Bloggar Lindas Bakskola Lindas matbröd

Russinrutor

russinrutor9 russinrutor10 SAFTIGA, GODA RÅGSIKTSRUTOR med russin i degen! Russin i brödet är supergott! Jag älskar det, men alla gör inte det. Och då kan man utesluta dem och baka brödet ändå för brödet i sig är helt underbart. Eller så kan man ersätta russinen med nötter, frön eller aprikoser.
Saftiga, god müslilimpa – klicka här för recept!
Saftiga, god müslilimpa – klicka här för recept!
Kolla igenom alla mina enkla och goda steg-för-stegrecept på bloggen – klicka här! TIPS! Följ mig gärna lindasbakskola på Instagram (klicka här)Facebook (klicka här) & Snapchat för mer inspiration & flera recept! Kalljäsning! Gör degen på kvällen. Tryck ut degen direkt i formen. Täck den med folie och låt den jäsa i kylen över natten. Ta fram den i rumstemperatur när du vaknar. Sätt på ugnen och grädda när den är varm. (Degen jäser bara en gång direkt i formen hela natten)

Russinrutor

Ca 12 st 25 g jäst 4 dl mjölk, fingervarmt  1 msk rapsolja 1 ½ tsk salt 6 dl rågsikt 4 dl vetemjöl ca 1 ½ dl russin (kan uteslutas) GÖR SÅ HÄR 1. Smula ner jästen i en bunke. Tillsätt mjölk och blanda tills jästen lösts upp. Tillsätt salt, rågsikt och vetemjöl, lite i taget. Blanda ihop allt till en smidig deg och knåda den i några minuter. Knåda sist in russinen i degen. Låt degen jäsa under bakduk i ca 45 min. 2. Tryck ut degen i en form, ca 24 x 30 cm, klädd med bakplåtspapper. 3. Skär degen i rutor, ca 3 x 4 st. 4. Låt degen jäsa under bakduk i ca 30 min. Sätt ugnen på 230 grader. 5. Grädda brödet mitt i ugnen i ca 15 min. Låt det svalna i formen.
1. Smula ner jästen i en bunke. Tillsätt mjölk och blanda tills jästen lösts upp. Tillsätt salt, rågsikt och vetemjöl, lite i taget. Blanda ihop allt till en smidig deg och knåda den i några minuter. Knåda sist in russinen i degen. Låt degen jäsa under bakduk i ca 45 min.
1. Smula ner jästen i en bunke. Tillsätt mjölk och blanda tills jästen lösts upp. Tillsätt salt, rågsikt och vetemjöl, lite i taget. Blanda ihop allt till en smidig deg och knåda den i några minuter. Knåda sist in russinen i degen. Låt degen jäsa under bakduk i ca 45 min.
2. Tryck ut degen i en form, ca 24 x 30 cm, klädd med bakplåtspapper.
2. Tryck ut degen i en form, ca 24 x 30 cm, klädd med bakplåtspapper.
3. Skär degen i rutor, ca 3 x 4 st.
3. Skär degen i rutor, ca 3 x 4 st.
4. Låt degen jäsa under bakduk i ca 30 min. Sätt ugnen på 230 grader.
4. Låt degen jäsa under bakduk i ca 30 min. Sätt ugnen på 230 grader.
5. Grädda brödet mitt i ugnen i ca 15 min. Låt det svalna i formen.
5. Grädda brödet mitt i ugnen i ca 15 min. Låt det svalna i formen.
russinrutor6 russinrutor8 russinrutor7  

Kommentarer inaktiverade.

Du kanske också gillar...

Fler recept...

Müslilimpa

Müsli i limpan gör den extra saftig, fiberrik & god!

0

Enkel äppelkaka med segmjuka kanter

Enkel = godast! Den segmjuka bottnen gör denna kaka extremt god och läcker!

0

Saftig Daimkaka

Glasyr, saftig chokladbotten och knaprig Daim – en oemotståndlig, superläcker kombination!

0

Vaniljhorn

Spröda mördegskakor med härlig vaniljsmak!

0

Lindas jästskola

Allt du behöver veta om jäst! Läs mer här!

0

Sockerkringlor

Oerhört spröda, goda kringlor med knastrigt pärlsocker på toppen! Supergoda!

0

Hästskor

Lättgjorda, populära och spröda småkakor som görs på 5 ingredienser som man oftast har hemma!

0

Mördegskringlor

Kakdegen innehåller bara 4 ingredienser och de färdiggräddade kakorna blir oerhört spröda & goda!

0

Florsockerkringlor

Spröda, läckra kringlor gjorda av god mördeg!

0

Äppelkladdkaka

En fantastiskt god kladdkaka med rivna äpplen i smeten som gör den oerhört saftig och god.

0

Bokmässan

Kom och hälsa på mig på bokmässan i Göteborg söndag 25 september 2016!

0

Daim fudge brownies

Fantastiskt goda, segmjuka brownies med krämig chokladtryffel & knaprig Daim på toppen.

0