad. Här hittar du fler goda kakrecept som är enkla att baka – klicka här! Chocolate chip cookies 16 st …

11

Havrepannkakor

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Nyttigare pannkakor med havre istället för vetemjöl. Havrepannkakor är lika goda och lätta att steka. Havre innehåller mindre kolhydrater och mer fibrer än vetemjöl. Ett riktigt toppenrecept och ingen kommer märka skillnaden tror jag. Havrepannkakor 3 ägg2 dl havremjöl2 krm salt3 dl mjölk GÖR SÅ HÄR 1. Knäck äggen …

1

Fetaostpasta allt-i-ett

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Spagetti och fetaost som tillagas allt-i-ett. Så himla gott, enkelt och bra recept! Ät pastarätten som den är eller servera med t ex kycklingfilé, en köttbit eller en vegobiff och en fräsch sallad. Fetaostpasta allt-i-ett 200 g spagetti (torrvara)5–6 dl vattensalt 1 paket fetaost (eller mozzarella)10–15 cocktailtomater2 vitlöksklyftorchiliflakessvartpepparfärsk basilika (ringla …

3

Bergis

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Bergis – en klassisk bagerilimpa med en knaprig skorpa och ett luftigt, saftigt innanmäte. Degen har jag bakat ut direkt på plåten. Denna typ av limpa bakas ofta ut i form av en fläta. Lätt att baka och fantastiskt god och populär. Bergis  2 limpor 25 g jäst5 dl mjölk, …

3

Hemgjord pasta

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Hemgjord pasta är mycket enkelt att göra själv och innehåller bara 2 ingredienser. Salt tillsätts i vattnet och ger smak när pastan kokas. INGREDIENSER5–10 äggulorvetemjöl/durumvetemjöl (båda funkar bra) GÖR SÅ HÄR Lägg upp en hög mjöl på bordet. Gör en stor grop i mitten. Lägg äggulor i gropen och …

0

Kanelbullesockerkaka

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) KANELBULLESOCKERKAKA Godaste sockerkakan som finns! Den har smak av kanelbulle och är smaksatt med en blandning kanel och knastrande strösocker. Himmelskt god! Kanelbullesockerkaka 12 bitar 100 g smör, rumsvarmt2 dl strösocker3 ägg2 tsk vaniljsocker1 dl mjölk2 tsk bakpulver3 dl vetemjöl Fyllning2 tsk kanel½ dl strösocker GÖR SÅ HÄR Sätt ugnen …

1

Grönsakssmoothie

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Mixa din egen grönssakssmothie fylld med massor av nyttigheter för hela kroppen. Mättande, hälsosamt och enkelt att göra. Grönsakssmoothie Du kan byta ut grönsakerna och frukten i receptet (läs tipsen nedan) 1–2 portioner Två nävar färsk spenat (eller andra gröna blad)10 cm gurka1 dl gröna ärtor 1/2–1 banan1 kiwica …

0
6
0
Vad tycker du? Lämna gärna en kommentar.x
()
x