Bloggar Lindas Bakskola Lindas matbröd Okategoriserade

3 bröd av 1 deg

3brodav1deg20dragare TIPS! Följ mig gärna lindasbakskola på Instagram (klicka här)Facebook (klicka här) I min brödkurs "Lär dig baka bröd från grunden" lär jag ur hur man gör 3 bröd av 1 deg. En en grunddeg bakar vi ut den till morotsfrallor, hamburgerbröd och en baguette.

3 bröd av 1 deg

4 hamburgerbröd, 6 morotsfrallor, 1 baguette Matbröd – grundrecept 50 g jäst 6 dl vatten, fingervarmt 2 tsk salt 2 msk rapsolja 13–15 dl vetemjöl Fyllning & garnering ½ dl riven morot sesamfrön solrosfrön GÖR SÅ HÄR 1. Smula ner jästen i en bunke. Tillsätt vatten och blanda tills jästen lösts upp. 2. Tillsätt salt, rapsolja och vetemjöl, lite i taget. Blanda ihop allt till en smidig deg och knåda den ordentligt i några minuter. 3. Låt degen jäsa underbakduk i ca 45 min. 4. Dela degen i 3 bitar. Morotsfrallor 1. Blanda i ca ½ dl rivna morötter i degen. 2. Forma runda bollar av degen. Lägg dem på en plåt med bakplåtspapper. Låt dem jäsa under bakduk i ca 30 min. Sätt ugnen på 250 grader. 3. Pensla dem med uppvispat ägg. Strö över solrosfrön. Sätt ugnen på 250 grader. 4. Grädda bröden mitt i ugnen i 10–12 min. Hamburgerbröd 1. Forma runda bollar av degen. Lägg dem på en plåt med bakplåtspapper. Platta till dem, ca 1 1/2 tjocka. Låt dem jäsa under bakduk i ca 30 min. Sätt ugnen på 250 grader. 2. Pensla bröden med vatten eller ägg. Strö över sesamfrön. 3. Grädda bröden mitt i ugnen i 10–12 min. Baguette 1. Forma degen till en längd, ca 25 cm. Lägg den på en plåt med bakplåtspapper. 2. Strö lite mjöl över deglängden. Skär sneda snitt i baguetten, ca 2 cm mellanrum. Låt den jäsa under bakduk i ca 30 min. Sätt ungen på 250 grader. 3. Grädda baguetten mitt i ugnen i ca 15 min. 3brodav1deg 3brodav1deg2 3brodav1deg3 3brodav1deg4 3brodav1deg5 3brodav1deg6 3brodav1deg7 3brodav1deg8 3brodav1deg9 3brodav1deg10 3brodav1deg11 3brodav1deg12 3brodav1deg13 3brodav1deg14 3brodav1deg15 3brodav1deg16 3brodav1deg17 3brodav1deg18 3brodav1deg19 3brodav1deg20 3brodav1deg21hamburgerbröd

Kommentarer inaktiverade.

Du kanske också gillar...

Fler recept...

Kärleksmumskladdkaka

Kärleksmums + kladdkaka = 2 favoritkakor i ett! Godare kan det knappast bli!

0

Chokladbollstårta i tre lager

Superläcker, god chokaldbollstårta som garanterat gör succé på kalaset!

0

Bergis

Ljuvligt god långfranska med vallmofrön på toppen! Ett klassiskt bageribröd som man enkelt bakar själv!

0

Nyttig aprikos & valnötslimpa utan vetemjöl

Supersaftig god limpa gjord på havregryn istället för vetemjöl. Aprikoserna och valnötterna gör brödet gudomligt gott!

0

Marmorerad kladdkaka

Ljus och chokladbrun kladdkaka i ett – såååå fantastiskt god!

0

Skagensemlor

Förrätt! Superläckra, ljuvligt goda frallor fyllda med skagenröra!

0

Klassiska frallor

Klassiska frallor med sesamfrön på toppen! Supergoda och lätta att baka!

0

Frukostfrallor

Nybakta frukostfrallor med vallmofrön på toppen! Ljuvligt goda och lätta att baka!

0

Frallor

Saftiga, goda och lättbakade frallor med ett knaprigt skal och ett saftigt innanmäte.

0

Kanelbullesockerkaka

Kanelbullesockerkaka – en supersaftig sockerkaka med smak av kanelbulle. Smeten varvas med en socker- och kanelblandning som ger en superläcker, god smak!

0

Aprikos- & valnötsfilmjölkslimpa

Saftig aprikos- & valnötfilmjölkslimpa som inte behöver jäsa.

0

Nyttig Kesolimpa utan vetemjöl

En oerhört saftig, mättande limpa med Keso och havregryn i degen, helt utan vetemjöl.

0