Bloggar Lindas Bakskola Lindas matbröd Lindas pizza Okategoriserade

Stora Gorbys piroger

storagorbyssteg8 storagorbyssteg9 Supergoda, stora och mättande piroger fyllda med köttfärs & ost. Går bra att frysa in! Inspirationen kommer från de färdigköpta Gorbyspiroger, men den här hemgjorda varianten är mycket godare och lätt att göra själv.
Läckra ost- & skinkpiroger – klicka här för recept!
Läckra ost- & skinkpiroger – klicka här för recept!

Stora Gorbys piroger

Ca 6 st  25 g jäst 2 dl mjölk, fingervarm 2 dl vatten, fingervarmt 1 ½ tsk salt 3 msk rapsolja 8–9 dl vetemjöl Fyllning 200–300 g ost, riven ca 300 g köttfärssås GÖR SÅ HÄR 1. Smula ner jästen i en bunke. Tillsätt mjölk och vatten och blanda tills jästen lösts upp. Tillsätt salt, rapsolja och vetemjöl, lite i taget. Blanda ihop allt till en smidig deg och knåda den i några minuter. Låt den jäsa under bakduk i ca 40 min. 2. Dela degen i ca 6 bitar. Kavla ut dem till ovaler, ½–¾ cm tunna, på ett mjölat bakbord. 3. Bred ut riven ost och ungefär lika mycket köttfärs mitt på degbitarna. 4. Nyp ihop kanterna med fingrarna, enligt bilden. 5. Lägg pirogerna på en plåt med bakplåtspapper och låt dem jäsa utan bakduk i ca 20 min. Sätt ugnen på 250 grader. 6. Grädda pirogerna mitt i ugnen i 10–12 min. Servera dem gärna nygräddade, men de går även bra att frysa in.
1. Smula ner jästen i en bunke. Tillsätt mjölk och vatten och blanda tills jästen lösts upp. Tillsätt salt, rapsolja och vetemjöl, lite i taget. Blanda ihop allt till en smidig deg och knåda den i några minuter. Låt den jäsa under bakduk i ca 40 min.
1. Smula ner jästen i en bunke. Tillsätt mjölk och vatten och blanda tills jästen lösts upp. Tillsätt salt, rapsolja och vetemjöl, lite i taget. Blanda ihop allt till en smidig deg och knåda den i några minuter. Låt den jäsa under bakduk i ca 40 min.
2. Dela degen i ca 6 bitar. Kavla ut dem till ovaler, ½–¾ cm tunna, på ett mjölat bakbord.
2. Dela degen i ca 6 bitar. Kavla ut dem till ovaler, ½–¾ cm tunna, på ett mjölat bakbord.
3. Bred ut riven ost och ungefär lika mycket köttfärs mitt på degbitarna.
3. Bred ut riven ost och ungefär lika mycket köttfärs mitt på degbitarna.
4. Nyp ihop kanterna med fingrarna, enligt bilden.
4. Nyp ihop kanterna med fingrarna, enligt bilden.
5. Lägg pirogerna på en plåt med bakplåtspapper och låt dem jäsa utan bakduk i ca 20 min. Sätt ugnen på 250 grader.
5. Lägg pirogerna på en plåt med bakplåtspapper och låt dem jäsa utan bakduk i ca 20 min. Sätt ugnen på 250 grader.
6. Grädda pirogerna mitt i ugnen i 10–12 min. Servera dem gärna nygräddade, men de går även bra att frysa in.
6. Grädda pirogerna mitt i ugnen i 10–12 min. Servera dem gärna nygräddade, men de går även bra att frysa in.
storagorbyssteg7 storagorbyssteg8 storagorbyssteg9  

Kommentarer inaktiverade.

Du kanske också gillar...

Fler recept...

Fryst passionsfruktscheesecake

Baka utan ugn! Magiskt god dessert med en smulig botten och en krämig, fryst passionsfruktsfyllning.

0

Skillnaden mellan olika jäsmedel

Bikarbonat, bakpulver & hjorthornessalt används som jäsmedel till småkakor. Här får du kunskap om vad som skiljer dem åt.

0

Mandarinpumpor

Pysseltips! Gör söta, små minipumpor av mandariner!

0

Nyttig bärsmoothie

Fräsch bärsmoothie – svalkande, mättande & god.

0

Pastellfärgade marshmallows

Fluffiga skumgodisar i läckra pastellfärger. Godare än köpta!

0

Havregrynsbröd utan mjöl

Saftiga, goda frallor bakade helt utan vanligt mjöl – istället innehåller de mixade havregryn.

0

Nyttiga dadel-kokosbollar utan socker

Ljuvligt goda kokosbollar med hackad sötmandel som är ett perfekt som snacks när du vill minska på sockret.

0

En lös deg ger ett luftigare bröd

Baka saftiga, luftiga och lätta bröd & bullar!

0

Sju sorters kakor – vilka är det egentligen?

Sju sorters kakor är ett känt begrepp, men vilka kakor handlar det om? Läs mer…

0

2 populära småkaksklassiker

Småkakor är lätt att baka och oerhört gott!

0