Bloggar Lindas Bakskola Lindas desserter Okategoriserade

Lindas nyttiga choklad- & banankaka i mikron

nyttigmikrochokladkaka5nyttigmikrochokladkaka2nyttigmikrochokladkaka3 När sötsuget sätter in är den här kakan perfekt att göra! Den tar drygt 1 minut att göra i mikron och innehåller bara ägg, banan och kakao. Den har en mjuk härlig konsistens, god chokladsmak och mättar bra. Perfekt när man är sötsugen, men vill vara nyttig! Min 6-åriga dotter åt kakan med god aptit och passar barn och vuxna lika bra. Tips!  Servera gärna chokladkakan med bär, t ex hallon, blåbär eller jordgubbar. Supergott och hälsosamt!
Nyttiga Kesoplättar utan mjöl – klicka här för recept!
Nyttiga Kesoplättar utan mjöl – klicka här för recept!

Lindas nyttiga choklad- & banankaka i mikron

2 portioner 1 banan (normalstor) 1 ägg 1 ½–2 msk kakao ev. 1 nypa salt  Garnering kokos ev. hallon GÖR SÅ HÄR 1. Bryt bananen i bitar och blanda den med ägg och kakao. Tillsätt ev. en nypa salt för att framhäva smaken. 2. Mixa ihop alla ingredienser med en stavmixer eller i en mixer med knivar, till en slät smet. 3. Häll smeten i två mindre skålar, ca 12 cm i diameter (eller i en större). Strö över kokos. 4. Kör en skål i taget i mikron på högsta värmen i 1–1 ½ minut. Stäng av värmen (om formen har låg kant) och det håller på att koka över. Sätt på värmen direkt när smeten sjunkit ner igen. Kör den inte för länge för då blir kakan för fast och hård i konsistensen. Servera gärna med bär, t ex hallon, blåbär eller jordgubb.
2. Mixa ihop alla ingredienser med en stavmixer eller i en mixer med knivar, till en slät smet.
2. Mixa ihop alla ingredienser med en stavmixer eller i en mixer med knivar, till en slät smet.
3. Häll smeten i två mindre skålar, ca 12 cm i diameter (eller i en större). Strö över kokos.
3. Häll smeten i två mindre skålar, ca 12 cm i diameter (eller i en större). Strö över kokos.
4. Kör en skål i taget i mikron på högsta värmen i 1–1 ½ minut. Stäng av värmen (om formen har låg kant) och det håller på att koka över. Sätt på värmen direkt när smeten sjunkit ner igen. Kör den inte för länge för då blir kakan för fast och hård i konsistensen. Servera gärna med bär, t ex hallon, blåbär eller jordgubb.
4. Kör en skål i taget i mikron på högsta värmen i 1–1 ½ minut. Stäng av värmen (om formen har låg kant) och det håller på att koka över. Sätt på värmen direkt när smeten sjunkit ner igen. Kör den inte för länge för då blir kakan för fast och hård i konsistensen. Servera gärna med bär, t ex hallon, blåbär eller jordgubb.
nyttigmikrochokladkaka7 nyttigmikrochokladkaka4 nyttigmikrochokladkaka2 nyttigmikrochokladkaka1  

Kommentarer inaktiverade.

Du kanske också gillar...

Fler recept...

Kalljästa grahamsbullar

Gör degen på kvällen och grädda bröden direkt när du vaknar på morgonen. Njut av nybakade, fiberrika frallor till frukost!

0

Grahamsfrallor

Fiberrika, saftiga frallor som är mycket populära och omtyckta!

0

Äntligen! Nu kan du baka kakan med 0 kalorier!

Läs receptet med steg-för-stegbilder i Lindas bakskola – klicka på länken!

0