chiapudding3 chiapudding4

När sötsuget sätter in är det mättande och gott med en portion chiapudding smaksatt med hallon. Chiafrön är supernyttigt och puddingen är busenkel att göra. Den kan ätas till frukost, mellis eller på kvällen när sötsugen sätter in.

Tips!
Hallonen kan bytas ut med blåbär, jordgubbar eller några andra bär du gillar.

Fakta!
Chiafrön är ganska smaklösa i sig och därför är det viktigt att smaksätta puddingen med goda bär man gillar. Fröna är glutenfria, innehåller en hög halt kalcium och C-vitamin, är proppade med Omega 3 och innehåller lika mycket protein som nötkött.

Följ mig gärna på Instagram: lindasbakskola och på Facebook: lindasbakskola

Nyttig chiapudding med hallon

2 portioner

3 msk chiafrön
3 dl mjölk (kan bytas ut mot mandelmjölk eller sojamjölk)
1 dl hallon, frysta 

GÖR SÅ HÄR

1. Häll hälften av fröna och hälften av mjölken i var sitt glas. Rör om ordentligt.

2. Smula sönder hallonen och tillsätt dem i glasen (hälften i varje). Rör om ordentligt. Ställ glasen i kylen i ett par timmar så fröna tjockar och suger åt sig vätskan. Rör om då och då även i kylen. Chiapuddingen kan förvaras i kylen i 1–2 dagar.

1. Häll hälften av fröna och hälften av mjölken i var sitt glas. Rör om ordentligt.

1. Häll hälften av fröna och hälften av mjölken i var sitt glas. Rör om ordentligt.

2. Smula sönder hallonen och tillsätt dem i glasen (hälften i varje). Rör om ordentligt. Ställ glasen i kylen i ett par timmar så fröna tjockar och suger åt sig vätskan. Rör om då och då även i kylen. Chiapuddingen kan förvaras i kylen i 1–2 dagar.

2. Smula sönder hallonen och tillsätt dem i glasen (hälften i varje). Rör om ordentligt. Ställ glasen i kylen i ett par timmar så fröna tjockar och suger åt sig vätskan. Rör om då och då även i kylen. Chiapuddingen kan förvaras i kylen i 1–2 dagar.

chiapudding1 chiapudding2