Bloggar Lindas Bakskola Lindas choklad Lindas småkakor

Chocolate chip cookies

1230 röster

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!)

Kolla videon som visar hur man bakar chocolate chip cookies.

Jag älskar dessa chocolate chip cookies – de är gudomligt goda!!! Amerikanska kakor som numera är lika populära i Sverige! Dessa cookies för allra högsta betyg! Använd chokladknappar eller hackad choklad.

Här hittar du fler goda kakrecept som är enkla att baka – klicka här!

Chocolate chip cookies

16 st

200 g smör, rumsvarmt
1 dl strösocker
2 dl farinsocker

1 tsk bakpulver
2 tsk vaniljsocker
1 ägg
4 dl vetemjöl
1/2 krm salt
150 g hackad choklad eller chokladknappar (mörka eller ljusa) (spara några till garnering)

GÖR SÅ HÄR

1. Sätt ugnen på 180 grader. Vispa ihop smör, strösocker, farinsocker, vaniljsocker och ägg till en krämig massa. 

2. Tillsätt resten av ingredienserna och blanda ihop till en deg. Rör sist ner chokladen.

3. Dela degen i 16 bitar. Forma runda bollar. 

4. Lägg bollarna på en plåt med bakplåtspapper (8 stycken på varje plåt för de flyter ut). Platta till bollarna lite lätt. 

5. Grädda kakorna mitt i ugnen i ca 12 min. 

6. Ta ut kakorna. När kakorna kommer ut ur ugnen har de flutit ut ganska mycket. Ta ett glas eller någon annan rund form och putta ihop kanterna på kakan så att den blir lite mindre och lite tjockare (gör detta direkt när kakorna är varma och nygräddade). Kakorna stelnar snabbt.

7. Lägg gärna på lite extra chokladknappar medan kakorna fortfarande är varma (eller hackad choklad på ytan eftersom chokladen åker in i kakan under gräddningen.)

8. Ställ gärna kakorna en stund i kylen för att stelna så blir de både sega, frasiga och ljuvligt goda.

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!)

Här hittar du fler goda kakrecept som är enkla att baka – klicka här!

Prenumerera
Notis om
guest

7 Kommentarer
äldsta
nyaste mest röstade
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer
Lotta järnil
Lotta järnil
3 år sedan

Men oj oj va goda! Hur ska vi kunna spara dom till födelsedagen

Elise
Elise
3 år sedan

SKITGODA

Annica
Annica
7 månader sedan

Riktigt goda!

Ida
Ida
7 månader sedan

Jätte bra recept

Lisa
Lisa
7 månader sedan

Mums va smariga coockies, bjuder hela skolan på dessa!

Linnea Persson
Linnea Persson
7 månader sedan

Supergoda och så populära bland barnen.

pro
pro
7 månader sedan

väldigt gott

Du kanske också gillar...

Fler recept...

Havrepannkakor

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Nyttigare pannkakor med havre istället för vetemjöl. Havrepannkakor är lika goda och lätta att steka. Havre innehåller mindre kolhydrater och mer fibrer än vetemjöl. Ett riktigt toppenrecept och ingen kommer märka skillnaden tror jag. Havrepannkakor 3 ägg2 dl havremjöl2 krm salt3 dl mjölk GÖR SÅ HÄR 1. Knäck äggen …

1

Fetaostpasta allt-i-ett

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Spagetti och fetaost som tillagas allt-i-ett. Så himla gott, enkelt och bra recept! Ät pastarätten som den är eller servera med t ex kycklingfilé, en köttbit eller en vegobiff och en fräsch sallad. Fetaostpasta allt-i-ett 200 g spagetti (torrvara)5–6 dl vattensalt 1 paket fetaost (eller mozzarella)10–15 cocktailtomater2 vitlöksklyftorchiliflakessvartpepparfärsk basilika (ringla …

3

Bergis

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Bergis – en klassisk bagerilimpa med en knaprig skorpa och ett luftigt, saftigt innanmäte. Degen har jag bakat ut direkt på plåten. Denna typ av limpa bakas ofta ut i form av en fläta. Lätt att baka och fantastiskt god och populär. Bergis  2 limpor 25 g jäst5 dl mjölk, …

