Bloggar Lindas Bakskola Lindas matbröd Lindas små bröd

Tekaksfrallor

482 röster

TEKAKSFRALLOR. Sånt här bröd går inte att köpa! Man måste baka det själv! Saftigare, mjukare bröd får man leta efter. Så lyxigt och gott bröd! Frallornas frallor! Går bra att frysa in.

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) så får du alla nya recept i ditt flöde!

TEKAKSFRALLOR

Ca 20 st

50 g jäst
6 dl mjölk, fingervarm
2 tsk salt
1/2 dl ljus sirap
75 g smör, rumsvarmt
13–14 dl vetemjöl (eller rågsikt)

GÖR SÅ HÄR

1. Smula ner jästen i en bunke. Tillsätt mjölk och blanda tills jästen lösts upp. Tillsätt salt, sirap, smör och vetemjöl, lite i taget mot slutet. Blanda ihop allt till en smidig deg och knåda i några minuter. Strö över lite mjöl.

2. Låt degen jäsa i ca 40 min.

3. Forma ca 20 stycken runda frallor. Lägg dem på en plåt med bakplåtspapper. Strö över lite vetemjöl och nagga dem lätt med en gaffel. Sätt ugnen på 250 grader. Låt dem jäsa i ca 25 min på plåten under en bakhandduk. (Om du har en stor plåt får du kanske plats med alla 20 på samma plåt, min plåt är lite mindre).

4. Grädda frallorna mitt i ugnen i 12–14 minuter. Njut av nybakat bröd. Går bra att frysa in.

Prenumerera
Notis om
guest

29 Kommentarer
äldsta
nyaste mest röstade
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer
Margareta
Margareta
2 år sedan

Mums, kan bli en favorit 👍👍

Linda Lundström
Linda Lundström
2 år sedan

Går det att ställa dom i kylen över natten? Att man tar dom i ugnen på morgonen.

Emma Lindholm
Emma Lindholm
2 år sedan

Hej!
Tack för alla fina recept, dina grahamsfrallor är favoriter här hemma men imorgon försöker jag med dessa.😍 Går det bra att minska mängden sirap? Allt gott!👋🏽

Sönnerup Eva-lott
Sönnerup Eva-lott
2 år sedan

Fick lust att testa detta recept ikväll, de blev verkligen så goda som du lovade 😊

Jessica
Jessica
2 år sedan

Har precis bakat dessa, blev väldigt goda!!! Så tack för ett bra recept!!! En fråga: Jag är väldigt förtjust i att nattjäsa degar, blir så enkelt då till frukost… tror Du att denna skulle fungera att låta jäsa på bänken över natten? Vad tror Du i så fall om mängden jäst?? //Jessica

Carina
Carina
2 år sedan

Ser så goda ut👍Undrar om man ska pensla bullarn innan bakning?
Mvh Carina

Diana
Diana
2 år sedan

Supergoda!!

Gun Filipsson
Gun Filipsson
2 år sedan

så otroligt goda.

Ewa Håkansson
Ewa Håkansson
2 år sedan

Morgondagens uppgift

Maggan
Maggan
2 år sedan

Så goda,bakade dom idag.Nästa gång ska jag baka med rågsikt

Elisabet Persson
Elisabet Persson
2 år sedan

Så många och goda recept, bakade dessa idag. Mums.

Sara
Sara
2 år sedan

Kan man använda socker om man inte har sirap? Tack!

Cecilia
Cecilia
2 år sedan

Hur goda som helst! Jag bytte ut några delar av vetemjölet till rågmjöl. Fluffiga, saftiga och dögoda!

Ursula
Ursula
2 år sedan

Super goda lätt bakade bullar som kommer helt säkert att bli en favorit bland recepten och skafferiet.Tack 👍😀

Kristin
Kristin
2 år sedan

Om jag vill kalljästa dessa från kvällen innan, hur gör jag det bäst då? Tack för bra recept! Vh Kristin

Kristin
Kristin
Svara på  lindasbakskola
2 år sedan

Tack snälla för svar! Nygräddade tekaksfrallor får det bli till lördagsfrukost ❤️

Susanna
Susanna
2 år sedan

Går det att byta ut mjölken mot vatten?

jenny
jenny
2 år sedan

Går det lika bra med torrjäst?

Lizhet Karlsson
Lizhet Karlsson
2 år sedan

Hej ! Kan man ersätta mjölk med annat som tex havremjölk? Tack 🙏

Therese
Therese
2 år sedan

Supergoda👌🏼😋! Lät dem stå kallt över natten sen ut i rumstemperatur 30 min innan ugnen.

Annette
Annette
2 år sedan

Ser så läckert ut. Blir att prova👍🏼☀️

Victoria
Victoria
1 år sedan

Suuuupergoda!😃 👏Bakas flitigt! 😍😋

Du kanske också gillar...

Fler recept...

