Bloggar Lindas Bakskola Lindas mjuka kakor

Äppelkaka med smultäcke

109 röster

Skarmavbild 2018 08 16 kl 12 57 46

Tips! Baka en mycket enkel äppelkaka som är galet god – klicka här för recept!

Följ mig gärna på Instagram: lindasbakskola och på Facebook: lindasbakskola

Tips! Du kan blanda ner ½ dl hackad sötmandel eller hasselnötter i smuldegen i den lilla bunken. Det är knaprigt och gott!

En mycket lättbakad äppelkaka med en saftig botten och ett smuligt täcke. Både botten och täcket ovanpå görs av samma deg vilket är mycket smidigt och enkelt.

TIPS! Följ mig gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här)Facebook (klicka här)

Här hittar du fler ljuvligt goda recept med äpplen!

Tips! Gör en drömgod hemgjord vaniljvisp – recept klicka här!

Äppelkaka med smultäcke

Ca 12 bitar

3 dl strösocker
5 dl vetemjöl
2 tsk bakpulver
150 g smör, smält
2 tsk vaniljsocker
2 ägg
1 ½ dl mjölk
(½ dl hackad sötmandel eller hasselnötter) frivilligt i den lilla bunken

Fyllning
3 normalstora äpplen
1 tsk malen kanel
1/2 tsk kardemummakärnor, mortlade (kan uteslutas)
½ msk strösocker

GÖR SÅ HÄR

1. Sätt ugnen på 180 grader. Blanda strösocker, vetemjöl och bakpulver i en stor bunke. Tillsätt smöret och blanda ihop allt till en smuldeg.

2. Mät upp 3 dl smuldeg och lägg det i en mindre skål (detta ska strös över kakan).

3. Tillsätt vaniljsocker, ägg och mjölk i den stora bunken. Rör ihop allt till en smet.

4. Bred ut smeten i en smord och bröad springform, ca 23 cm i diameter.

5. Skala och riv äpplena. Lägg de rivna äpplena på smeten i formen. Pudra över kanel och ev. kardemumma.

6. Strö över smuldegen från den lilla bunken.

8. Grädda kakan längst ner i ugnen i 40–43 min. Låt den svalna i formen innan du skär den i bitar med en kniv. Servera gärna med vaniljsås eller vispgrädde eller ät den i bitar som den är. Tips! Gör en drömgod hemgjord vaniljvisp – recept klicka här!

Tips! Baka snabba äppelmosbullar – klicka här för recept!

Appelkakamedsmultacke

Här hittar du fler ljuvligt goda recept med äpplen!

Prenumerera
Notis om
guest

10 Kommentarer
äldsta
nyaste mest röstade
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer
Ewa Nilsson
Ewa Nilsson
5 år sedan

Inte skivade äpplen, på bilden är det rivet äpple, eller hur?

lindasbakskola
lindasbakskola
Svara på  Ewa Nilsson
5 år sedan

Det stämmer att de ska vara rivna, receptet är uppdaterat.

Ewa Nilsson
Ewa Nilsson
5 år sedan

Äpplena ser rivna ut på bilden, i texten står det både skivade och rivna, hur ska du ha det.

lindasbakskola
lindasbakskola
Svara på  Ewa Nilsson
5 år sedan

Tack för info. Det stämmer att äpplena ska vara rivna. Receptet är uppdaterat.

Ritva Berglund
Ritva Berglund
5 år sedan

Ska bakpulvret vara i smuldegen? Blev osäker och tänkte det skulle vara tvärtom. Vaniljsocker i smuldegen och bakpulvret i smeten! 🤔

lindasbakskola
lindasbakskola
Svara på  Ritva Berglund
5 år sedan

Ja, receptet stämmer. 🙂

lindasbakskola
lindasbakskola
Svara på  Ritva Berglund
5 år sedan

Receptet stämmer. 🙂

Linda
Linda
5 år sedan

Går den att frysa?

lindasbakskola
lindasbakskola
Svara på  Linda
5 år sedan

Ja, det går bra. Med vänlig hälsning Linda

Vonna
Vonna
8 månader sedan

Jag körde skivade äpplen i alla fall, det blev superbra

Du kanske också gillar...

Fler recept...

