Bloggar Airfryer recept Lindas mat Lindas mat i ugn

ROSTADE GRÖNSAKER I AIRFRYER

31 röster

Rostade grönsaker är väldigt smidigt och enkelt att göra i Cosori airfryer och det går mycket snabbare än i den vanliga ugnen! Grönsakerna kan man äta som tillbehör till de flesta maträtter eller ihop med t ex en kycklingfilé eller en bit lax så har du en perfekt lunch eller middag.

Reklam för att laga rostade grönsaker i Cosori airfryer

Jag är så himla nöjd över min Cosori airfryer. Jag använder den dagligen till att laga de flesta sorters mat + att jag bakar i den. Jag gräddar bröd, sockerkaka, kladdkaka, pizza, ja man kan grädda allt i Cosori airfyer!

Jag vill verkligen tipsa er om att beställa hem en egen airfryer, matlagningen och bakningen blir så mycket enklare. Det går snabbare att grädda i den pga av den smarta tekniken i den och den drar mycket mindre el!

Beställ en Cosori airfryer med 15 procent rabatt! KOD: LINDA15 – KLICKA HÄR!
Rabatten gäller alla Cosori airfryer + alla tillbehör!

Baka frallor i airfryer – klicka till receptet här!

Här hittar du mina andra recept till airfryer – klicka här!

Rostade grönsaker

2 morötter
1/2 zucchini
några champinjoner
1/2 paprika
broccoli
ev. 2 klyftor vitlök

GÖR SÅ HÄR

  1. Skär grönsakerna i stavar eller bitar.

2. Lägg morötterna längst ner i korgen (utan galler). Ringla över lite olja. Kör morötterna i 200 grader i ca 6 minuter (de tar längre tid än de andra grönsakerna).

3. Lägg i resten av grönsakerna. Ringla över lite till olja och salta. Pressa över två vitlöksklyftor om du vill. Kör på 200 grader i ca 10–15 minuter. Rör om då och då. Det är svårt att säga en exakt tid. Provsmaka och titta på grönsakerna så ser du när de är klara!

Beställ en Cosori airfryer med 15 procent rabatt! KOD: LINDA15 – KLICKA HÄR!
Rabatten gäller alla Cosori airfryer + alla tillbehör!

Beställ en Cosori airfryer med 15 procent rabatt! KOD: LINDA15 – KLICKA HÄR!
Rabatten gäller alla Cosori airfryer + alla tillbehör!

Baka frallor i airfryer – klicka till receptet här!

Prenumerera
Notis om
guest

0 Kommentarer
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer

Du kanske också gillar...

Fler recept...

FRALLOR I AIRFRYER

Baka bröd i airfyer – fluffiga, härliga, mjuka frallor som är makalöst goda! Nybakat bröd när det är som allra godast! Bröden går bra att frysa in! Jag skulle inte tipsa om denna airfryer om det inte var så att jag inte använde den – den är verkligen bra!!! På riktigt! Jag använder den varje …

0

Schwarzwaldtårta

Foto: Linda Andersson Njut av en kombination av grädde, nötter, maräng och choklad. Baka en klassisk tårta. Tårtan är uppkallad efter bergsområdet Schwarzwald i sydvästra Tyskland. Originalet är smaksatt med körsbärsbrännvin, men den svenska varianten är mildare och består av grädde, choklad och nötmarängsbottnar. Foto: Linda Andersson Schwarzwaldtårta Ca 16 bitar Nötmarängsbottnar200 g hasselnötter6 äggvitor1 1/2 dl …

0

Leopardkaka

En härlig mjuk, saftig kaka med ljus apelsin- och mörk chokladsmet. En toppengod kaka att bjuda på till fikat! Här hittar du fler recept med mjuka kakor – klicka här! Leopardkaka  20 bitar 4 ägg3 dl strösocker175 g smör, smält2 tsk bakpulver1 dl mjölk5 dl vetemjöl smaksättning 12 msk kakao smaksättning 2finrivet skal av 1 …

0

HALLONGROTTSPAJ

Hallongrottor är en av de absolut populäraste småkakorna och att göra en läcker paj av kakorna är mycket uppskattat och kul att bjuda på. Här hittar du fler recept med ljuvligt goda, enkla mjuka kakor – klicka här! Hallongrottpaj 24 st Deg300 g smör, rumsvarmt1 ½ dl strösocker1 krm salt 6 ½ dl vetemjöl Fyllning1–2 dl hallonsylt …

