Bloggar DR. OETKER Lindas Bakskola Lindas mjuka kakor Lindas pysseltips

KANINMUFFINS påskpyssel

I samarbete med Dr Oetker.

Pysseltips! Gör goda, söta och fina kaninmuffins i påsk!
Varje förpackning Sugar Eyes innehåller 24 roliga ögon (12 par) med 9 olika uttryck.
Steg-för-stegbilder som visar hur man gör kaninmuffins med Dr. Oetker Sugar Eyes till ögon, Dr. Oetker sugar fondant till öron och Dr. Oetker sweethearts strössel till näsa och morrhår. 

I samarbete med Dr Oetker har jag bakat ljuvligt söta och goda kaninmuffins. Dessa blir helt perfekta att bjuda på i påsk. Både smarriga och otroligt fina och roliga att göra! 

Jag har använt Dr. Oetker Sugar Eyes till ögon, vit och rosa Dr. Oetker sugar fondant till öron och Dr. Oetker sweethearts strössel till näsa och morrhår. 

Här får ni recept och instruktioner hur man gör dessa kaninmuffins så ni också kan pyssla och baka dessa i påsk!

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!)

Kaninmuffins

ca 12 st

Muffins
2 ägg
2 dl strösocker
2 tsk vaniljsocker
2 tsk bakpulver
50 g smör, smält
1 dl mjölk
3 dl vetemjöl

Garnering
1 förpackning Dr Oetker Sugar Eyes
1 förpackning Dr Oetker Sugar fondant, vit och rosa
1 förpackning Dr Oetker strössel sweetheart
tandpetare
3 dl vispgrädde

GÖR SÅ HÄR

1. Muffins: Sätt ugnen på 225 grader. Vispa ägg och strösocker pösigt. Tillsätt resten av ingredienserna och rör ihop allt till en smet.

2. Fördela smeten i 12 muffinsformar.

3. Grädda dina muffins i 12–14 min. Låt dem kallna.

4. Kaninöron: Kavla ut en bit vit och en bit rosa Dr Oetker Sugar fondant, ca 3 mm tunn. 

5. Klipp ut öron i valfri storlek. De rosa bitarna ska vara lite mindre än de vita.

6. Doppa ditt pekfinger i vatten och stryk vatten på baksidan på de rosa bitarna. Lägg dem ovanpå de vita. De limmas fast med vattnet. Låt dem ligga och stelna i några timmar.

7. Vispa upp grädden. Spritsa gräddtoppar på dina muffins.

8. Stick ner tandpetare, ca 2 cm ner genom vispgrädden ner i dina muffins.

9. Stick ner öronen i vispgrädden, luta dem mot tandpetarna.

10. Dekorera med ögon, näsa och morrhår med Dr Oetker Sugar Eyes och Dr Oetker sweethearts strössel.

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!)

YOUTUBEFILM Gör goda kaninmuffins i påsk. Dekorera med ögon och strössel från
Dr Oetker. Kolla in filmen hur man gör dessa sötnosar!
Prenumerera
Notis om
guest

0 Kommentarer
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer

Du kanske också gillar...

Fler recept...

ananaskaka utan vanligt socker

I samarbete med Hermesetas Bjud på en gyllene, sockerfri ananskaka i påsk! Himmelskt gott påskfika och istället för vanligt socker har jag sötat den med Hermesetas lättströ som innehåller 90 % mindre kalorier och det påverkar inte blodsockret. Perfekt för min ena son som har diabetes och för alla som inte vill äta så mycket …

0

SPAR 20–90% GENOM ATT HANDLA PÅ MATSMART.SE

I samarbete med Matsmart Jag har beställt massor av varor hos Matsmart! Min beställning blev 36 % billigare hos Matsmart.se än i vanliga matbutiker! I stället för att betala över 1 000 kr för dessa varor betalade jag drygt 600 kr, plus att jag hjälper till att minska matsvinnet och jag slipper att gå ut …

