Bloggar Lindas Bakskola Lindas matbröd Lindas små bröd

Tekaksfrallor

255 röster

TEKAKSFRALLOR. Sånt här bröd går inte att köpa! Man måste baka det själv! Saftigare, mjukare bröd får man leta efter. Så lyxigt och gott bröd! Frallornas frallor! Går bra att frysa in.

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) så får du alla nya recept i ditt flöde!

TEKAKSFRALLOR

Ca 20 st

50 g jäst
6 dl mjölk, fingervarm
2 tsk salt
1/2 dl ljus sirap
75 g smör, rumsvarmt
13–14 dl vetemjöl (eller rågsikt)

GÖR SÅ HÄR

1. Smula ner jästen i en bunke. Tillsätt mjölk och blanda tills jästen lösts upp. Tillsätt salt, sirap, smör och vetemjöl, lite i taget mot slutet. Blanda ihop allt till en smidig deg och knåda i några minuter. Strö över lite mjöl.

2. Låt degen jäsa i ca 40 min.

3. Forma ca 20 stycken runda frallor. Lägg dem på en plåt med bakplåtspapper. Strö över lite vetemjöl och nagga dem lätt med en gaffel. Sätt ugnen på 250 grader. Låt dem jäsa i ca 25 min på plåten under en bakhandduk.

4. Grädda frallorna mitt i ugnen i 12–14 minuter. Njut av nybakat bröd. Går bra att frysa in.

Prenumerera
Notis om
guest
26 Kommentarer
äldsta
nyaste mest röstade
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer
Margareta
Margareta
14 dagar sedan

Mums, kan bli en favorit 👍👍

Linda Lundström
Linda Lundström
13 dagar sedan

Går det att ställa dom i kylen över natten? Att man tar dom i ugnen på morgonen.

Emma Lindholm
Emma Lindholm
12 dagar sedan

Hej!
Tack för alla fina recept, dina grahamsfrallor är favoriter här hemma men imorgon försöker jag med dessa.😍 Går det bra att minska mängden sirap? Allt gott!👋🏽

Sönnerup Eva-lott
Sönnerup Eva-lott
11 dagar sedan

Fick lust att testa detta recept ikväll, de blev verkligen så goda som du lovade 😊

Jessica
Jessica
10 dagar sedan

Har precis bakat dessa, blev väldigt goda!!! Så tack för ett bra recept!!! En fråga: Jag är väldigt förtjust i att nattjäsa degar, blir så enkelt då till frukost… tror Du att denna skulle fungera att låta jäsa på bänken över natten? Vad tror Du i så fall om mängden jäst?? //Jessica

Carina
Carina
10 dagar sedan

Ser så goda ut👍Undrar om man ska pensla bullarn innan bakning?
Mvh Carina

Diana
Diana
10 dagar sedan

Supergoda!!

Gun Filipsson
Gun Filipsson
10 dagar sedan

så otroligt goda.

Ewa Håkansson
Ewa Håkansson
10 dagar sedan

Morgondagens uppgift

Maggan
Maggan
10 dagar sedan

Så goda,bakade dom idag.Nästa gång ska jag baka med rågsikt

Elisabet Persson
Elisabet Persson
9 dagar sedan

Så många och goda recept, bakade dessa idag. Mums.

Sara
Sara
8 dagar sedan

Kan man använda socker om man inte har sirap? Tack!

Cecilia
Cecilia
7 dagar sedan

Hur goda som helst! Jag bytte ut några delar av vetemjölet till rågmjöl. Fluffiga, saftiga och dögoda!

Ursula
Ursula
7 dagar sedan

Super goda lätt bakade bullar som kommer helt säkert att bli en favorit bland recepten och skafferiet.Tack 👍😀

Kristin
Kristin
4 dagar sedan

Om jag vill kalljästa dessa från kvällen innan, hur gör jag det bäst då? Tack för bra recept! Vh Kristin

Kristin
Kristin
Svara på  lindasbakskola
3 dagar sedan

Tack snälla för svar! Nygräddade tekaksfrallor får det bli till lördagsfrukost ❤️

Susanna
Susanna
3 dagar sedan

Går det att byta ut mjölken mot vatten?

jenny
jenny
3 dagar sedan

Går det lika bra med torrjäst?

Lizhet Karlsson
Lizhet Karlsson
3 dagar sedan

Hej ! Kan man ersätta mjölk med annat som tex havremjölk? Tack 🙏

Du kanske också gillar...

Fler recept...

