dagensrecept utvald nougatkladdkaka5

En kladdkaka är vansinnigt god, och en nougatkladdkaka är ännu godare!  Den är enkel att göra och kommer definitivt ha en rykande åtgång. Nougat hittar du på hyllan bland bakingredienser i livsmedelsbutikerna.

Det går bra att byta ut nougaten mot choklad av valfri sort.

Följ mig gärna på Instagram: lindasbakskola och Facebook: Lindas bakskola

Nougatkladdkaka

Ca 12 bitar

100 g smör
200 g nougat 
2 dl strösocker
1 ½ dl vetemjöl
3 msk kakao
1 tsk vaniljsocker
1 nypa salt
2 ägg

GÖR SÅ HÄR

1. Sätt ugnen på 175 grader. Smält smöret i en kastrull. Bryt nougaten i bitar och låt den smälta ihop med smöret på eftervärmen. Blanda ihop de torra ingredienserna och rör ner dem i kastrullen. Knäck i äggen och blanda ihop till en slät smet.

2. Häll smeten i en smord och bröad form med löstagbar kant, 20–22 cm i diameter.

3. Grädda kakan mitt i ugnen i 20–25 min beroende på hur kladdig du vill ha den. Låt den svalna i formen. Servera gärna kakan med vispad grädde.

1. Sätt ugnen på 175 grader. Smält smöret i en kastrull. Bryt nougaten i bitar och låt den smälta ihop med smöret på eftervärmen. Blanda ihop de torra ingredienserna och rör ner dem i kastrullen. Knäck i äggen och blanda ihop till en slät smet.

1. Sätt ugnen på 175 grader. Smält smöret i en kastrull. Bryt nougaten i bitar och låt den smälta ihop med smöret på eftervärmen. Blanda ihop de torra ingredienserna och rör ner dem i kastrullen. Knäck i äggen och blanda ihop till en slät smet.

2. Häll smeten i en smord och bröad form med löstagbar kant, ca 20 cm i diameter.

2. Häll smeten i en smord och bröad form med löstagbar kant, ca 20 cm i diameter.

3. Grädda kakan mitt i ugnen i 18–20 min beroende på hur kladdig du vill ha den. Låt den svalna i formen. Servera gärna kakan med vispad grädde.

3. Grädda kakan mitt i ugnen i 20–25 min beroende på hur kladdig du vill ha den. Låt den svalna i formen. Servera gärna kakan med vispad grädde.

nougatkladdkaka2 nougatkladdkaka1 nougatkladdkaka3