salmiakbollar5 salmiakbollar11 salmiakbollar3 salmiakbollar9

DRÖMGODA SALMIAKBOLLAR – bland de godaste havrebollar jag någonsin baka och ätit. Det salta salmiakströsslet är perfekt i kombination med de söta havrebollarna. En riktig smakhit!

Följ mig gärna på Instagram: lindasbakskola och på Facebook: lindasbakskola

Salmiakbollar

10–15 st beroende på storlek

4 dl havregryn
1 dl strösocker
1 tsk vaniljsocker
1 ¾ msk kakao
¾ dl kokos
75 g smör
ca ½ dl vatten

Garnering
salmiakströssel

GÖR SÅ HÄR

1. Smula sönder havregrynen lite grann i en skål. Tillsätt havregryn, strösocker, vaniljsocker, kakao och kokos. Nyp ihop de torra ingredienserna med smöret. Häll sist i vattnet och blanda ihop allt  till en kladdig deg. Vattenmängden kan regleras så degen blir lagom kladdig (strösslet måste fastna när man rullar dem).

2. Gör bollar av degen och rulla dem i strösslet. Förvara bollarna i kylen.

1. Smula sönder havregrynen lite grann i en skål. Tillsätt havregryn, strösocker, vaniljsocker, kakao och kokos. Nyp ihop de torra ingredienserna med smöret. Häll sist i vattnet och blanda ihop allt till en kladdig deg. Vattenmängden kan regleras så degen blir lagom kladdig (strösslet måste fastna när man rullar dem).

1. Smula sönder havregrynen lite grann i en skål. Tillsätt havregryn, strösocker, vaniljsocker, kakao och kokos. Nyp ihop de torra ingredienserna med smöret. Häll sist i vattnet och blanda ihop allt till en kladdig deg. Vattenmängden kan regleras så degen blir lagom kladdig (strösslet måste fastna när man rullar dem).

2. Gör bollar av degen och rulla dem i strösslet. Förvara bollarna i kylen.

2. Gör bollar av degen och rulla dem i strösslet. Förvara bollarna i kylen.

 

salmiakbollar4 salmiakbollar8 salmiakbollar7 salmiakbollar1 salmiakbollar2 salmiakbollar6 salmiakbollar10