Lindas Bakskola Lindas matbröd Lindas små bröd

Sirapsfrallor

438 röster

Mycket fluffiga, mjuka frallor som är himmelskt goda! Underbara bröd som passar perfekt till frukost, mellis eller till utflykten. Ett riktigt favoritbröd

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!)som ni måste baka!

Tips! Kalljäs bröden i kylen över natten och grädda dem när du vaknar. Gör en halv sats bröd om det blir trångt i kylskåpet med två plåtar. Ta ut bröden ur kylen när du sätter på ugnen så att de får stå i rumstemperatur ca 15 min innan gräddning. Du kan hoppa över jäsningen i punkt 1. Baka ut bröden direkt och ställ in plåten i kylskåpet.

Sirapsfrallor

20 st
50 g jäst
6 dl mjölk, fingervarm

50 g smör, rumsvarmt
2 tsk salt
1 dl sirap, ljus eller mörk
16–17 dl rågsikt

GÖR SÅ HÄR
1.
 Smula ner jästen i en bunke. Tillsätt mjölken och rör om tills jästen lösts upp. Tillsätt smör, salt, sirap och rågsikt, lite i taget mot slutet. Rör ihop allt till en smidig deg och knåda den i några minuter. Låt degen jäsa under bakduk i ca 45 min.

2. Dela degen i ca 20 bitar. Forma dem till runda bollar och lägg dem på två plåtar med bakplåtspapper.

3. Låt dem jäsa under bakduk i ca 30 min. Sätt ugnen på 250 grader.

4. Grädda bröden mitt i ugnen i ca 10 min. Låt dem svalna på ett galler.

TIPS! Följ mig gärna Lindas bakskola på  Instagram (klicka här, eller Facebook (klicka här) så får du alltid alla nya recept direkt i ditt flöde!

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!)

Prenumerera
Notis om
guest

6 Kommentarer
äldsta
nyaste mest röstade
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer
Lotta järnil
Lotta järnil
3 år sedan

Gott gott blir till att prova! Tack för alla bra recept! Har dina fina böcker

Christina Persson
Christina Persson
3 år sedan

Nu står mina sirapsfrallor i ugnen. Jag använder ångfunktionen på ungnenså det ska bli spännande vad gäller bröd skorpan och smak.

Anna
Anna
3 år sedan

Herregud va gott det var! Trodde aldrig att jag kunde baka ett sånt gott bröd. Tack så mycket för receptet, kommer definitivt återkomma till det!

Birgitta Hansson
Birgitta Hansson
3 år sedan

Super goda. Bakas fler gånger. Tack för fina recept👍🤗

Titti
Titti
1 år sedan

Nyss bakat dessa, de ser fantastiska ut. Penslade på lite ägg innan de åkte in i ugnen mest för utseende. De blev som små sirapslimpor.

Malin
Malin
7 månader sedan

Har aldrig lyckats med bröd, tills jag testade det här receptet. Fluffiga, saftiga frallor med mild sirapssmak, fantastiskt goda!

Du kanske också gillar...

Fler recept...

Kycklingpasta allt-i-ett

https://youtu.be/aXvGXSXt29s Kolla filmen hur man tillagar kycklingpasta allt-i-ett Kycklingfiléer och pasta som tillagas i en och samma form i ugnen. Kycklingen blir oerhört saftig, smakrik och god. Och allt får en väldigt god smak eftersom smakerna blandas ihop i formen. En mycket god och lättlagad middag för både barn och vuxna. Kryddningen kan varieras efter …

0

Banancookies med havregryn

https://youtu.be/2AFS9rx3wYs Så bakar med Banancookies – klicka här för att se en kort film som visar hur man gör! Baka nyttiga kakor med havregryn och banan. Supergoda, supernyttiga och lätta att göra. Kakorna blir lite frasiga på ytan och lätt mjuka inuti.  Tips! Tillsätt 1 dl kokos. Kakaon kan bytas ut mot 2 tsk kanel. TIPS! …

6

Geléhjärtan

Jag önskar alla en fin alla hjärtans dag med massor av kärlek❤! Överraska en kär vän med hemgjorda geléhallonhjärtan! De är enkla att göra och ljuvligt goda! Tips! Jag gjöt mina geléhjärtan i Ikeas isform Plastis, men man kan använda vilka isformar man vill, även om de inte föreställer hjärtan. Geléhallonhjärtan Ca 30 st Så …

