Bloggar Lindas matbröd

Ankarsrumgifflar

44 röster

Ankarsrum assistent är min favorit köksmaskin! Jag har bakat de allra godaste, läckraste gifflarna fyllda med ost & skinka! Så himla goda! Helt perfekta att ta med på en utflykt. De är inte bara smarriga utan också väldigt vackra. Och mycket enklare att baka, än man kanske tror… Kolla in mina steg-för-stegbilder nedan så ser ni hur man formar, skär och gör.

Degen bakar jag såklart i min Ankarsrum assistent och degen knådas i 5–8 minuter så att glutentrådarna i degen blir ordentligt starka. Då blir degen lätt att arbeta med och brödet oerhört saftigt och fluffigt. Ankarsrum gör det tunga jobbet 🙂

Fakta Ankarsrum assistent

– Svensktillverkad köksassistent som både underlättar i köket och är snygg på köksbänken.

– Stark motor på 1500 W Den öppna kitteln gör det lätt att tillsätta ingredienser och att se och känna på degen. som kan hantera upp till 5 kg deg.

– Den öppna kitteln gör det lätt att tillsätta ingredienser och att se och känna på degen. 

– Kitteln rymmer hela 7 liter i volym.

– Ankarsrum har en mängd olika tillbehör att välja – du kan göra egen korv, burgare, bröd, pasta, äppelmos, smoothie m m.

– Assistenten finns i 14 olika färger

Kolla in Ankarsrums Assistent här – titta på deras olika färger, tillbehör m m.

Ankarsrumgifflar

Mjölk gör degen något mjukare och luftigare och vatten ett mer rustikt bröd med lite mer tuggmotstånd.

Ca 14 st

Deg
50 g jäst
6 dl vatten eller mjölk, rumsvarmt
1 msk salt
2 ägg
1/2 dl rapsolja 
14–15 dl vetemjöl

Fyllning
3–4 dl riven ost
200 g skinka, skuren i småbitar
oregano

Garnering
1 ägg
sesamfrön

GÖR SÅ HÄR

1. Smula ner jästen i bunken. Tillsätt vatten (eller mjölk) och sätt igång maskinen på låg hastighet. Tillsätt salt, ägg, rapsolja och vetemjöl, lite i taget tills degen är smidig, men inte för kompakt. Kör maskinen på låg hastighet i ca 5 minuter.

2. Strö vetemjöl över dagen, sätt på jäslocket och låt degen jäsa i ca 40 minuter eller tills den dubblat i storlek.

3. Dela degen i ca 14 bitar. Forma runda bollar av degbitarna. Kavla ut dem till tunna rektanglar (inte för tunna) på ett mjölat bakbord.

4. Skär remsor i halva rektangeln (men lämna 1 cm i kanterna). Remsorna ska inte gå att dra isär.

5. Lägg riven ost, skinka på andra halvan. Strö över lite oregano. 

6. Rulla ihop giffeln försiktigt från det hållet där fyllningen ligger. Böj den ihoprullade giffeln till en halvmåne.

7. Lägg gifflarna på en ugnsplåt. Pensla dem med uppvispat ägg och strö över lite sesamfrön. Sätt ugnen på 250 grader. 

8. Grädda gifflarna mitt i ugnen i ca 15 minuter.

Kolla in Ankarsrums Assistent här – titta på deras olika färger, tillbehör m m.

Kolla in Ankarsrums Assistent här – titta på deras olika färger, tillbehör m m.

Prenumerera
Notis om
guest

1 Kommentar
äldsta
nyaste mest röstade
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer
Berit
Berit
7 månader sedan

Jättegoda och snygga också!

Du kanske också gillar...

Fler recept...

Fröbröd i form

FRÖBRÖD I FORM Lättbakad, nyttigare bröd som bara jäser bara en gång direkt i formen. Ett bröd som är fyllt med nyttiga, knapriga frön och det går väldigt enkelt att slänga ihop. Ett bröd som man med stolthet kan bjuda på till frukost!  Tips kalljäsning! Grädda brödet direkt innan frukost1 Täck formen med folié och ställ …

1

Frallor i ugnsform

De allra fluffigaste, saftigaste frallorna man kan baka själv hemma! De här bröden är makalöst goda och ni kommer bli förvånade hur härlig konsistens och fluffiga de är! De får 10 av 10 i betyg! Tips! Du kan kalljäsa degen. Gör degen på kvällen, baka ut frallorna i formen och ställ den övertäckt i kylen …

