

Det är enkelt att laga Pulled pork! Den sköter sig själv i ugnen och blir otroligt saftig, smakrik och god. Dock tar det lång tid i ugnen, men under tiden hinner man göra massor av annat. Jag brukar ställa in den i ugnen på kvällen och så är den färdig när man vaknar på morgonen. På vintern ställer jag ut den på altanen för att svalna och värmer upp den på kvällen när det är dags att äta middag. På sommaren får den svalna i rumstemperatur innan jag ställer in den i kylen. På kvällen har man en färdiglagad lyxig god, festmåltid färdig!
Fakta Pulled pork
Det som händer när pulled pork tillagas i väldigt låg temperatur är att fettet, alla ligament och kollagenet smälter, vid ca 74–90 grader. Det gör köttet extremt saftigt. Det tar lång tid, många timmar för ligamenten och fettet att smälta och om man tillagar köttet på för hög värme så hinner processen inte blir klar. Därav den låga värmen och långa tillagningstiden. Om man höjer värmen i ugnen för mycket hinner inte ligamenten och fettet smälta sönder, köttet faller inte sönder och blir inte lika saftigt.
Pulled Pork i Sous vide 24 timmar
ca 3 kg fläskkarré (utan ben)
1 tsk salt
1 tsk chili flakes
1 tsk paprikakrydda
1 tsk chilipulver
600 g passerade eller krossade tomater
3 vitlöksklyftor
ca 2 dl chilisås
GÖR SÅ HÄR
1. Krydda fläskkarrén med salt, chiliflakes, paprikakrydda och chilipulver. Lägg köttet i stekpåse (anpassad till Sous vide). Eller fördela köttet i två påsar.
2. Fyll upp en stor bunke eller kastrull som tål värme och fyll den med vatten. Ställ ner din Sous vide och sätt temperaturen på 74 grader.
3. Lägg ner påsen/påsarna med kött i vattnet. När temperaturen nått 74 grader så kör du köttet i 24 timmar. Tänk på att lägga på ugnsfolie eller ett lock eftersom vattnet annars dunstar bort. Fyll på mer vatten efter halva tiden om det behövs.
4. När köttet är klart efter 24 timmar: Spara köttsaften i påsarna. Dra isär köttet i strimlor. Köttet faller enkelt isär efter den långa uppvärmningen.
5. Blanda passerade tomater, pressad vitlök och chilisås i en stor gryta. Tillsätt köttet och köttsaften från påsarna (där finns massor av god smak) och låt allt puttra i ca 10 minuter.
Servera köttet i hamburgerbröd, fajitasbröd, tortillabröd, tacoskal eller till ris, coscos eller en sallad.






