Bloggar Lindas Bakskola Lindas mjuka kakor Okategoriserade

Kärleksmums – en älskad chokladdröm

dagens recept Kärt barn har många namn: kärleksmums, snoddas, mockarutor, tv-kaka... Vad man än kallar dessa ljuvligt goda chokladrutor med chokladkaffeglasyr och kokos så är de ett måste på Alla hjärtans dag i detta hus. Alla förväntar sig att de serveras och som tur är så är de enkla och relativt snabba att göra. Tänk på att bottnen behöver svalna innan du brer på glasyren. IMG_5770   Följ mig gärna på Instagram: lindasbakskola och Facebook: Lindas bakskola

Kärleksmums

25–30 bitar Saftig chokladbotten med ett ljuvligt täcke av chokladglasyr och kokos. 4 ägg 3 dl strösocker 1 msk vaniljsocker ¾ dl kakao 2 ½ tsk bakpulver 150 g smör, smält 1 ½ dl mjölk 4 ½ dl vetemjöl  Glasyr ca 2 msk kaffe ½ dl kakao 1 msk vaniljsocker 4–5 dl florsocker 75 g smör, smält 1–2 msk vatten  Garnering kokos GÖR SÅ HÄR 1. Sätt ugnen på 180 grader. 2. Vispa ägg och strösocker poröst i en bunke. Tillsätt resten av ingredienserna och blanda ihop allt snabbt till en smet. 3. Bred ut smeten till en rektangel på en plåt med bakplåtspapper, ca 30 x 40 cm. 4. Grädda kakan mitt i ugnen i ca 20 min. 5. Blanda alla ingredienserna till glasyren i en skål. Anpassa mängden florsocker och vatten så att konsistensen blir lagom bredbar. 6. Bred ut glasyren över kakan och strö över kokos.  
1. Blanda ihop smeten enligt receptet.
1. Blanda ihop smeten enligt receptet.
2. Bred ut smeten i formen.
2. Bred ut smeten i formen.
3. Jämna till ytan med en slickepott.
3. Jämna till ytan med en slickepott.
4. Grädda kakan mitt i ugnen i ca 20 min. Blanda ihop ingredienserna till glasyren och bred ut den jämnt på kakan.
4. Grädda kakan mitt i ugnen i ca 20 min. Blanda ihop ingredienserna till glasyren och bred ut den jämnt på kakan när den kallnat.
5. Strö kokos över kakan innan glasyren stelnar.
5. Strö kokos över kakan innan glasyren stelnar.
6. Skär kakan i rutor med en vass kniv.
6. Skär kakan i rutor med en vass kniv.
IMG_5758IMG_5774          

Kommentarer inaktiverade.

Du kanske också gillar...

Fler recept...

Rågsiktskakor – klassiska matbröd

Saftiga och goda rågsiktskakor med hål i mitten som är enkla och roliga att göra.

0

M & M-snittar

Fantastiskt goda M & M snittar som är fullspäckade med mjölkchokladlinser, spröda på ytan och lite sega i mitten.

0

Semmelfläta

Läcker semmelfläta fylld med god mandelmassa och fluffig vispgrädde. Receptet innehåller enkla steg-för-steg bilder.

0

Semmelflätor

Läckra, gräddiga semmelflätor fyllda med mandelmassa.

0

Chapati

Youtubefilm, recept & bilder från Kabita´s Kitchen. (Recept nedan) https://www.youtube.com/watch?v=4eKuJ6Xf2Fs Recept: Chapati 4 dl vetemjöl ca 2 ¼ dl vatten, rumsvarmt ev. ½ tsk salt (salt ingår inte i filmens recept, men jag tillsätter det för godare smak) GÖR SÅ HÄR 1. Häll mjölet i en bunke. Tillsätt hälften av vattnen och nyp ihop. Tillsätt mer vatten, …

0

Marängspöken

Bra Youtube-film som tydligt visar hur man gör marängspöken! Tid 50 sek

0

Oreokakor

Recpettips från Allt om mat! Goda Oreokakor som man enkelt gör själv!

0

Smör

Klicka på bilden för att läsa svaret!

0

Frozen Mango Yoghurt

Nyttig, mättande & ljuvligt god frozen yoghurt med mangosmak!

0