3

Hemgjord pasta

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Hemgjord pasta är mycket enkelt att göra själv och innehåller bara 2 ingredienser. Salt tillsätts i vattnet och ger smak när pastan kokas. INGREDIENSER5–10 äggulorvetemjöl/durumvetemjöl (båda funkar bra) GÖR SÅ HÄR Lägg upp en hög mjöl på bordet. Gör en stor grop i mitten. Lägg äggulor i gropen och …

0

Kanelbullesockerkaka

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) KANELBULLESOCKERKAKA Godaste sockerkakan som finns! Den har smak av kanelbulle och är smaksatt med en blandning kanel och knastrande strösocker. Himmelskt god! Kanelbullesockerkaka 12 bitar 100 g smör, rumsvarmt2 dl strösocker3 ägg2 tsk vaniljsocker1 dl mjölk2 tsk bakpulver3 dl vetemjöl Fyllning2 tsk kanel½ dl strösocker GÖR SÅ HÄR Sätt ugnen …

1

Grönsakssmoothie

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Mixa din egen grönssakssmothie fylld med massor av nyttigheter för hela kroppen. Mättande, hälsosamt och enkelt att göra. Grönsakssmoothie Du kan byta ut grönsakerna och frukten i receptet (läs tipsen nedan) 1–2 portioner Två nävar färsk spenat (eller andra gröna blad)10 cm gurka1 dl gröna ärtor 1/2–1 banan1 kiwica …

0

Blomkålsgratäng

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Lättgjord och vansinnigt god blomkålsgratäng som kan ätas som tillbehör till det mesta; kött, kyckling, korv, vegorätter eller till en fräsch sallad och lite bönor. Tips! Tillsätt en grönsaksbuljong tärning i mjölken om du vill ha en matigare smak. Byt ut blomkål mot broccoli. Blomkålsgratäng 1 stort blomkålshuvud (ca …

3

Chokladfudgekladdkaka

TIPS! Följ mig gärna lindasbakskola på Instagram (klicka här), Facebook (klicka här) Himmelskt god, lyxig chokladfudgekladdkaka! Den lätt kladdiga, segmjuka bottnen täcks av en magiskt god chokladkolafudge! Passar både som dessert, till fikat eller som tårta på ett kalas! Chokladfudgen på toppen består av en segmjuk chokladkolakräm som är magiskt god! En riktig 10-poängare! OBS! Kakan kan bakas i en vanlig, rund spring springform, …

0

Bananglass

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Nyttig bananglass med bara 3 ingredienser som är oerhört krämig och god. Som en riktigt glass, men innehåller fryst banan, mjölk och kanel eller kakao. Så himla god och man kan frossa i hur mycket glass man vill utan att få en sockerchock. Bananglass 2–3 frysta bananer1/2 tsk kanel …

0

Kladdkaka

Ett perfekt kladdkaka recept! Den allra godaste kladdkakan som finns och det här receptet på kladdkaka är väl beprövat. En perfekt kladdkaka som varmt rekommenderas. Den är mycket enkel att baka kladdkaka och kladdkaka funkar att bjuda på i alla lägen. Alla älskar kladdkaka! KLADDKAKA RECEPT Kladdkaka är nästan ännu godare dagen efters så den …

3

Potatisgratäng

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Krämig, lyxig och ljuvligt god potatisgratäng. Potatisgratängen blir extra god om du stör Västerbottensost över potatisen innan gräddning, men vilken sorts ost som helst går bra. Potatisgratäng deluxe! Potatisgratäng 1 kg potatis1 stor gul lök5 dl vispgrädde (eller vegansk grädde)2 klyftor vitlöksaltsvartpeppar200 g riven ost (kan uteslutas) GÖR SÅ …

2

Havrefrallor

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Enklare frallor kan man knappast baka. Blanda ihop havregryn (de ska inte mixas sönder) med resten av ingredienserna och degen är klar! Så enkelt, eller hur?! Frallorna är underbart goda, nyttiga och innehåller färre kolhydrater än vanligt bröd. Så himla smart och bra recept! Havregryn innehåller inte gluten naturligt, …

3
7
0
Vad tycker du? Lämna gärna en kommentar.x
()
x