RECEPT INSTAGRAM LINDAS BAKSKOLA

BESTÄLL COSORI AIRFRYER (rabattkod: LINDA15) – KLICKA HÄR! Beställ Camilla Hamids dispenser – klicka här! BESTÄLL Lindas NYA BAKBOK – KLICKA HÄR! KLICKA PÅ RECEPTLÄNKARNA NEDAN! ⬇️ MUFFINS MED CHOKLADGÖMMA BANANPANNKAKOR FISKGRATÄNG CITRONPAJ SMÖRBAKAD LAX CITRONCHEESECAKE MAZARINKAKA CITRONPAJ KÄRLEKSMUMSBROWNIES CURRYKYCKLING TROSAFRALLOR BANANLIMPA SOCKERKAKA I AIRFRYER CHOKLADTÅRTA 2 INGREDIENSER FRÖSCONES FRALLOR I AIRFRYER HAVREPANNKAKOR PASTA & KÖTTFÄRSGRATÄNG HAVRELIMPA …

0

Bröd i springform

Enkelt brödrecept – ett mycket gott, saftigt, luftigt och lättbakat bröd som är perfekt att äta till frukost, mellanmål, till en sallad eller som måltidsbröd till middagen. Brödet som passar till alla tillfällen. Tips! Byt ut 2 dl rågsikt mot grahamsmjöl om du vill ha mer fibrer i brödet. Tips om du vill kalljäsa brödet! Gör …

9

Cornflakeschoklad

Cornflakeschoklad. Små krispiga, ljuvliga chokladpraliner med frasiga cornflakes i chokladen. Så himla goda och mycket lätta att göra själv. Julgodis som verkligen är uppskattat och alla kan göra det själva utan att misslyckas. Cornflakeschoklad 150 g choklad3 dl Corn flaket (eller andra krispiga flingor) GÖR SÅ HÄR 1. Smält chokladen i en skål över vattenbad. 2. Krossa …

6

CHOKLADFUDGE med 2 ingredienser

Chokladfudge med bara 2 ingredienser – himmelskt gott för alla chokladälskare!!! Ett tips är att tillsätt något krispigt i fudgen, t ex hackad sötmandel, hackade nötter eller krispiga flingor. Då blir fudgen ännu godare! TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) så får du alla nya recept i ditt flöde! CHOKLADFUDGE med 2 ingredienser 400 g mörk …

0

Risbräck

RISBRÄCK Risbräck består av smält choklad och puffat ris – ett klassiskt, underbart godis som passar både jul och påsk. TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) RISBRÄCK JULGODIS 200 g choklad (valfri sort, ljus, mörk eller mjölkchoklad)5 dl rispuffar GÖR SÅ HÄR1. Smält chokladen i en skål över ett vattenbad i en kastall. 2. Ta bort chokladen från värmen och …

0

Julskinka – Mor Matildas rimmade julskinka

Reklam för Jakobsdals Charkuteri – klicka här för att läsa mer om Jakobsdals! Det är tredje året i rad som vi väljer Mor Matildas rimmade julskinka från Jakobsdals charkuteri hemma hos mig. Den godaste skinkan, en riktig delikatess som dessutom är mycket enkel att tillaga! Skinkan ligger i en vakuumförpackad stekpåse vilket innebär att man stoppar …

0

KÄRLEKSMUMS-PEPPARKAKSSOCKERKAKA

Mjuk pepparkakssockerkaka. Den är väldigt saftig och fantastiskt god! Och doftar ljuvligt efter gräddningen! Den här kakan är ett måste varje jul hemma hos mig. Sååå himla läcker!TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) så får du alla nya recept i ditt flöde! Gör din egen pepparkakskrydda – klicka här för recept! KÄRLEKSMUMS-PEPPARKAKSSOCKERKAKA Ca 12 bitar 3 ägg3 dl strösocker2 …

1

Pepparkakssockerkaka

Mjuk pepparkakssockerkaka. Den är väldigt saftig och fantastiskt god! Och doftar ljuvligt efter gräddningen! Den här kakan är ett måste varje jul hemma hos mig. Sååå himla läcker!TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) så får du alla nya recept i ditt flöde! Gör din egen pepparkakskrydda – klicka här för recept! PEPPARKAKSSOCKERKAKA Ca 12 bitar 3 ägg3 dl …

2

Chokladcrisp

Chokladcrisp! Med bara 2 ingredienser gör man detta underbart goda julgodis! Jag älskar chokladcrisp! Och det är så enkelt att göra! Chokladcrisp 150 g choklad2 dl Rice Krispies (eller andra krispiga flingor) GÖR SÅ HÄR 1. Smält chokladen i en skål över vattenbad. 2. Rör ner flingorna i chokladen och blanda. 3. Klicka ut chokladsmeten i …

0

Pepparkakssockerkaka

En mjuk pepparkakssockerkaka som är saftig och fantastiskt god! Den här kakan är ett måste varje jul hemma hos mig. Så god och den äts alltid upp i ett nafs av familjen!TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) så får du alla nya recept i ditt flöde! Gör din egen pepparkakskrydda – klicka här för recept! PEPPARKAKSSOCKERKAKA Ca 12 …

0

PEPPARKAKSKÄRLEKSMUMS

PEPPARKAKSKÄRLEKSMUMS Sååååå himla god!!! Ofta bakar man kärleksmums i en långpanna, men jag har bakat den i en rund, vanlig form och det går alldeles utmärkt och den är sååå himla god!!! Mjuk pepparkaka med kärleksmumsglasyr – den är underbart god och täckt med glasyr och kokos! TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) så får du alla nya …

0

Tweek Rocky Road

REKLAM FÖR TWEEK Min Rocky Road innehåller Tweek Super Santas, Toffee Caramel, Corn Crunchers och sockerfri choklad. KLICKA HÄR FÖR ATT BESTÄLLA TWEEK GODIS! ERBJUDANDE: Med koden ”LINDA” får ni en extra slumpmässigt utvald godispåse vid köp över 200 kr. KLICKA HÄR FÖR ATT BESTÄLLA TWEEK GODIS! Julens godaste Rocky Road (utan socker) som jag …

0
29
0
Vad tycker du? Lämna gärna en kommentar.x
()
x