Bloggar Lindas Bakskola Lindas desserter Lindas glass Okategoriserade

Glassbomb med tre smaker

glassbombtresmaker13 glassbombtresmaker9 GLASSBOMB med tre smaker – vanilj, hallon och choklad. Ljuvligt god och lätt att göra! Passar både vuxna och barn. Om man inte orkar vänta på att varje lager ska frysa kan man hälla varje smet ovanpå varandra. Det blir ett vackert mönster, men inte lika jämnt som när man låter varje lager stelna i frysen. Tips! Tillsätt maränger i smeten! Tips! Spola skålen i varmt vatten innan du stjälper upp den på en tallrik. Om ytan blir smält kan man ställa den i frysen en stund till. Tips! Om du har bråttom kan du använda färdigköpt vaniljglass och smaksätta 1/3 med hallon och 1/3 med choklad! Tips! Stjälp upp bottnen på en marängbotten vid servering (färdigköpt eller hembakad).
glaceaufour
Glace au four är en klassisk dessert som är gudomligt god! Klicka på bilden för recept!
hallonglassbakelse
Hallonglassbakelse med Noblesse – ljuvligt god dessert! Klicka på bilden för recept!
TIPS! Följ mig gärna lindasbakskola på Instagram (klicka här)Facebook (klicka här) & Snapchat för mer inspiration & flera recept! Kolla igenom alla recept i Lindas bakskola – klicka här! Tips! Servera glassbomben med t ex mosade hallon, chokladsås, maränger eller färska bär.

Glassbomb tre smaker

12–15 portioner 8 dl vispgrädde 1 burk sötad kondenserad mjölk (397 g, sweetened, okokt)  2 dl frysta hallon 50 g mörk choklad 1 msk kakao Tips! Tillsätt maränger i skålen med glassmet innan den fryses in! Jättegott! GÖR SÅ HÄR
  1. Vispa grädden fluffig. Blanda ner den kondenserade mjölken. Rör om ordentligt.
  2. Häll 1/3 av smeten i en rund, frystålig skål, ca 2 liter. Låt den stå i frysen i ca 1 tim. Dela upp resten av smeten i två skålar (ungefär lika mycket i varje). Ställ dem i kylen.
  3. Låt hallonen tina och mosa dem i en skål. Hacka chokladen.
  4. Rör ner hallonen i den ena skålen med glassmet.
  5. Rör ner den hackade chokladen och kakao i den andra skålen med glassmet.
  6. Bred ut hallonsmeten försiktigt ovanpå den vita smeten. Låt den stå i frysen i ca 1 tim.
  7. Bred ut chokladsmeten ovanpå hallonsmeten. Låt det frysa i frysen. (Om man inte orkar vänta på att varje lager ska frysa kan man hälla varje smet ovanpå varandra. Det blir ett vackert mönster ändå, men inte lika jämna lager som när man låter varje lager frysa).
Tips! Spola yttersidan på skålen i varmt vatten innan du stjälper upp den på en tallrik. Om ytan blir smält kan man ställa glassen på en tallrik i frysen en stund till.
1. Vispa grädden fluffig. Blanda ner den kondenserade mjölken. Rör om ordentligt.
1. Vispa grädden fluffig. Blanda ner den kondenserade mjölken. Rör om ordentligt.
2. Häll 1/3 av smeten i en rund, frystålig skål, ca 2 liter. Låt den stå i frysen i ca 1 tim. Dela upp resten av smeten i två skålar (ungefär lika mycket i varje). Ställ dem i kylen.
2. Häll 1/3 av smeten i en rund, frystålig skål, ca 2 liter. Låt den stå i frysen i ca 1 tim. Dela upp resten av smeten i två skålar (ungefär lika mycket i varje). Ställ dem i kylen.
3. Låt hallonen tina och mosa dem i en skål. Hacka chokladen.
3. Låt hallonen tina och mosa dem i en skål. Hacka chokladen.
4. Rör ner hallonen i den ena skålen med glassmet.
4. Rör ner hallonen i den ena skålen med glassmet.
5. Rör ner den hackade chokladen och kakao i den andra skålen med glassmet.
5. Rör ner den hackade chokladen och kakao i den andra skålen med glassmet.
6. Bred ut hallonsmeten försiktigt ovanpå den vita smeten. Låt den stå i frysen i ca 1 tim.
6. Bred ut hallonsmeten försiktigt ovanpå den vita smeten. Låt den stå i frysen i ca 1 tim.
Bred ut chokladsmeten ovanpå hallonsmeten. Låt det frysa i frysen. (Om man inte orkar vänta på att varje lager ska frysa kan man hälla varje smet ovanpå varandra. Det blir ett vackert mönster ändå, men inte lika jämna lager som när man låter varje lager frysa). Ta fram glassen ca 15 min före servering.
7. Bred ut chokladsmeten ovanpå hallonsmeten. Låt det frysa i frysen. (Om man inte orkar vänta på att varje lager ska frysa kan man hälla varje smet ovanpå varandra. Det blir ett vackert mönster ändå, men inte lika jämna lager som när man låter varje lager frysa). Tips! Spola yttersidan på skålen i varmt vatten innan du stjälper upp den på en tallrik. Om ytan blir smält kan man ställa glassen på en tallrik i frysen en stund till.
glassbombtresmaker10 glassbombtresmaker8 glassbombtresmaker14 glassbombtresmaker11 glassbombtresmaker12 glassbombtresmaker13

Kommentarer inaktiverade.

Du kanske också gillar...

Fler recept...

Chokladmousse med 2 ingredienser

Fluffigt, mycket lättgjord chokladmousse! Underbart god!

0

Mazarinkaka

Lyxig, lättgjord och ljuvligt god mazarinkaka.

0

Snöpraliner

Gudomligt god, len choklad med rikligt med florsocker på toppen!

0

Ischoklad utan kokosfett

Ischoklad som är härligt len och smälter direkt i munnen!

0

Chokladtryffelpraliner

Drömgoda chokladpraliner som fullkomligt smälter i munnen!

0

Brysselkex

Spröda mördegskakor med rosa sockerkant!

0

Kulprov

Så gör du kulprov för att se om kolan eller knäcken är klar!

0

Så lyckas du med knäck och kola

Lyckas med knäck och kola! Lindas bästa tips!

0

Toffifee

Drömgott julgodis med kola, choklad och nötter (kan uteslutas).

0

Snabb jullimpa

Jullimpa med ost eller julskinka är magiskt gott! Ett måste på julbordet!

0

Hemgjord Noblesse

Tunna chokladplattor med krispig krokant! Ljuvligt goda!

1