I samarbete med Hermesetas
Bjud på en gyllene, sockerfri ananskaka i påsk! Himmelskt gott påskfika och istället för vanligt socker har jag sötat den med Hermesetas lättströ som innehåller 90 % mindre kalorier och det påverkar inte blodsockret. Perfekt för min ena son som har diabetes och för alla som inte vill äta så mycket kolhydrater och vanlig socker. Mums! 

Ingen i min familj kunde gissa att denna kaka var sötad med något annat än vanligt socker och jag bakade med mandelmjöl vilket inte heller påverkar blodsockret speciellt mycket. Självklart kan man baka med vetemjöl om man vill, men då räcker 3 dl.

Ananaskaka utan vanligt socker

12 bitar

1 burk ananas 425 g, avrunnen
3 ägg
2 dl
Hermesetas lättströ
1 msk bakpulver
50 g smör, smält
4 dl mandelmjöl (eller 3 dl vetemjöl)

GÖR SÅ HÄR

1. Sätt ugnen på 180 grader. Häll ananasen i en sil och låt vätskan rinna av. 

2. Vispa äggen fluffiga med en elvisp. Tillsätt Hermesetas lättströ och vispa lite till. 

3. Tillsätt resten av ingredienserna och vispa ihop allt till en slät smet. Rör sist ner den avrunna ananasen.

4. Häll smeten i en smord och bröad springform, ca 24 cm i diameter (bröa med kokos, eller ströbröd).

5. Grädda kakan mitt i ugnen i ca 30 min. Låt den svalna i formen. Servera gärna med vispad grädde eller vaniljglass om du vill äta den som dessert. Eller ät den som den är till fikat. Supergott!

Garnera gärna din kaka med påskdekorationer!

Fakta 
Byt ut vanligt strösocker mot Hermesetas lättströ! Det smakar lika sött som vanligt socker men innehåller 90% mindre kalorier och påverkar inte blodsockret. Dessutom har produkten ett lågt GI-värde. Hermesetas strö passar utmärkt för dig som vill få i dig mindre kalorier, men ändå känna samma goda smak! Produkten finns att köpa i de flesta livsmedelsbutik För mer information om fördelarna se länkar nedan:

Läs mer om Hermesetas produkter – klicka här!

Steg-för-stegbilder – så bakar du Ananaskaka med Hermesetas lättströ.

En supersaftig ananaskaka som är himmelskt god!