Bloggar Lindas Bakskola Lindas lättlagad mat Lindas mat Lindas nyttig mat Lindas vardagsmat Okategoriserade

Bakad potatis & Keso

bakadpotatisKeso2 Bakad potatis, Keso och grönsaker är en ljuvligt god kombination! En mycket lättgjord, snabb maträtt som man aldrig tröttnar på. Dessutom är den nyttig!

Bakad potatis & Keso

Du behöver bakpotatis (oskalad) (Det går bra även med vanliga potatisar, modell större) Fyllning Keso majs rödlök paprika gurka (eller andra valfria grönsaker) GÖR SÅ HÄR 1. Stick några hål i potatisen med en potatissticka. 2. Kör potatisen på högsta effekt i 10–15 minuter, beroende på storlek. Den ska vara ordentligt mjuk rakt igenom. Om du kör flera potatisar på en gång tar det längre tid. 3. Skär ett kryss i potatisen med en vass kniv. Tryck ihop den med fingrarna från sidorna så att krysset öppnar sig. Fyll med några skedar Keso och hackade grönsaker.
1. Stick några hål i potatisen med en potatissticka. 2. Kör potatisen på högsta effekt i 10–15 minuter, beroende på storlek. Den ska vara ordentligt mjuk rakt igenom. Om du kör flera potatisar på en gång tar det längre tid. 3. Skär ett kryss i potatisen med en vass kniv. Tryck ihop den med fingrarna från sidorna så att krysset öppnar sig. Lägg i en god röra eller en klick smör.
1. Stick några hål i potatisen med en potatissticka. 2. Kör potatisen på högsta effekt i 10–15 minuter, beroende på storlek. Den ska vara ordentligt mjuk rakt igenom. Om du kör flera potatisar på en gång tar det längre tid. 3. Skär ett kryss i potatisen med en vass kniv. Tryck ihop den med fingrarna från sidorna så att krysset öppnar sig. Lägg i en god röra eller en klick smör.
bakadpotatisKeso1   Tips! Servera en fräsch, ljuvligt god Mangosalsa till köttfärssåsen! Klicka här för recept!
Gör en fräsch, nyttig mangosalsa med vinägrett. Klicka på bilden för recept!
Gör en fräsch, nyttig mangosalsa med vinägrett. Klicka på bilden för recept!
Middagstips! Pulled pork gryta! Nyttig, smakrik och underbart god! Klicka här för recept!
pulledpork6
Pulled pork gryta – klicka på bilden för recept!
Tips! Kesosallad – ljuvligt gott! Klicka här för recept!
Kesosallad är supergott i den bakade potatisen! Klicka på bilden för recept!
Kesosallad är supergott i den bakade potatisen! Klicka på bilden för recept!

Kommentarer inaktiverade.

Du kanske också gillar...

Fler recept...

Bakad potatis i mikron

Bakad potatis går snabbt att göra i mikron! Det blir en härlig lunch med en god röra eller till en bit kött/kyckling med en klick smör – supergott!

0

Strösselmums

Som kärleksmums med med chokladströssel. Glasyren är galet god och strösslet ger en knaprighet som pricken över i.

0

Kalljästa grötfrallor

Kalljästa frallor med gröt i degen! Gör degen på kvällen och grädda dem direkt när du vaknar.

0

Havregrynsgrötfrallor

Havregrynsgröt i degen gör bröden extra saftiga och hållbara.

0

Mjölfri havregrynslimpa

Nyttig limpa helt utan vetemjöl! Behöver inte jäsa och innehåller ingredienser man oftast har hemma!

0