Bloggar Lindas Bakskola Lindas desserter Lindas diabetesrecept Lindas mjuka kakor

Banankaka utan mjöl

557 röster
https://youtu.be/RSq2Zsn6yTQ
KLICKA PÅ FILMEN FÖR ATT SE HUR MAN BAKAR BANANKAKA UTAN MJÖL!

Banankaka med chokladsmak som inte innehåller varken socker eller vetemjöl. Nyttig, supergod och perfekt för alla som vill äta hälsosammare godsaker till fikat.
TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) 

Tips! Följ Lindas bakskola NYTTIGA RECEPT konto på Instagram – klicka här!

TILL DIABETIKER: Ca 10 kolhydrater per bit om man skär kakan i 10 bitar

Banankaka utan mjöl

10 bitar

3 bananer
3 ägg
2 dl havregryn
3 msk kakako

2 tsk bakpulver
1 nypa salt

(Om man vill söta kakan kan man tillsätta 1 dl sötströ av valfritt märke i smeten, men jag bakade helt utan sötning)

Garnering
kokos

GÖR SÅ HÄR

1. Sätt ugnen på 180 grader.

2. Mixa ihop alla ingredienserna till en smet i en mixer med knivar.

3. Häll smeten i en smord pajform, ca 24 cm i diameter. Strö över kokos.

4. Grädda längst ner i ugnen i 16–18 min.

Tips! Följ Lindas bakskola NYTTIGA RECEPT konto på Instagram – klicka här!

Prenumerera
Notis om
guest

1 Kommentar
äldsta
nyaste mest röstade
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer
Susanne Baden
Susanne Baden
7 månader sedan

Denna kaka (utan socker) är väldigt god o perfekt till barn. Man vänjer sig vid att det smakar lite mindre sött än vanliga kakor och den passar perfekt till fika. Tack.

Du kanske också gillar...

Fler recept...

Drömmar

DRÖMMAR Drömgoda, spröda småkakor som fullkomligt smälter i munnen. Dessa drömmar är himmelskt goda och är mycket lätta att baka.TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Tips! Följ Lindas bakskola NYTTIGA RECEPT konto på Instagram – klicka här! Drömmar 18 stycken 50 g smör, rumsvarmt1 1/2 dl strösocker1/2 tsk hjorthornssalt1/2 dl matolja eller rapsolja2 dl vetemjöl GÖR SÅ HÄR …

0

KANELBULLEKAKA PÅ 4 MINUTER

https://youtu.be/05kgIGi3Pd8 Klicka på filmen för att se hur man bakar kanenbullekaka på 4 minuter. Kanelbullekaka på bara 4 minuter – den blir gudomligt god!!! Att baka i mikron är verkligen suveränt bra och det går blixtsnabbt. Det här är verkligen en favoritkaka! Tips! Följ Lindas bakskola NYTTIGA RECEPT konto på Instagram – klicka här! KANELBULLEKAKA PÅ …

0

Banankaka upp-och-ner

https://youtu.be/1PZpidBAbqo Klicka på filmen för att se hur man bakar BANANKAKA UPP-OCH-NER Banankaka upp-och-ner. En oerhört saftig, ljuvligt god kaka med bananer i toppen. Perfekt att bjuda på till fikat! Ät kakan som den är eller servera med en klick vispgrädde som blir det extra gott! TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!)  Tips! Följ Lindas …

0

Morotsfrallor med havregryn

https://youtu.be/Wzq50YZZijo Klicka på filmen för att se hur man bakar morotsfrallor med havregryn (utan mjöl). Nyttiga, supergoda och mycket lättbakade morotsfrallor som innehåller havregryn istället för vetemjöl. Ingredienserna har du oftast hemma och det här receptet är verkligen grymt bra!!! Jag är så himla nöjd! TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) FÖLJ: Nyttiga recept på …

