BLÅBÄRSPAJ UTAN SOCKER

I betalt samarbete med Hermesetas Lättströ.

Baka blåbärspaj med Hermesetas lättströ i stället för vanligt strösocker!

I samarbete med Hermesetas lättströ har jag bakat en underbart god blåbärspaj med smuldeg. I istället för vanligt socker har jag sötat den med Hermesetas lättströ som innehåller 90 % mindre kalorier och det påverkar inte blodsockret. Perfekt för t ex diabetiker eller alla som vill äta mindre socker!

Jag känner ingen skillnad i smak på denna paj som är bakad med Hermesetas lättströ jämfört med vanligt socker”. En ljuvlig blåbärspaj med ett gudomligt gott smuldegstäcke som serveras med härlig vaniljsås. 

Blåbärspaj utan socker

8–10 personer

Fyllning
ca 5 dl blåbär
2–3 tsk potatismjöl
2 msk Hermesetas Lättströ

Smuldeg
2 dl vetemjöl
1 dl havregryn
1 dl Hermesetas Lättströ
1 nypa salt
100 g smör, rumsvarmt 

GÖR SÅ HÄR

1. Sätt ugnen på 225 grader.

2. Smöra en pajform, 24–26 cm i diameter.

3. Blanda blåbären med potatismjöl och socker i pajformen. 

4. Smuldeg: Blanda vetemjöl, havregryn, Hermesetas Lättströ, salt och smör i en bunke. Nyp ihop alla ingredienserna med fingrarna till en smulig deg.

5. Fördela smuldegen över bären.

6. Grädda pajen längst ner i ugnen i 25–28 min eller tills den har fått en lagom gyllene färg.

Fakta 
Byt ut vanligt strösocker mot Hermesetas lättströ! Det smakar lika sött som vanligt socker men innehåller 90% mindre kalorier och påverkar inte blodsockret. Dessutom har produkten ett lågt GI-värde. Hermesetas strö passar utmärkt för dig som vill få i dig mindre kalorier, men ändå känna samma goda smak! Produkten finns att köpa i de flesta livsmedelsbutik För mer information om fördelarna – klicka här!

Steg-för-stegbilder som visar hur du bakar blåbärspaj med Hermesetas lättströ.

© 2020 Lindas Bakskola. Alla rättigheter reserverade.