köttfärssåsrivnamorötter2

Smakrik, supergod köttfärssås! Rivna morötter gör rätten ännu godare, nyttigare och saftigare (men kan uteslutas om man vill). Om man vill göra köttfärssåsen krämigare tillsätts ca 1 dl crème fraiche med valfri fetthalt, men det går lika bra utan.

Tips! Kryddningen kan varieras efter egen smak!

Köttfärssås med rivna morötter

6–8 personer

1 gul lök
1–2 morötter
1 vitlöksklyfta, pressad
800 g köttfärs
2 tsk torkad oregano
salt
svartpeppar
3 msk tomatpuré
400 g passerade eller krossade tomater
1 dl ketchup (eller chilisås)
ev. 1 dl crème fraiche, valfri fetthalt (kan uteslutas, men gör den krämigare)
ev. vatten

GÖR SÅ HÄR

  1. Skala och skär löken i småbitar. Skala moroten och riv den grovt eller skär den i tunna, korta stavar. Fräs löken, morötterna och vitlök i en klick smör eller olja i en stekpanna. Lägg över grönsakerna på en tallrik när det är klart.
  2. Fräs köttfärsen i en stekpanna. Mosa med en gaffel och rör om tills den är genomstekt. Krydda med oregano, salt och svartpeppar.
  3. Tillsätt tomatpuré, passerade eller krossade tomater, ketchup och eventuellt crème fraiche. Blanda ner lök- och morotsblandingen. Låt allt puttra på svag värme i ca 10–15 min. Späd köttfären med vatten om du vill ha den lite tunnare.

TIPS! Följ mig gärna lindasbakskola på Instagram (klicka här)Facebook (klicka här)!

 

Tips! Servera en fräsch, ljuvligt god Mangosalsa till köttfärssåsen! Klicka här för recept!

Gör en fräsch, nyttig mangosalsa med vinägrett. Klicka på bilden för recept!

Gör en fräsch, nyttig mangosalsa med vinägrett. Klicka på bilden för recept!

Middagstips! Pulled pork gryta! Nyttig, smakrik och underbart god! Klicka här för recept!

pulledpork6

Pulled pork gryta – klicka på bilden för recept!