Bloggar Lindas Bakskola Lindas matbröd

Bröd i springform

156 röster

Enkelt brödrecept – ett mycket gott, saftigt, luftigt och lättbakat bröd som är perfekt att äta till frukost, mellanmål, till en sallad eller som måltidsbröd till middagen. Brödet som passar till alla tillfällen. Tips! Byt ut 2 dl rågsikt mot grahamsmjöl om du vill ha mer fibrer i brödet.

Tips om du vill kalljäsa brödet! 
Gör degen på kvällen, tryck ut den i formen och låt den jäsa övertäckt i kylen över natten. Grädda direkt när du vaknar. Väldigt smart!

Bröd i springform

6–8 bitar

Det mjuka och saftiga brödet jäser endast en gång direkt i formen.

25 g jäst (½ pkt)
3 dl vatten, fingervarmt
1 tsk salt
2 msk rapsolja
7–8 dl rågsikt (vetemjöl går också bra)

GÖR SÅ HÄR

1. Smula ner jästen i en bunke. Tillsätt vattnet och blanda tills jästen lösts upp. Tillsätt salt, olja och vetemjöl, lite i taget. Blanda ihop allt till en smidig, lätt kladdig deg.

2. Strö mjöl ovanpå degen så den inte fastar i händerna. Tryck ut degen i en springform, ca 24 cm klädd med bakplåtspapper (en fyrkantig form går också bra) med mjölade händer.

3. Tryck runda hål i degen, gör ett kryssmönster med t ex baksidan på en sked.

4. Låt degen jäsa i ca 50 minuter. Sätt ugnen på 230 grader.

5. Grädda brödet mitt i ugnen i ca 15 min.

6. Lyft upp brödet ur formen, i papperet och låt det svalna under en bakduk.

Prenumerera
Notis om
guest

9 Kommentarer
äldsta
nyaste mest röstade
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer
Lisbeth Lindahl
Lisbeth Lindahl
2 år sedan

Ser inspirerande ut, å i kväll blir det kanske av att baka till mina gäster

Anita Engström
Anita Engström
2 år sedan

Verkar gott o enkelt
Tack

Carina Petersson
Carina Petersson
2 år sedan

Gjorde detta bröd I dag🍞🍞Så otroligt saftigt och gott bröd😊Och så smart att göra det i en springform😍Tack för receptet⭐😁

Siw
Siw
2 år sedan

Jätteenkelt att baka supergott dessutom

Solveig Eriksson
Solveig Eriksson
2 år sedan

Bakade brödet häromkvällen. Hade ingen rågsikt, tog 1dl fint rågmjöl, 1dl grahamsmjöl och resten vetemjöl. Blev jättegott! Gjorde även en större sats i en fyrkantig form. Delade in degen i rutor/portionsbitar Inan jäsningen. Blev mycket lyckat. God fortsättning 🎉🌟🎺

Mikaela Bergström
Mikaela Bergström
2 år sedan

Luftigt gott bröd som smälter i munnen. Lätt att göra. Jag använde rågsikt, vetemjöl och vetemjöl special. Idag ska jag testa att mortla i anis och fänkål i degen, för jag bara måste göra den en gång till :=)

Britt-Marie Gulbrandsen
Britt-Marie Gulbrandsen
1 år sedan

SUPERGOD.

Katarina Skott Yngve
Katarina Skott Yngve
1 år sedan

Enkelt och gott bröd 👏🏼Bakade flera till jul, sååå uppskattat. ( hade i brödkryddor i några, det blev jättegott 😃)

Silvia Börjesson Gustavsson
Silvia Börjesson Gustavsson
Svara på  Katarina Skott Yngve
1 år sedan

Jag bakade idag,hade i oregano svartpeppar solrosfrön det blev jättegott

Du kanske också gillar...

Fler recept...

Cornflakeschoklad

Cornflakeschoklad. Små krispiga, ljuvliga chokladpraliner med frasiga cornflakes i chokladen. Så himla goda och mycket lätta att göra själv. Julgodis som verkligen är uppskattat och alla kan göra det själva utan att misslyckas. Cornflakeschoklad 150 g choklad3 dl Corn flaket (eller andra krispiga flingor) GÖR SÅ HÄR 1. Smält chokladen i en skål över vattenbad. 2. Krossa …

6

CHOKLADFUDGE med 2 ingredienser

Chokladfudge med bara 2 ingredienser – himmelskt gott för alla chokladälskare!!! Ett tips är att tillsätt något krispigt i fudgen, t ex hackad sötmandel, hackade nötter eller krispiga flingor. Då blir fudgen ännu godare! TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) så får du alla nya recept i ditt flöde! CHOKLADFUDGE med 2 ingredienser 400 g mörk …

