Citronshoot

Det sägs att en citronshoot med ingefära och vitlök varje morgon är bra för hälsan! Det finns kanske inga vetenskapliga bevis för detta, men jag tror att vitaminerna i citronen och styrkan i ingefäran och vitlöken är bra för både det ena och det andra. Jag är ingen hälsodoktor, men har läst många artiklar om att man blir piggare, får starkare immunförsvar, bättre balans i magen samt diverse andra positiva hälsoeffekter. Jag tror på det och här får ni mitt recept på en nyttig citronshoot som jag själv kommer att dricka varje morgonen från och med nu.

Smaken är stark och kan spädas ut med lite kallt vatten om man vill. Skölj munnen med vatten när du svalt eftersom citron fräter på tänderna.

Till en shot varje morgon:

½ citron
½ vitlöksklyfta
lite riven ingefära
ev. ½ dl vatten

GÖR SÅ HÄR

1. Pressa citronsaften i ett glas.

2. Pressa ner vitlöksklyftan.

3. Riv ner lite ingefära och rör om allt ordentligt. Drick det som en shoot eller blanda det med några matskedar vatten om det smakar för starkt.

Drick gärna en citronshoot varje morgon när du vaknar.