Bröd i springform

Enkelt brödrecept – ett mycket gott, saftigt, luftigt och lättbakat bröd som är perfekt att äta till frukost, mellanmål, till en sallad eller som måltidsbröd till middagen. Brödet som passar till alla tillfällen. Tips! Byt ut 2 dl rågsikt mot grahamsmjöl om du vill ha mer fibrer i brödet. Tips om du vill kalljäsa brödet! Gör …

6

Cornflakeschoklad

Cornflakeschoklad. Små krispiga, ljuvliga chokladpraliner med frasiga cornflakes i chokladen. Så himla goda och mycket lätta att göra själv. Julgodis som verkligen är uppskattat och alla kan göra det själva utan att misslyckas. Cornflakeschoklad 150 g choklad3 dl Corn flaket (eller andra krispiga flingor) GÖR SÅ HÄR 1. Smält chokladen i en skål över vattenbad. 2. Krossa …

6

CHOKLADFUDGE med 2 ingredienser

Chokladfudge med bara 2 ingredienser – himmelskt gott för alla chokladälskare!!! Ett tips är att tillsätt något krispigt i fudgen, t ex hackad sötmandel, hackade nötter eller krispiga flingor. Då blir fudgen ännu godare! TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) så får du alla nya recept i ditt flöde! CHOKLADFUDGE med 2 ingredienser 400 g mörk …

0

Risbräck

RISBRÄCK Risbräck består av smält choklad och puffat ris – ett klassiskt, underbart godis som passar både jul och påsk. TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) RISBRÄCK JULGODIS 200 g choklad (valfri sort, ljus, mörk eller mjölkchoklad)5 dl rispuffar GÖR SÅ HÄR1. Smält chokladen i en skål över ett vattenbad i en kastall. 2. Ta bort chokladen från värmen och …

0

Julskinka – Mor Matildas rimmade julskinka

Reklam för Jakobsdals Charkuteri – klicka här för att läsa mer om Jakobsdals! Det är tredje året i rad som vi väljer Mor Matildas rimmade julskinka från Jakobsdals charkuteri hemma hos mig. Den godaste skinkan, en riktig delikatess som dessutom är mycket enkel att tillaga! Skinkan ligger i en vakuumförpackad stekpåse vilket innebär att man stoppar …

0

KÄRLEKSMUMS-PEPPARKAKSSOCKERKAKA

Mjuk pepparkakssockerkaka. Den är väldigt saftig och fantastiskt god! Och doftar ljuvligt efter gräddningen! Den här kakan är ett måste varje jul hemma hos mig. Sååå himla läcker!TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) så får du alla nya recept i ditt flöde! Gör din egen pepparkakskrydda – klicka här för recept! KÄRLEKSMUMS-PEPPARKAKSSOCKERKAKA Ca 12 bitar 3 ägg3 dl strösocker2 …

0

Pepparkakssockerkaka

Mjuk pepparkakssockerkaka. Den är väldigt saftig och fantastiskt god! Och doftar ljuvligt efter gräddningen! Den här kakan är ett måste varje jul hemma hos mig. Sååå himla läcker!TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) så får du alla nya recept i ditt flöde! Gör din egen pepparkakskrydda – klicka här för recept! PEPPARKAKSSOCKERKAKA Ca 12 bitar 3 ägg3 dl …

2

Chokladcrisp

Chokladcrisp! Med bara 2 ingredienser gör man detta underbart goda julgodis! Jag älskar chokladcrisp! Och det är så enkelt att göra! Chokladcrisp 150 g choklad2 dl Rice Krispies (eller andra krispiga flingor) GÖR SÅ HÄR 1. Smält chokladen i en skål över vattenbad. 2. Rör ner flingorna i chokladen och blanda. 3. Klicka ut chokladsmeten i …

0

Pepparkakssockerkaka

En mjuk pepparkakssockerkaka som är saftig och fantastiskt god! Den här kakan är ett måste varje jul hemma hos mig. Så god och den äts alltid upp i ett nafs av familjen!TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) så får du alla nya recept i ditt flöde! Gör din egen pepparkakskrydda – klicka här för recept! PEPPARKAKSSOCKERKAKA Ca 12 …

0

PEPPARKAKSKÄRLEKSMUMS

PEPPARKAKSKÄRLEKSMUMS Sååååå himla god!!! Ofta bakar man kärleksmums i en långpanna, men jag har bakat den i en rund, vanlig form och det går alldeles utmärkt och den är sååå himla god!!! Mjuk pepparkaka med kärleksmumsglasyr – den är underbart god och täckt med glasyr och kokos! TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) så får du alla nya …

0

Tweek Rocky Road

REKLAM FÖR TWEEK KLICKA HÄR FÖR ATT BESTÄLLA TWEEK GODIS! ERBJUDANDE: Med koden ”LINDA” får ni en extra slumpmässigt utvald godispåse vid köp över 200 kr. KLICKA HÄR FÖR ATT BESTÄLLA TWEEK GODIS! Julens godaste Rocky Road (utan socker) som jag gjort med Tweek Super Santas, Toffee Caramel, Corn Crunchers och sockerfri choklad. Tweek är …

0

Sockrade lussebullar

Reklam för Ankarsrum Kolla in Ankarsrums köksmaskiner, olika färger och tillbehör – klicka här! Fluffiga, saftiga saffransbullar med knastrande strösocker eller pärlsocker på toppen. Lussebullarna blir så mycket godare med knastrande socker ovanpå! Ett riktigt toppenrecept som varmt rekommenderas! Gillar du strösocker eller pärlsocker bäst? Testa båda delarna så får du avgöra själv. Degen har jag knådat i …

0
26
0
Vad tycker du? Lämna gärna en kommentar.x
()
x