0

Risbräck

RISBRÄCK Risbräck består av smält choklad och puffat ris – ett klassiskt, underbart godis som passar både jul och påsk. TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) RISBRÄCK JULGODIS 200 g choklad (valfri sort, ljus, mörk eller mjölkchoklad)5 dl rispuffar GÖR SÅ HÄR1. Smält chokladen i en skål över ett vattenbad i en kastall. 2. Ta bort chokladen från värmen och …

0

Julskinka – Mor Matildas rimmade julskinka

Reklam för Jakobsdals Charkuteri – klicka här för att läsa mer om Jakobsdals! Det är tredje året i rad som vi väljer Mor Matildas rimmade julskinka från Jakobsdals charkuteri hemma hos mig. Den godaste skinkan, en riktig delikatess som dessutom är mycket enkel att tillaga! Skinkan ligger i en vakuumförpackad stekpåse vilket innebär att man stoppar …

0

KÄRLEKSMUMS-PEPPARKAKSSOCKERKAKA

Mjuk pepparkakssockerkaka. Den är väldigt saftig och fantastiskt god! Och doftar ljuvligt efter gräddningen! Den här kakan är ett måste varje jul hemma hos mig. Sååå himla läcker!TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) så får du alla nya recept i ditt flöde! Gör din egen pepparkakskrydda – klicka här för recept! KÄRLEKSMUMS-PEPPARKAKSSOCKERKAKA Ca 12 bitar 3 ägg3 dl strösocker2 …

1

Pepparkakssockerkaka

Mjuk pepparkakssockerkaka. Den är väldigt saftig och fantastiskt god! Och doftar ljuvligt efter gräddningen! Den här kakan är ett måste varje jul hemma hos mig. Sååå himla läcker!TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) så får du alla nya recept i ditt flöde! Gör din egen pepparkakskrydda – klicka här för recept! PEPPARKAKSSOCKERKAKA Ca 12 bitar 3 ägg3 dl …

2

Chokladcrisp

Chokladcrisp! Med bara 2 ingredienser gör man detta underbart goda julgodis! Jag älskar chokladcrisp! Och det är så enkelt att göra! Chokladcrisp 150 g choklad2 dl Rice Krispies (eller andra krispiga flingor) GÖR SÅ HÄR 1. Smält chokladen i en skål över vattenbad. 2. Rör ner flingorna i chokladen och blanda. 3. Klicka ut chokladsmeten i …

0

Pepparkakssockerkaka

En mjuk pepparkakssockerkaka som är saftig och fantastiskt god! Den här kakan är ett måste varje jul hemma hos mig. Så god och den äts alltid upp i ett nafs av familjen!TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) så får du alla nya recept i ditt flöde! Gör din egen pepparkakskrydda – klicka här för recept! PEPPARKAKSSOCKERKAKA Ca 12 …

0

PEPPARKAKSKÄRLEKSMUMS

PEPPARKAKSKÄRLEKSMUMS Sååååå himla god!!! Ofta bakar man kärleksmums i en långpanna, men jag har bakat den i en rund, vanlig form och det går alldeles utmärkt och den är sååå himla god!!! Mjuk pepparkaka med kärleksmumsglasyr – den är underbart god och täckt med glasyr och kokos! TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) så får du alla nya …

0

Tweek Rocky Road

REKLAM FÖR TWEEK KLICKA HÄR FÖR ATT BESTÄLLA TWEEK GODIS! ERBJUDANDE: Med koden ”LINDA” får ni en extra slumpmässigt utvald godispåse vid köp över 200 kr. KLICKA HÄR FÖR ATT BESTÄLLA TWEEK GODIS! Julens godaste Rocky Road (utan socker) som jag gjort med Tweek Super Santas, Toffee Caramel, Corn Crunchers och sockerfri choklad. Tweek är …

0

Sockrade lussebullar

Reklam för Ankarsrum Kolla in Ankarsrums köksmaskiner, olika färger och tillbehör – klicka här! Fluffiga, saftiga saffransbullar med knastrande strösocker eller pärlsocker på toppen. Lussebullarna blir så mycket godare med knastrande socker ovanpå! Ett riktigt toppenrecept som varmt rekommenderas! Gillar du strösocker eller pärlsocker bäst? Testa båda delarna så får du avgöra själv. Degen har jag knådat i …

0

Saffranskärleksmums

Ofta bakar man Saffranskärleksmums i en långpanna, men jag har bakat den i en rund, vanlig form och det går alldeles utmärkt och den är sååå himla god!!! Saffranskakan är supersaftig och den är täckt med en ljuvlig glasyr och kokos! Tips! Följ Lindas bakskola NYTTIGA RECEPT konto på Instagram – klicka här! TIPS! Följ gärna …

9
9
0
Vad tycker du? Lämna gärna en kommentar.x
()
x