Bloggar Lindas Bakskola Lindas matbröd Okategoriserade

Så gör du rostad müsli

utvald Nyttig müsli helt utan tillsatt socker. Färdigköpta müsliblandningar innehåller ibland tillsatt socker. Gör istället din egna blandning så vet du exakt vad den innehåller. Ingredienserna kan varieras helt efter egen smak. Tips! Smaksätt gärna müslin med russin, torkad frukt eller torkade bär! Blanda ner det i müslin efter rostningen.

Så gör du rostad müsli

Torra ingredienser 6 dl havregryn (fiber eller vanliga) 1 dl vetegroddar 2 dl linfrön 2 dl solroskärnor 1 dl pumpafrön 1 dl sesamfrön 1–2 dl sötmandel, grovhackad 1–2 dl hasselnötter, grovhackade 1 dl kokos (kan uteslutas) ca 1 krm salt 1 ½ dl vatten 1 msk rapsolja ev. 2 tsk kanel ev. 2 dl russin GÖR SÅ HÄR 1. Sätt ugnen på 200 grader. Blanda alla torra ingredienser i en skål. 2. Blanda vatten och rapsolja i en skål. 3. Häll vattenblandningen över de torra ingredienserna och blanda ordentligt. 4. Bred ut müsliblandningen på en ugnsplåt. Pudra eventuellt över kanel. 5. Grädda müslin mitt i ugnen i 35–40 min. Rör om var 5:e minut så müslin inte bränns. När müslin är torr och knaprig och har svalnat kan du blanda i russin eller torkad frukt (frivilligt). Förvara müslin i en bruk med tätslutande lock.
1. Sätt ugnen på 200 grader. Blanda alla torra ingredienser i en skål.
1. Sätt ugnen på 200 grader. Blanda alla torra ingredienser i en skål.
2. Blanda vatten och rapsolja i en skål.
2. Blanda vatten och rapsolja i en skål.
3. Häll vattenblandningen över de torra ingredienserna och blanda ordentligt.
3. Häll vattenblandningen över de torra ingredienserna och blanda ordentligt.
4. Bred ut müsliblandningen på en ugnsplåt. Pudra eventuellt över kanel.
4. Bred ut müsliblandningen på en ugnsplåt. Pudra eventuellt över kanel.
5. Grädda müslin mitt i ugnen i 35–40 min. Rör om var 5:e minut så müslin inte bränns. När müslin är torr och knaprig och har svalnat kan du blanda i russin eller torkad frukt (frivilligt). Förvara müslin i en bruk med tätslutande lock.
5. Grädda müslin mitt i ugnen i 35–40 min. Rör om var 5:e minut så müslin inte bränns. När müslin är torr och knaprig och har svalnat kan du blanda i russin eller torkad frukt (frivilligt). Förvara müslin i en bruk med tätslutande lock.

Kommentarer inaktiverade.

Du kanske också gillar...

Fler recept...

Kalljästa grova frukostfrallor

Gör degen på kvällen och servera nygräddade, nyttiga frallor till frukost!

0

Jäsfria frukostbullar

Totalt tar det bara ca 20 minuter att baka dessa supergoda bakpulverfrallor.

0

Fluffiga semlor

Underbart goda, saftiga och luftiga semmelbullar! Ljuvlig semla fylld med härlig mandelmassa och vispgrädde.

0

Hallonsemlor

Vispgrädde och hallon är en perfekt kombination!

0

Nyttig müsli med russin, mandlar & nötter

Nötter, mandel & russin ger ett härligt tuggmotstånd och bra mättnadskänsla.

0

Snabba ostfrallor

Snabbgjorda, härliga frallor med ost i degen och på toppen! Klara på 15–20 min!

0

Chokladdoppad After Eight-tryffel

Lyxiga, förstklassiga minttryfflar doppade i härlig choklad!

0

Chokladtryffel med kokos

Läckra chokladtryfflar rullade i kokosflingor – magiskt goda och fullkomligt smälter i munnen!

0

Glassbomb med hallon & krossad choklad

Superläcker, gudomligt god dessert med vaniljglass, hallon och choklad. Underbart!

0

After Eight glassbomb med maränger

Vaniljglass och Efter Eight – enkelt och makalöst gott! En lyxig dessert som går fort att göra.

0

Krämig After Eight-glass

Fantastiskt god, lyxig och lättgjord glass med After Eight.

0

Hallonglassbakelse med Noblesse

Fantastiskt god och lättgjord dessert med hallonglass och Noblessechoklad.

0