2

Virka Lindas väska i bandgarn

Virka Lindas väska i bandgarn Design Linda AnderssonGarn: Valfritt bandgarn eller tubgarn. Det måste vara ett tjockt garn (googla tubgarn och bandgarn). Hitta ditt favoritgarn och färg!Virknål: 6 eller 7. Jag använde 7 till denna väska. Obs! Jag vill reservera mig för att mönstret kanske int är perfekt då jag absolut inte är något virkproffs! …

1

Recept Lindas bakskola Instagram

BESTÄLL LINDAS UGNSPLÅT – KLICKA HÄR! ALLLA RECEPT TILL LINDAS UGNSPLÅT – KLICKA HÄR! KLIPPTA GRAHAMSBULLAR TEKAKOR MOROTSKAKA I LINDAS UGNSPLÅT BÄRPAJ MED KOLASNITTDEG LJUSA KÄRLEKSMUMS I LINDAS UGNSPLÅT TEKAKOR I LINDAS UGNSPLÅT RABARBERKAKA NYTTIGA PANNKAKOR CHOCOLATE CHIP COOKIE I LINDAS UGNSPLÅT SMUL-RABARBERPAJ MOROTSFRALLOR I LINDAS UGNSPLÅT FINSKA PINNAR RABARBERKAKA SMULBÄRKAKA RABARBERPAJ NICECREAM – NYTTIG BANANGLASS DAIMCHEESECAKE RABARBERKLADDKAKA …

0

Fransk chokladtårta i långpanna

En lyxig, maffig chokladtårta som lika gärna skulle kunna ha köpts på ett finare konditori. Så enkel att baka och riktigt chokladig och god. Här hittar du fler goda kakrecept som är enkla att baka – klicka här! Fransk chokladtårta Ca 12 bitar 250 g smör400 g mörk choklad4 dl strösocker2 krm salt6 ägg3 dl vetemjöl …

0

Tzatziki

Det här är min absoluta favorit att bjuda mina gäster på som tilltugg. Eller så njuter vi i familjen av tzatziki och rostade baguetter en vanlig vardagskväll när vi tittar på TV. Så himla gott, mysigt och enkelt att göra! Lindas godaste tzatziki 1 gurka1000 Grekisk yoghurt 10% (eller Turkisk)4 klyftor vitlöksaltsvartpepparolivolja GÖR SÅ HÄR …

1

Sconeslimpa

I stället för klassiska scones har jag bakat en limpa av samma deg. Den blir otroligt mjuk och god. Den innehåller bakpulver som jäsningsmedel och behöver inte jäsa före gräddningen.  Tips! Byta ut 2 dl vetemjöl mot rågmjöl eller grahamsmjöl. Blanda gärna i ½ dl blandade frön i degen. Tips! Klassiska scones: Degen kan också delas …

0

Frallor av havregrynsgröt

Istället för att äta gröten i en tallrik med mjölk kan du grädda frallor och äta den med smör och ost! Ljuvligt gott – och nyttigt! Tillsätt inte bakpulvret innan gröten kallnat för om den fortfarande är varm börjar jäsningsprocessen direkt. Här hittar du fler goda, enkla brödrecept – klicka här! Nyttiga, supergoda frallor gjorda …

0

Microbröd på 1 minut

Snabbaste brödet som finns och man kan inte tro att det är bakat i mikron. Blixtsnabbt bröd som är klart på bara några minuter. Supergott bröd! Här hittar du fler goda, enkla brödrecept – klicka här! Microbröd på 1 minut 1 st bröd 1 dl vetemjöl1/2 tsk bakpulver2 krm salt2 tsk rapsolja1/2 dl vatten GÖR SÅ …

1

Frukostlimpa som bara jäser en gång

Denna limpa har en frasig yta garnerad med sesamfrön. En fantastiskt god kombo och ett mycket lättbakat bröd som bara jäser en gång direkt i formen (valfria frön på toppen går bra!) Tips! Byt ut 2 dl vetemjöl eller rågsikt till grahamsmjöl eller rågmjöl om du vill ha ett fiberrikare bröd. Här hittar du fler …

0
0
Vad tycker du? Lämna gärna en kommentar.x
()
x