0

Ananaskaka i långpanna

ANANASKAKA En vansinnigt god och lättbakad kaka. Ananas på mjuka kakor är verkligen gott och ger en härlig sötma. Tips! Byt ut ananasen mot hallon, äpplen, persikoklyftor, jordgubbsbitar eller blåbär. Om man väljer en en annan ingrediens än ananas får mat byta ut ananasjuicen i receptet mot mjölk.  Här hittar du fler goda kakrecept som …

0

SCONES I COSORI AIRFRYER 

Nybakade Scones till frukost är lyx! Och att grädda scones i airfryer är busenkelt. Bröden blir väldigt saftiga, mjuka och helt perfekta! Här hittar du fler recept till Cosori airfryer – klicka här! JAG HAR FIXAT 2 OLIKA RABATTKODER: Beställ en Cosori airfryer med 15 procent rabatt! KOD: LINDA15 eller gratis tillbehörsset värde 999 kr med …

0

Sockerkaka i airfryer

REKLAM FÖR ATT BAKA SOCKERKAKA I AIRFRYER – den blir makalöst god, helt perfekt! Och det går mycket snabbare än i vanligt ugn. Superbra tips! En airfryer drar mycket mindre el än en vanlig ugn och spis vilket är suveränt i dessa tider! Man behöver inte heller förvärma den som en vanlig ugn och det …

0

Scones i långpanna

Scones är ett klassiskt, snabbt frukostbröd som inte behöver jäsa. Att baka ut det i långpanna eller på en vanligt ugnsplåt gör det ännu enklare och räcker till många. Frys direkt in de bröd som inte äts upp så blir de som färska om du tinar dem snabbt i mikron. Här hittar du fler goda, …

0

Morotsbröd i långpanna

Rustika morotsrutor som innehåller både fibrer och morötter som gör brödet extra saftigt och gott. Ett bröd som räcker till många och gör frukosten riktigt lyxig. Här hittar du fler goda, enkla bröd – klicka här! Morotsbröd i långpanna 20 st 25 g jäst5 dl vatten eller mjölk, fingervarmt1/2 dl rapsolja2 dl havregryn3 dl rågmjöl …

0

Hamburgerbröd / frallor

Hamburgerbröd/frallor. De här bröden funkar precis lika bra som hamburgerbröd eller frallor! Ett fantastiskt bra recept som ni verkligen måste baka! Släng in bröden i frysen och ta fram när du ska käka hamburgare eller frukost! Lika gott vilket som! Här hittar du fler goda, enkla bröd – klicka här! HAMBURGERBRÖD/FRALLOR 16–20 st 50 g …

0

FRALLOR I AIRFRYER

Fluffiga, härliga, mjuka frallor som är makalöst goda! Nybakat bröd när det är som allra godast! Bröden går bra att frysa in! REKLAM FÖR ATT BAKA FRALLOR I AIRFRYER Jag är så glad och nöjd över min airfryer! Den är så himla bra och den drar mindre el än den vanliga ugnen, vilket är suveränt! …

2

Kanelgömma i långpanna

Saftig, mjuk kaka med kanelkryddad smultopping. En härlig kaka man alltid kan baka när man vill bjuda på gofika. Kanelgömma i långpanna Ca 20 bitar Smultopping 100 g smör, kylskåpskallt1 1/2 dl strösocker2 dl havregryn2 tsk kanel2 tsk vaniljsocker Smet3 ägg3 dl strösocker2 tsk bakpulver2 tsk vaniljsocker75 g smör2 dl mjölk4 1/2 dl vetemjöl GÖR …

0

BESTÄLL LINDAS LÄTTBAKADE FAVORITER

REKLAM Äntligen är min nya bakbok klar! Den här boken Lindas lättlagade favoriter är en bakbok som bör finnas i varje kök! Jag har bakat massor av favoritrecept som ni kommer älska! De bästa bakrecepten som jag vill att ni alla ska ta del av! KLICKA HÄR FÖR ATT BESTÄLLA MIN NYA, SUVERÄNA BAKBOK! Alla …

0

Vit kladdkaka

VIT KLADDKAKA När man får oväntat besök är en den här vita kladdkakan alltid uppskattad och läcker att bjuda på. Tips! Du kan baka kladdkakan i en vanlig rund springform, ca 24 cm i diameter. Gör då en halv sats kladdkaka och grädda i ca 20 min. Vit kladdkaka Ca 16 bitar 250 g smör200 …

0
1
0
Vad tycker du? Lämna gärna en kommentar.x
()
x