Bloggar Lindas Bakskola Lindas matbröd Lindas små bröd Okategoriserade

Grova grötbullar

grovagrötbullar3 grovagrötbullar4 GOTT FRUKOSTBRÖD Saftiga, goda frukostfrallor med havregrynsgröt och fiberrikt grahamsmjöl i degen. Tips! Degen kan jäsa i kylen över natten och bakas ut direkt på morgonen. Du spar en 1 timmes baktid på morgonen som degen skulle jäsa i bunken. 🙂
Saftiga rågsiktsrutor – klicka här för recept!
Saftiga rågsiktsrutor – klicka här för recept!
Grova tekakor – klicka här för recept!
Grova tekakor – klicka här för recept!

Grova grötbullar

35–40 st Gröt 4 dl havregryn 7 dl vatten, kallt 75 g smör, rumsvarmt 50 g jäst 4 dl mjölk, fingervarm 2 tsk salt 3 dl grahamsmjöl 11–13 dl vetemjöl Garnering havregryn GÖR SÅ HÄR 1. Koka ihop havregryn och vatten till en gröt i en kastrull. Lägg i smöret och låt det smälta ihop med gröten. Låt den svalna. 2. Smula ner jästen i en bunke. Tillsätt mjölken och blanda tills den lösts upp. Tillsätt gröten, salt, grahamsmjöl och vetemjöl, lite i taget. Blanda ihop allt till en deg och knåda den i några minuter. Låt degen jäsa under bakduk i ca 1 tim. 3. Dela degen i 35–40 bitar. 4. Forma dem till runda bollar och lägg dem på en plåtar med bakplåtspapper. Platta till dem lite. Låt dem jäsa under bakduk i ca 30 min. Sätt ugnen på 230 grader. 5. Pensla bröden med vatten och strö över lite havregryn. 6. Grädda bröden mitt i ugnen i ca 12–15 min. Låt dem svalna på ett galler under bakduk.
1. Koka ihop havregryn och vatten till en gröt i en kastrull. Lägg i smöret och låt det smälta ihop med gröten. Låt den svalna.
1. Koka ihop havregryn och vatten till en gröt i en kastrull. Lägg i smöret och låt det smälta ihop med gröten. Låt den svalna.
2. Smula ner jästen i en bunke. Tillsätt mjölken och blanda tills den lösts upp. Tillsätt gröten, salt och vetemjöl, lite i taget. Blanda ihop allt till en deg och knåda den i några minuter. Låt degen jäsa under bakduk i ca 1 tim.
2. Smula ner jästen i en bunke. Tillsätt mjölken och blanda tills den lösts upp. Tillsätt gröten, salt och vetemjöl, lite i taget. Blanda ihop allt till en deg och knåda den i några minuter. Låt degen jäsa under bakduk i ca 1 tim.
3. Dela degen i 35–40 bitar.
3. Dela degen i 35–40 bitar.
4. Dela degen i 35–40 bitar. 5. Pensla bröden med vatten och strö över lite havregryn.
4. Dela degen i 35–40 bitar. 5. Pensla bröden med vatten och strö över lite havregryn.
6. Grädda bröden mitt i ugnen i ca 12–15 min. Låt dem svalna på ett galler under bakduk.
6. Grädda bröden mitt i ugnen i ca 12–15 min. Låt dem svalna på ett galler under bakduk.
grovagrötbullar2

Kommentarer inaktiverade.

Du kanske också gillar...

Fler recept...

Hallonmuffins

Ett härligt mjukt bakverk när sötsuget smyger sig på som är snabbt & enkelt att baka.

0

Hallonmuffins

Supersaftiga hallonmuffins som är lika uppskattade på semesterfikat, på födelsedagskalaset som till fikat på jobbet!

0

Blåbärsmuffins

Supersaftiga, goda, lättgjorda muffins som har en rykande åtgång!

0

Randig rabarberkladdkaka i rutor

Syrliga rabarber – en perfekt kombination med den ljuvliga, ljusa kladdkakebottnen! En storfavorit!

0

Rabarberkladdkaka

En superläcker, ljuvligt god kladdkaka med syrliga rabarber på toppen. Och randig & snygg!

0

Lättgjorda hallonbakelser

Enkla, snabba och ljuvligt goda gräddbakelser gjorda av saftiga hallonmuffins!

0

Saftiga rågsiktsrutor

Mjuka, supergoda brödrutor med ett oerhört saftigt innanmäte.

0

Mjuka frukostfrallor

Saftiga, goda frukostfrallor som går bra att frysa in. Går bra att kalljäsa!

0

Extra saftiga korvbröd

Riktigt, läckra, härliga korvbröd som är mycket, mycket godare än färdigköpta.

0

Jordgubbskladdkaka i rutor

Somrig, härlig ljus kladdkaka med jordgubbar – en av de godaste kladdisarna man kan tänka sig! (Kan göras i en rund form).

0