Grotfrallor3 Grotfrallor2

 

GRÖTFRALLOR Underbart saftiga, goda frallor med havregrynsgröt i degen. Gröten gör dem extra saftiga och läckra!

Tips! Baka kalljästa grötfrallor där degen jäser i kylen över natten – klicka här för recept!

Degen kan kalljäsa (jäsa i kylskåpet i 5-10 timmar). Gör degen, ställ den i kylen och ta fram den när frallorna ska bakas ut. Eller forma frallor, lägg dem på plåtar och ställ plåtarna i kylen i ett par timmar. Ta fram plåtarna ca 20 min före gräddning. (Du behöver inte jäsa degen i bunken). Degen jäser mycket långsamt i kylen och därför behöver den står där i ett par timmar. Täck över degen.

TIPS! Följ mig gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här)Facebook (klicka här)

Grötfrallor

Ca 24 st

Gröt
3 dl havregryn
5 dl vatten
1 krm salt

Deg
50 g jäst
5 dl vatten, fingervarmt
2 tsk salt
3 msk rapsolja
14–16 dl vetemjöl

GÖR SÅ HÄR

1. Koka ihop havregryn, vatten och salt till en gröt i en kastrull. 

2. Smula ner jästen i en stor bunke. Tillsätt vatten och blanda tills jästen är upplöst. Tillsätt gröten, salt, rapsolja och vetemjöl, lite i taget. Knåda ihop allt till en smidig deg. Låt den jäsa under bakduk i ca 45 min.

3. Dela degen i ca 24 bitar. Forma dem till bollar och lägg dem på plåtar, klädda med bakplåtspapper. Låt dem jäsa under bakduk i ca 30 min. Sätt ugnen på 250 grader. 

4. Grädda bröden (en plåt i taget) mitt i ugnen i ca 11–14 min. Låt dem svalna på plåten.

Tips! Baka saftiga, mjuka morotsfrallor som är ljuvligt goda – klicka här för recept!

Grotfrallor1