Bloggar Lindas Bakskola Lindas småkakor

Kanelbulledrömmar

kanelbulledrömmar8 kanelbulledrömmar10   SPRÖDA DRÖMMAR Oerhört spröda, goda drömmar med smak av kanelbulle! De är enkla att baka och oemotståndligt goda! Förvara dem i en burk med tätslutande lock. Kolla igenom alla mina enkla och goda steg-för-stegrecept på bloggen – klicka här! TIPS! Följ mig gärna lindasbakskola på Instagram (klicka här)Facebook (klicka här) & Snapchat för mer inspiration & flera recept!

Kanelbulledrömmar

Ca 20 st 50 g smör, rumsvarmt ½ dl rapsolja 1 ½ dl strösocker 1 tsk vaniljsocker 1 tsk kanel ½ tsk hjorthornssalt 2 ½ dl vetemjöl  Garnering pärlsocker  GÖR SÅ HÄR 1. Sätt ugnen på 150 grader. Vispa smör, olja, strö- och vaniljsocker pösigt med en elvisp. Blanda ihop kanel, hjorthornssalt och vetemjöl i en skål. Rör ner det i smörblandningen. Blanda snabbt ihop allt till en deg. 2. Rulla ca 20 bollar av degen. Doppa ovansidan på bollarna i en skål med pärlsocker. 3. Lägg bollarna på en plåt med bakplåtspapper. 4. Grädda kakorna mitt i ugnen i ca 20 min. Låt dem svalna på plåten.
1. Sätt ugnen på 150 grader. Vispa smör, olja, strö- och vaniljsocker pösigt med en elvisp. Blanda ihop kanel, hjorthornssalt och vetemjöl i en skål. Rör ner det i smörblandningen. Blanda snabbt ihop allt till en deg.
1. Sätt ugnen på 150 grader. Vispa smör, olja, strö- och vaniljsocker pösigt med en elvisp. Blanda ihop kanel, hjorthornssalt och vetemjöl i en skål. Rör ner det i smörblandningen. Blanda snabbt ihop allt till en deg.
2. Rulla ca 20 bollar av degen. Doppa ovansidan på bollarna i en skål med pärlsocker.
2. Rulla ca 20 bollar av degen. Doppa ovansidan på bollarna i en skål med pärlsocker.
3. Lägg bollarna på en plåt med bakplåtspapper.
3. Lägg bollarna på en plåt med bakplåtspapper.
4. Grädda kakorna mitt i ugnen i ca 20 min. Låt dem svalna på plåten.
4. Grädda kakorna mitt i ugnen i ca 20 min. Låt dem svalna på plåten.
kanelbulledrömmar5 kanelbulledrömmar6 kanelbulledrömmar7 kanelbulledrömmar8 kanelbulledrömmar8 kanelbulledrömmar9 Baka snabba kanelbullar som inte behöver jäsa! Klara på totalt 30 min! Klicka här för recept!Baka snabba kanelbullar som inte behöver jäsa! Klara på totalt 30 min! Klicka här för recept!

Kommentarer inaktiverade.

Du kanske också gillar...

Fler recept...

Kanelbullebrownies

Bland det godaste jag ätit och bakat på länge! Helt fantastiska!

0

Snabba kanelbullar

15 min bakning + 15 min gräddning! Saftiga bullar som inte behöver jäsa! Supergoda!

0

Mjölkchokladmums

Saftig mjölkchokladbotten med vaniljglasyr, kokos och hackad mjölkchoklad.

0

Russinrutor

Saftiga, goda rågsiktsrutor. Russinen kan uteslutas eller ersättas med nötter, aprikoser eller frön.

0

Müslilimpa

Müsli i limpan gör den extra saftig, fiberrik & god!

0

Enkel äppelkaka med segmjuka kanter

Enkel = godast! Den segmjuka bottnen gör denna kaka extremt god och läcker!

0

Saftig Daimkaka

Glasyr, saftig chokladbotten och knaprig Daim – en oemotståndlig, superläcker kombination!

0

Vaniljhorn

Spröda mördegskakor med härlig vaniljsmak!

0

Lindas jästskola

Allt du behöver veta om jäst! Läs mer här!

0

Sockerkringlor

Oerhört spröda, goda kringlor med knastrigt pärlsocker på toppen! Supergoda!

0

Hästskor

Lättgjorda, populära och spröda småkakor som görs på 5 ingredienser som man oftast har hemma!

0

Mördegskringlor

Kakdegen innehåller bara 4 ingredienser och de färdiggräddade kakorna blir oerhört spröda & goda!

0