chokladformarhallon4 chokladformarhallon6

Superläckra chokladformar som man enkelt gjuter själv i muffinsformar av aluminium. Fyll dem med mosade hallon (eller andra bär) & vispgrädde så har du en superläcker, god dessert! Det är enkelt att att göra dem och de gör garanterat succé. Formarna kan göras ett par dagar före servering. Använd en choklad av god kvalitet som du gillar.

TIPS! Följ mig gärna på InstagramFacebook & Snapchat: lindasbakskola för mer inspiration, tips & fler recept!

Gjutna chokladformar fyllda med chokladgrädde & hallon

10–15 st

10–15 muffinsformar i aluminium
200 g mörk choklad (eller valfri choklad)
3–4 dl hallon + florsocker

Chokladgrädde
ca 3 dl vispgrädde
1 msk kakao
50 g smält choklad. 

GÖR SÅ HÄR
1. Smält chokladen över vattenbad (eller i mikron, men rör om då och då så chokladen inte bränns).

2. Pensla insidan på aluminiumformarna med choklad. Ställ dem i kylen för att stelna.

3. Upprepa penslingen 2–3 ggr så formarna inte blir för tunna för då går de lätt sönder när man lossar dem från formarna. Ställ dem i kylen för att stelna mellan varje pensling. Testa försiktigt med en form att det går lätt att ta bort formen.

4. Lossa försiktigt formarna från chokladen.

5. Mosa några hallon per chokladform (eller jordgubbar). Strö ev. över lite florsocker eller strösocker.

6. Fyll chokladformarna med mosade hallon (eller jordgubbar).

7. Chokladgrädde: Vispa grädden fluffig. Tillsätt 1 msk kakao och rör om. Tillsätt ca 50 smält choklad och rör om slarvigt. Spritsa eller klicka ner grädde ovanpå de mosade hallonen i formarna. Dekorera med ett hallon.

1. Smält chokladen över vattenbad (eller i mikron, men rör om då och då så chokladen inte bränns).

1. Smält chokladen över vattenbad (eller i mikron, men rör om då och då så chokladen inte bränns).

2. Pensla insidan på aluminiumformarna med choklad. Ställ dem i kylen för att stelna.

2. Pensla insidan på aluminiumformarna med choklad. Ställ dem i kylen för att stelna.

3. Upprepa penslingen 2–3 ggr så formarna inte blir för tunna för då går de lätt sönder när man lossar dem från formarna. Ställ dem i kylen för att stelna mellan varje pensling. Testa försiktigt med en form att det går lätt att ta bort formen.

3. Upprepa penslingen 2–3 ggr så formarna inte blir för tunna för då går de lätt sönder när man lossar dem från formarna. Ställ dem i kylen för att stelna mellan varje pensling. Testa försiktigt med en form att det går lätt att ta bort formen.

4. Lossa försiktigt formarna från chokladen.

4. Lossa försiktigt formarna från chokladen.

steg4a

5. Mosa några hallon per chokladform (eller jordgubbar). Strö ev. över lite florsocker eller strösocker.

6. Fyll chokladformarna med mosade jordgubbar.

6. Fyll chokladformarna med mosade hallon eller jordgubbar (bilden visar jordgubbar). chokladformarhallon5

chokladformarhallon5 chokladformarhallon2 chokladformarhallon3 chokladformarhallon1