Bloggar Lindas Bakskola Lindas matbröd Okategoriserade

Hemgjort basilikasmör

basilikasmör3
Färsk basilika i smöret är gudomligt gott. Ät det gärna på en bit fröknäcke – magiskt!
basilikasmör2 Tänk dig vad lyxigt och gott att bjuda på hemgjort smör med smak av basilika till det nybakade brödet. En lyxig, ljuvligt god och läcker kombo! Och det bästa av allt är att det är busenkelt att göra eget smör. Ett paket vispgrädde och lite salt är allt som behövs. Och färsk basilika. Vispa med en elvisp eller hushållsassistent – om du inte är en jäkel på att vispa för hand ;-). Hållbarhet Det hemgjorda smöret håller lika länge som datumet på gräddförpackningen. Det går bra att frysa in t ex hälften och ta fram vid ett senare tillfälle (men då bör man äta upp allt på en gång). Förvara det max 1 månad i frysen.
Hemgjort smör och basilikasmör är ljuvligt gott! Klicka här för recept!
Hemgjort smör och basilikasmör är ljuvligt gott! Klicka här för recept!

Hemgjort smör

5 dl vispgrädde (40-procentig) salt (efter smak) färsk basilika GÖR SÅ HÄR 1. Vispa grädden i en hushållsmaskin eller med elvisp. Först blir det vispgrädde och sedan händer ingenting på ett tag, men fortsätt vispa. 2. Efter en stund blir det smör och och då släpper grädden ifrån sig vätska. Allt går väldigt fort på slutet. Häll bort vätskan och tillsätt några nypor salt, lite i taget. Smaka av. Klipp basilikablad i småbitar och rör ner önskad mängd efter egen smak i smöret.
1. Vispa grädden i en hushållsmaskin eller med elvisp. Först blir det vispgrädde och sedan händer ingenting på ett tag, men fortsätt vispa.
1. Vispa grädden i en hushållsmaskin eller med elvisp. Först blir det vispgrädde och sedan händer ingenting på ett tag, men fortsätt vispa.
2. Efter en stund blir det smör och och då släpper grädden ifrån sig vätska. Allt går väldigt fort på slutet. Häll bort vätskan och tillsätt några nypor salt, lite i taget. Smaka av.
2. Efter en stund blir det smör och och då släpper grädden ifrån sig vätska. Allt går väldigt fort på slutet. Häll bort vätskan och tillsätt några nypor salt, lite i taget. Smaka av. Klipp basilikablad i småbitar och rör ner önskad mängd efter egen smak i smöret.
basilikasmör1 basilikasmör4

Kommentarer inaktiverade.

Du kanske också gillar...

Fler recept...

Hemgjort smör

Hemgjort smör är busenkelt att göra – och oerhört lyxigt & gott!

0

Nyttig filmjölkslimpa

En oerhört saftig, god, glutenfri limpa som inte behöver jäsa!

0

Mjölfri havregrynslimpa

Nyttigt, saftig, mjölfri limpa gjord på havregryn – helt utan vanligt mjöl.

0

Igelkottkakor

Roliga, spröda & goda mördegskakor i form av igelkottar!

0

Stora Gorbys piroger

Supergoda, stora & matiga piroger fyllda med köttfärs & ost. Går bra att frysa in!

0

Fryst passionsfruktscheesecake

Baka utan ugn! Magiskt god dessert med en smulig botten och en krämig, fryst passionsfruktsfyllning.

0

Skillnaden mellan olika jäsmedel

Bikarbonat, bakpulver & hjorthornessalt används som jäsmedel till småkakor. Här får du kunskap om vad som skiljer dem åt.

0

Mandarinpumpor

Pysseltips! Gör söta, små minipumpor av mandariner!

0

Nyttig bärsmoothie

Fräsch bärsmoothie – svalkande, mättande & god.

0

Pastellfärgade marshmallows

Fluffiga skumgodisar i läckra pastellfärger. Godare än köpta!

0