0

Lättbakad limpa som jäser i ugnen

Lättbakad limpa som jäser i ugnen. En rustik limpa som jäser i ugnen, medan den värms upp. Brödet kräver en liten arbetsinsats och är ljuvligt god. Den har ett frasigt skal och ett mjukt, saftigt innanmäte. Tips! Följ Lindas bakskola NYTTIGA RECEPT konto på Instagram – klicka här! Lättbakad limpa som jäser i ugnen 1 st …

0

Havrekex

Spröda, goda kex att äta som snacks, mellanmål, frukost eller att bjuda på till en ostbricka. Degen är väldigt lätt att både göra och baka ut. Här hittar du fler goda, enkla brödrecept – klicka här! TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Havrekex 1 plåt 3 dl havregryn2 dl vetemjöl1/2 tsk salt2 tsk bakpulver100 g smör, …

1

Russinbollar

https://youtu.be/mXpw1AcjxtU Klicka på filmen för att se hur man gör russinbollarna! Underbart goda RUSSINBOLLAR som inte innehåller något tillsatt socker eller fett. Russinbollar ca 15 st 3 dl russin1 dl kokos3 dl havregryn1/2 dl kaffeev. 1–2 msk vatten Garnering1–2 dl kokos GÖR SÅ HÄR 1. Mixa ihop alla ingredienserna i en mixer med knivar till …

0

HAVREFRALLOR UTAN MJÖL

HAVREFRALLOR UTAN MJÖL Baka bröd utan vetemjöl. Keso, havregryn och ägg är grunden i dessa otroligt saftiga och goda bröd. Och de behöver inte jäsa. Mycket enkla att baka! TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) så får du mer inspiration och fler recept! HAVREFRALLOR UTAN MJÖL Ca 12 st 10 dl havregryn 3/4 tsk salt1 msk bakpulver 7 ägg 500 g Keso …

0

Havrecookies

HAVRECOOKIES Knapriga lite segmjuka havrecookies som är makalöst goda! TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!)  Tips! Följ Lindas bakskola NYTTIGA RECEPT konto på Instagram – klicka här! Havrecookies ca 12 st Deg150 g smör, rumstempererat1 1/2 dl strösocker1/2 krm salt1/2 tsk bakpulver1 dl vetemjöl4 dl havregryn  Fyllning100 g grovhackad choklad Garneringnågra rutor extra hackad choklad GÖR …

0

Cookiekladdkaka

https://youtu.be/SkPPNaTrzzc Klicka på filmen för att se hur man bakar! Chocolate chip cookies-kladdkaka En underbar paj med Chocolate chip cookies-botten som är fylld med härlig chokladkladdkaka! Godare än godaste kan jag lova! En magisk kombination! TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Cookiekladdkaka TIPS! För att kunna dela på ägget: rör ihop ägget med en gaffel …

0

Gräddig kycklingpasta allt-i-ett

https://youtu.be/fbOOE-A4Nfs KLICKA PÅ FILMEN FÖR ATT SE HUR MAN TILLAGAR KYCKINGPASTA ALLT-I-ETT! TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!)  Mycket lättlagad gräddig kycklingpasta. Underbart god och så himla enkelt att tillaga. Allt tillagas ihop i en och samma ugnsform vilket gör att smakerna gifter sig med varandra. Enklaste matlagningen som också är den godaste! Tips! Pressa …

0

Kycklingfilé i sås i stekpanna

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) så får du alla nya recept i ditt flöde! Kycklingfilé i sås i stekpanna är mycket smakrikt och gott! Hela familjen älskar denna maträtt och den är enkel att tillaga. Kycklingfilé i sås i stekpanna 4 portioner 4 kycklingfiléersaltpepparchiliflakes eller curry2 vitlöksklyftor2 dl grädde (valfri fetthalt)2 msk kycklingfond (eller …

4
1
0
Vad tycker du? Lämna gärna en kommentar.x
()
x