0

sockerkaka

En supersaftig, god sockerkaka som alltid är uppskattad till fikat! TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) SOCKERKAKA Ca 12 bitar2 ½ dl strösocker2 ägg2 tsk vaniljsocker2 tsk bakpulver3 dl vetemjöl50 g smör, smält2 dl mjölk GÖR SÅ HÄR 1. Sätt ugnen på 175 grader. Vispa strösocker och ägg pösigt i en bunke.  Blanda vaniljsocker, bakpulver och vetemjöl och vispa ner det …

0

havrebollar

Tips! Baka nyttiga chokladbollar utan socker – klicka här för recept! Havrebollar i rutor – när man inte orkar rulla, då trycker man bara ut smeten på ett bakplåtspapper och skär dem i rutor. Smart, lika gott och bitarna blir riktigt snygga också. Jag älskar chokladbollar, även i rutformat! TIPS! Följ mig gärna lindasbakskola på Instagram (klicka här), Facebook (klicka här) Havrebollar i rutor …

0

Lindas Brödskola

Baka tre bröd av en deg. I Lindas bakskola lär du dig baka bröd från grunden i samarbete med Ankarsrum.

1

Toscakladdkaka

TOSCAKLADDKAKA. Toscasmet är bland det godaste som finns och även kladdkaka – en perfekt kombination. En riktigt läcker, lyxig och god kaka som är en perfekt dessert efter en god middag. Servera den gärna med lättvispad grädde eller glass. TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Toscakladdkaka Ca 12 bitar Kladdkakebotten150 g smör1 krm salt3 dl …

0

Kycklingfilé i sås

Kycklingfilé i sås är en snabb, god vardagsklassiker som går fort att göra och passar hela familjen, både barn och vuxna. Kryddningen kan man variera som man vill, t ex vitlök, chili, garam masala eller örtkryddor. Servera gärna kycklingen med ris, bulgur eller pressad potatis. TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Här hittar du fler …

1

Havrebollar utan socker

I samarbete med Hermesetas Jag har bakat ljuvligt goda chokladbollar till Alla hjärtans dag. En skål full av kärlek till min familj. Dessa godingar innehåller inte något vanligt strösocker. I stället tillsatte jag Hermesetas lättströ som innehåller 90 % mindre kalorier och det påverkar inte blodsockret. Perfekt för min ena son som har diabetes och …

0

Korvstroganoff recept

Korvstroganoff – en klassisk korvgryta som både barn och vuxna älskar. Lättlagad, svensk husmanskost. Korvstroganoff är ett riktigt uppskattad vardagsrätt. Servera gärna med ris eller bulgur och en fräsch sallad. TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Korvstroganoff 4–6 portioner 1 falukorvsring1 gul lök1 burk krossade tomater (beroende på hur mycket sås man vill ha).3 msk …

0

CITRONPAJ UTAN SOCKER OCH MJÖL

Samarbete med Nicks. Jag har bakat en sockerfri, vetemjölfri, sötsyrlig citronpaj med frasig brotten och krämig citronfyllning. Den är himmelskt god kan jag lova! Den innehåller inget vanligt socker. I stället har jag använt Nicks sockerersättning Use Like Sugar. Denna sötning påverkar blodsockret minimalt, knappt någonting alls, vilket är suveränt. Och innehåller 70 % mindre …

2

SEMLOR recept

Inlägget är ett reklamsamarbete med Ankarsrum.  SEMLOR RECEPTJag har bakat de allra godaste, saftigaste och luftigaste semlorna. Hemligheten är rätt ingredienser, knåda och att jäsa degen! Semmelbullarna blir perfekta! Tips! Baka en ljuvligt semmelsockerkaka – klicka till receptet här! Tips! Baka en underbar semmelkladdkaka som är galet god – klicka till receptet här! SEMLOR Ca 15 …

2

Omelettpannkaka

OMELETTPANNKAKA Nyttig, snabblagad omelettpannkaka som innehåller havregrynsgröt och ägg. Mättande, god och ingredienserna har man oftast hemma. Servera gärna med bär, sylt eller mosad banan. Eller med en klick vispgrädde om du vill vara extra lyxig.  TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Omelettpannkaka Snabb, nyttig frukost eller lunch till en person. 1/2 dl havregryn1 dl …

0
0
Vad tycker du? Lämna gärna en kommentar.x
()
x