mangoglass1 mangoglass4

Nyttig, krämig fruktglass med bara 2 ingredienser! På bara några minuter gör man denna ljuvligt goda, nyttiga glass! Den är allra godast att äta direkt eftersom den då är oerhört krämig. Om man ställer den i frysen blir den hård i konsistensen.

Nyttig Mangoglass med 2 ingredienser

2 portioner

1 banan, fryst i bitar
ca 200 g fryst mango
(ev. några droppar mjölk så blir det lättare att mixa)

GÖR SÅ HÄR

1. Mixa bananen och mangon i en hushållsmaskin med knivar till en glass. Låt frukten tina lite om det är svårt att mixa. Ät den direkt, då är den allra krämigast och godast!

1. Mixa bananen och mangon i en hushållsmaskin med knivar till en glass. Låt bananen tina lite om det är svårt att mixa. Ät direkt eller förvara glassen i frysen.1. Mixa bananen och mangon i en hushållsmaskin med knivar till en glass. Låt bananen tina lite om det är svårt att mixa. Ät direkt eller förvara glassen i frysen.

mangoglass3 mangoglass2