0

Kyckling i sås i ugn

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) En mycket enkel rätt att tillaga och kyckling blir extra saftig när den tillagas i den låga ugnsvärmen. Servera med ris, pasta, potatis eller bulgur och en fräsch sallad. Kyckling i sås i ugn 4 portioner 4 kycklingfiléersaltpeppar curry och/eller chiliflakesSås3 dl vispgrädde (eller 2 dl vispgrädde + 1 …

0

Fetaostpasta

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) FETAOSTPASTA Tomater, fetaost och pasta som blanda i en ugnsform – ljuvlig gott och enkelt att tillaga! Ät pastarätten som den är eller servera med t ex kycklingfilé, en köttbit eller en vegobiff och en fräsch sallad. Fetaostpasta 20 cocktailtomater1 paket fetaost (eller mozzarella)salt svartpeppar2 vitlöksklyftor2 msk olivolja eller rapsoljafärsk …

0

Laxpasta allt-i-ett

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) LAX OCH PASTA ALLT-I-ETT Enklare än så här blir det inte att laga mat. Pastan blir så härligt krämig och laxen fantastiskt saftig och perfekt. En supermiddag för hela familjen som är busenkel att tillaga. Här hittar du fler goda matrecept – klicka här! Tips! Laga lax i ugn …

0

Rågsiktskakor recept

Tips! Här hittar du fler recept på goda bröd – klicka här! Klassiska rågsiktskakor! Ett av de godaste frukostbröden jag vet! De blir så vansinnigt fluffiga,, mjuka och goda. Rågsikt är så himla gott att baka bröd med. Tips! Byt ut 3 dl rågsikt mot 4 dl havregryn. TIPS! Följ mig gärna Lindas bakskola på  Instagram (klicka här, eller Facebook (klicka här) så får du …

1

Chocolate chip cookies

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) https://youtu.be/nfZlaMu8s4o Kolla videon som visar hur man bakar chocolate chip cookies. Jag älskar dessa chocolate chip cookies – de är gudomligt goda!!! Amerikanska kakor som numera är lika populära i Sverige! Dessa cookies för allra högsta betyg! Använd chokladknappar eller hackad choklad. Här hittar du fler goda kakrecept som …

11

Havrepannkakor

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Nyttigare pannkakor med havre istället för vetemjöl. Havrepannkakor är lika goda och lätta att steka. Havre innehåller mindre kolhydrater och mer fibrer än vetemjöl. Ett riktigt toppenrecept och ingen kommer märka skillnaden tror jag. Havrepannkakor 3 ägg2 dl havremjöl2 krm salt3 dl mjölk GÖR SÅ HÄR 1. Knäck äggen …

1

Fetaostpasta allt-i-ett

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Spagetti och fetaost som tillagas allt-i-ett. Så himla gott, enkelt och bra recept! Ät pastarätten som den är eller servera med t ex kycklingfilé, en köttbit eller en vegobiff och en fräsch sallad. Fetaostpasta allt-i-ett 200 g spagetti (torrvara)5–6 dl vattensalt 1 paket fetaost (eller mozzarella)10–15 cocktailtomater2 vitlöksklyftorchiliflakessvartpepparfärsk basilika (ringla …

3

Bergis

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Bergis – en klassisk bagerilimpa med en knaprig skorpa och ett luftigt, saftigt innanmäte. Degen har jag bakat ut direkt på plåten. Denna typ av limpa bakas ofta ut i form av en fläta. Lätt att baka och fantastiskt god och populär. Bergis  2 limpor 25 g jäst5 dl mjölk, …

3

Hemgjord pasta

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Hemgjord pasta är mycket enkelt att göra själv och innehåller bara 2 ingredienser. Salt tillsätts i vattnet och ger smak när pastan kokas. INGREDIENSER5–10 äggulorvetemjöl/durumvetemjöl (båda funkar bra) GÖR SÅ HÄR Lägg upp en hög mjöl på bordet. Gör en stor grop i mitten. Lägg äggulor i gropen och …

0
6
0
Vad tycker du? Lämna gärna en kommentar.x
()
x