Bloggar Lindas Bakskola Lindas godis Okategoriserade

Marshmallows

marshmallows2 marshmallows4 marshmallows1 Ljuvligt gott skumgodis som är enkelt att göra själv. Det är roligt att bjuda vänner och bekanta på hemgjorda marshmallows för alla blir alltid lika förvånade över att man enkelt kan göra sådana själv.
Baka en ljuvligt god nougatbollstårta – klicka här för recept!
Baka en ljuvligt god nougatbollstårta – klicka här för recept!
Tips! Följ mig gärna på Instagram: lindasbakskola och på Facebook: lindasbakskola

Marshmallows

60–70 bitar Smet 1 2 ½ msk gelatinpulver 1 ¼ dl vatten, kallt Smet 2 2 äggvitor 1 tsk vaniljsocker Smet 3 1 ¼ dl vatten 1 ¼ dl vit sirap 5 dl strösocker 1 krm salt   GÖR SÅ HÄR 1. Klä en långpanna, ca 26 x 32 cm, med bakplåtspapper och pudra det med florsocker så att smeten inte fastnar. 2. Smet 1: Häll gelatinpulver och vattnet i en bunke och vispa det vitt och fluffigt med en elvisp. 3. Smet 2: Vispa äggvitorna fluffiga i en annan bunke. Man ska kunna vända på skålen utan att smeten glider ur den. Tillsätt därefter vaniljsockret och rör om. Om man tillsätter det tidigare kan det bli beskt. 4. Smet 3: Blanda vatten, sirap, strösocker och salt i en kastrull. Koka blandningen tills den är 122–124 grader. 5. Häll den varma sockerblandningen (smet 3) i bunken med gelatinet (smet 1). Vispa på hög hastighet tills den blir riktigt tjock, vit och glänsande. Tillsätt äggvitorna (smet 2) och fortsätt vispa kraftigt tills du fått en seg och riktigt fluffig, vit smet. 6. Bred ut smeten i formen med en slickepott. Pudra florsocker ovanpå och täck formen med aluminiumfolie.  Låt den stå i rumstemperatur i ca 12 tim. 7. Vänd på kakan i formen och drag bort bakplåtspappret. 8. Klipp kakan i fyrkanter med en sax. Förvara godisbitarna i en burk med tätslutande lock.
1. Klä en långpanna, ca 26 x 32 cm, med bakplåtspapper och pudra det med florsocker så att smeten inte fastnar.
1. Klä en långpanna, ca 26 x 32 cm, med bakplåtspapper och pudra det med florsocker så att smeten inte fastnar.
2. Smet 1: Häll gelatinpulver och vattnet i en bunke och vispa det vitt och fluffigt med en elvisp.
2. Smet 1: Häll gelatinpulver och vattnet i en bunke och vispa det vitt och fluffigt med en elvisp.
3. Smet 2: Vispa äggvitorna fluffiga i en annan bunke. Man ska kunna vända på skålen utan att smeten glider ur den. Tillsätt därefter vaniljsockret och rör om. Om man tillsätter det tidigare kan det bli beskt.
3. Smet 2: Vispa äggvitorna fluffiga i en annan bunke. Man ska kunna vända på skålen utan att smeten glider ur den. Tillsätt därefter vaniljsockret och rör om. Om man tillsätter det tidigare kan det bli beskt.
4. Smet 3: Blanda vatten, sirap, strösocker och salt i en kastrull. Koka blandningen tills den är 122–124 grader.
4. Smet 3: Blanda vatten, sirap, strösocker och salt i en kastrull. Koka blandningen tills den är 122–124 grader.
5. Häll den varma sockerblandningen (smet 3) i bunken med gelatinet (smet 1). Vispa på hög hastighet tills den blir riktigt tjock, vit och glänsande. Tillsätt äggvitorna (smet 2) och fortsätt vispa kraftigt tills du fått en seg och riktigt fluffig, vit smet.
5. Häll den varma sockerblandningen (smet 3) i bunken med gelatinet (smet 1). Vispa på hög hastighet tills den blir riktigt tjock, vit och glänsande. Tillsätt äggvitorna (smet 2) och fortsätt vispa kraftigt tills du fått en seg och riktigt fluffig, vit smet.
6. Bred ut smeten i formen med en slickepott. Pudra florsocker ovanpå och täck formen med aluminiumfolie. Låt den stå i rumstemperatur i ca 12 tim.
6. Bred ut smeten i formen med en slickepott. Pudra florsocker ovanpå och täck formen med aluminiumfolie. Låt den stå i rumstemperatur i ca 12 tim.
7. Vänd på kakan i formen och drag bort bakplåtspappret.
7. Vänd på kakan i formen och drag bort bakplåtspappret.
 
8. Klipp kakan i fyrkanter med en sax. Förvara godisbitarna i en burk med tätslutande lock.
8. Klipp kakan i fyrkanter med en sax. Förvara godisbitarna i en burk med tätslutande lock.
  marshmallows3   

Kommentarer inaktiverade.

Du kanske också gillar...

Fler recept...

Scones-tekakor

Nybakat, varma scones är bland det godaste som finns till frukost!

0

Fyrflätad limpa

Klicka in och kolla hur enkelt du flätar med fyra längder!

0

Chokladtårta med bara 2 ingredienser

Underbar chokladkaka som bara smakar choklad – helt ljuvlig för chokladälskaren!

0

Coca-Colakaka med glasyr

En saftig & ljuvligt god långpannekaka med Coca-Cola i både smeten och i glasyren.

0

Jätterågsiktsrutor

Lättgjorda, saftiga och supergoda långpannebröd som passar perfekt till frukost och mellis.

0

Chokladbollskaka

Superläcker chokladbollskaka med smält choklad och kokos på toppen – perfekt till kalaset!

0

Snabba blåbärsbakelser

Gudomligt goda blåbärsbakelser toppade med krämig vispgrädde – busenkla att göra!

0

Snabbjäst vallmofrökaka

Vallmofröna på toppen ger de saftiga bröden extra god smak!

0

4-minutersbröd i stekpanna

De goda bröden tar totalt ca 4 minuter att grädda i stekpannan.

0

Lyxig After Eightkladdkaka

En gudomligt god kladdkaka med After Eight-glasyr på toppen. Rekommenderas varmt!

0

Grötbullar

Gröten i degen gör bröden oerhört saftiga och goda.

0