Äppelkaka

Tips! Baka en stor, härlig äppelkaka i långpanna – klicka här för recept! Drömgod äppelkaka. Saftig, mjuk och lätt att baka! Ett superbra recept på äppelkaka som funkar i alla lägen! Servera gärna med hemgjord vaniljvisp eller vaniljsås så har du en lyxig dessert, men den går även att äta som den är till fikat. Här hittar …

7

Kall fisksås

  Kall fisksås – den är ljuvligt god, mycket lätt att tillaga. På bara några minuter har du en superläcker sås som passar till all sorts fisk. Och även barnen älskar denna enkla sås. Tips! Gör supergod panerad fisk till såsen – klicka här för recept! TIPS! Följ mig gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här), Facebook (klicka här) Kall fisksås …

1

Ugnsbakad blomkål

Det främre blomkålshuvudet är penslat med olja, vitlök och svartpeppar och det bakre med vitlök, olja och curry. Såååå goda båda två! Tips! Baka veganska snabbfrallor på 15 min – klicka här för recept! TIPS! Följ mig gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här), Facebook (klicka här) Den ugnsbakade blomkålen blir verkligen underbar i konsistensen, mjuk, saftig och den fullkomligt smälter …

0

Grötfrallor i långpanna

Tips! Baka filmjölkslimpa på 5 minuter + gräddning – klicka här för recept! Oerhört saftiga, goda grötfrallor som är mycket lätta att baka. Degen trycks ut direkt på plåten och de blir mycket saftiga både av gröten i degen och att den gräddas ihop på en plåt. TIPS! Följ mig gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här), Facebook (klicka här) Grötfrallor …

0

Grötfrallor

  GRÖTFRALLOR Underbart saftiga, goda frallor med havregrynsgröt i degen. Gröten gör dem extra saftiga och läckra! Tips! Baka kalljästa grötfrallor där degen jäser i kylen över natten – klicka här för recept! Degen kan kalljäsa (jäsa i kylskåpet i 5-10 timmar). Gör degen, ställ den i kylen och ta fram den när frallorna ska …

1

Kanelkrans

  Ljuvligt god vetebulle med klassisk kanelfyllning som dessutom är väldigt snygg. Favoritbulle nummer 1!!! TIPS! Följ mig gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här), Facebook (klicka här) Tips! Baka snabba saftiga bullar som inte behöver jäsa – klicka här för recept! Kanelsnurra 1 st 25 g jäst 2 ½ dl mjölk, fingervarm ½ dl strösocker 1 krm salt 75 g …

0

Sötsur grönsakswok

  NYTTIG SNABBMAT Det går så snabbt och enkelt att tillaga denna nyttiga, supergoda rätt. Ät de stekta grönsakerna som de är Ät grönsakerna som de är eller servera till en bit kyckling, lax, köttbit, grönsaksbiff, ris eller något annat du gillar. Alla grönsaker som är hårda går att woka. Gurka och tomater innehåller för mycket …

0

Klyftpotatis

KLYFTPOTATIS Potatis ska tillagas på hög värme. Om den tillagas i för låg värme kan det bli en hård kärna i mitten som inte blir mjuk oavsett hur länge man kör den i ugnen. Temperaturen 50-60 grader måste passeras snabbt genom potatisen för att kärnan i potatisen ska bli mjuk. Om den värms upp för …

0

Cookies med godis

  Smartiescookies – spröda, ljuvligt goda småkakor med godis på toppen! Riktiga favoriter som är goda till fikat, och en riktig favorit på barnkalas! Farinsockret ger en härlig kolasmak, men har man inte det hemma funkar endast 1 dl strösocker. Tips! Baka en cookies cake som är som en kladdkaka, den är galet god! Klicka här för …

0

Köttfärssås

Lättlagad, ljuvligt god köttfärssås! En klassisk vardagsrätt som alltid är uppskattad av både barn och vuxna. Smaka av kryddningen och tillsätt mer eller mindre kryddor beroende på vilken styrka du vill ha. Servera med pasta och/eller sallad. Tips! Tillaga en underbart god curryköttfärssås – klicka här för recept! Tips! Tillaga en supergod spagetti- och köttfärssåsgratäng …

0

Spagetti och köttfärssåsgratäng

  Om du har köttfärsåsrester kvar kan man enkelt tillaga en ny rätt av den. Blanda spagetti eller annan valfri pasta med köttfärsås i en ugnsform, gratinera med ost och du har en ny supersmarrig maträtt som både barn och vuxna gillar! Tips! Blanda ner majs, champinjoner eller lök i gratängen. Tips! Tillaga en supergod …

0
10
0
Vad tycker du? Lämna gärna en kommentar.x
()
x