Bloggar Lindas Bakskola Lindas glutenfritt Lindas matbröd Lindas nyttigt Okategoriserade

Filmjölkslimpa utan mjöl

mjölfrihavregrynslimpa10 mjölfrihavregrynslimpa2 mjölfrihavregrynslimpa7 Nyttigt, mjölfri limpa! Oerhört saftig & god limpa bakad med havregryn (helt utan vanligt mjöl). 5 dl av havregrynen mixas till en mjöl i t ex en matberedare eller mixer med knivar. En mixerstav funkar också, men tar lite längre tid. Havregryn är naturligt glutenfria, men eftersom de behandlas i maskiner där det kan finnas spår av gluten så kan man inte garantera att vanliga havregryn är glutenfria. Dock tål många glutenintoleranta dessa "vanliga" gryn ändå. Men man kan dock köpa "ren havre" av t ex märket Semper. Dessa gryn är garanterad glutenfria. Vissa glutenintoleranta tål ändock inte rent havre  och då kan man byta ut havregrynen mot glutenfri mix, mandelmjöl eller bovetemjöl (totalt ca 5 dl om man tar bort alla havregryn i detta recept eftersom havregrynen väger mindre än mjöl).
Kesofrölimpa utan mjöl – klicka här för recept!
Kesofrölimpa utan mjöl – klicka här för recept!

Filmjölkslimpa utan mjöl

1 st 5 dl havregryn (mixa dem till mjöl) 2 dl havregryn (använd ren havre för garanterat glutenfritt) 2 tsk bikarbonat 1 ¼ tsk salt 1 dl linfrön ¾ dl sesamfrön 2 ägg 3 ½ dl filmjölk  Garnering ev. havregryn ev. sesamfrön GÖR SÅ HÄR 1. Sätt ugnen på 180 grader. Mixa 5 dl havregryn till ett mjöl i en matberedare eller mixer med knivar. 2. Blanda de mixade havregrynen, havregryn, bikarbonat, salt, linfrön och sesamfrön i en bunke. 3. Vispa äggen fluffiga med en elvisp. 4. Blanda ihop alla ingredienserna till en kladdig smet. Strö ev. över lite havregryn. 5. Häll smeten i en limpform, ca 1 ½ liter, klädd med bakplåtspapper. 6. Grädda limpan längst ner i ugnen i ca 1 timme.
1. Sätt ugnen på 180 grader. Mixa 5 dl havregryn till ett mjöl i en matberedare eller mixer med knivar.
1. Sätt ugnen på 180 grader. Mixa 5 dl havregryn till ett mjöl i en matberedare eller mixer med knivar.
2. Blanda de mixade havregrynen, havregryn, bikarbonat, salt och linfrön i en bunke.
2. Blanda de mixade havregrynen, havregryn, bikarbonat, salt och linfrön i en bunke.
3. Vispa äggen fluffiga med en elvisp.
3. Vispa äggen fluffiga med en elvisp.
4. Blanda ihop alla ingredienserna till en kladdig smet. Strö ev. över lite havregryn.
4. Blanda ihop alla ingredienserna till en kladdig smet. Strö ev. över lite havregryn.
5. Häll smeten i en limpform, ca 1 ½ liter, klädd med bakplåtspapper.
5. Häll smeten i en limpform, ca 1 ½ liter, klädd med bakplåtspapper.
6. Grädda limpan längst ner i ugnen i ca 1 timme.
6. Grädda limpan längst ner i ugnen i ca 1 timme.
mjölfrihavregrynslimpa7 mjölfrihavregrynslimpa5 mjölfrihavregrynslimpa9 mjölfrihavregrynslimpa4 mjölfrihavregrynslimpa3

Kommentarer inaktiverade.

Du kanske också gillar...

Fler recept...

Lindas bakskolas nyttiga mikrochokladkaka

Mjuk, härlig, lätt kladdig chokladkaka som bara innehåller banan, ägg och kakao. Supernyttigt!

0

Chokladkyssar

Riktigt läckra färgklickar! Vita chokladkyssar är ett lättgjord och ljuvligt gott godis som bara består av två ingredienser, vit choklad och chokladlinser. Det enkla är ofta det godaste och så är det precis i detta fall! Förvara chokladen i kylskåpet. Chokladkyssar 25–30 st 100 g vit choklad 25–30 chokladlinser GÖR SÅ HÄR 1. Smält chokladen i …

0

Lindas nyttiga choklad- & banankaka i mikron

Lätt kladdig chokladkaka som bara innehåller banan, ägg och kakao. Supernyttigt, gott och mättande!

0

Kalljästa grahamsbullar

Gör degen på kvällen och grädda bröden direkt när du vaknar på morgonen. Njut av nybakade, fiberrika frallor till frukost!

0

Grahamsfrallor

Fiberrika, saftiga frallor som är mycket populära och omtyckta!

0

Äntligen! Nu kan du baka kakan med 0 kalorier!

Läs receptet med steg-för-stegbilder i Lindas bakskola – klicka på länken!

0