aprikosfilmjolkslimpa7

Saftig aprikos- & valnötfilmjölkslimpa som inte behöver jäsa. Jag älskar filmjölkslimpor. Dels för att de blir så otroligt saftiga, men också för att de är så enkla att baka. I det här receptet har jag blandat i aprikoser och valnötter och det blev så gudomligt gott! Även mina tonårssöner åt brödet med god aptit (vilket jag inte trodde de skulle göra). Ett favoritbröd!

Tips! Tillsätt 1/2 dl mörk sirap om du vill ha en sötare limpa.

TIPS! Följ mig gärna lindasbakskola på Instagram (klicka här)Facebook (klicka här)

Aprikos- & valnötfilmjölkslimpa som inte behöver jäsa

1 st

3 dl vetemjöl
2 dl grahamsmjöl
2 dl havregryn
2 tsk bikarbonat
1 tsk salt
4 ½ dl filmjölk
1 dl ljus sirap (kan uteslutas om man vill)

150 g aprikoser
100 g valnötter

Garnering
vetemjöl

GÖR SÅ HÄR

1. Sätt ugnen på 200 grader. Blanda alla torra ingredienser i en bunke. Tillsätt filmjölk och sirap. Rör ihop allt till en kladdig smet.

2. Dela aprikoserna på mitten.

3. Rör ner aprikoser och valnötter i brödsmeten.

4. Sleva upp smeten i en limpform, ca 1 ½ liter, klädd med bakplåtspapper. Strö lite vetemjöl på ytan.

5. Grädda limpan längst ner i ugnen i ca 50 min. Lägg över ugnsfolié i slutet av gräddningen om den blir för brun på ytan. (Öppna och stäng luckan snabbt så inte värmen åker ut). Låt limpan svalna inlindad i en handduk. Vänta tills den kallnat innan du skär den i skivor.

1. Sätt ugnen på 200 grader. Blanda alla torra ingredienser i en bunke. Tillsätt filmjölk och sirap. Rör ihop allt till en kladdig smet.

1. Sätt ugnen på 200 grader. Blanda alla torra ingredienser i en bunke. Tillsätt filmjölk och sirap. Rör ihop allt till en kladdig smet.

2. Dela aprikoserna på mitten.

2. Dela aprikoserna på mitten.

3. Rör ner aprikoser och valnötter i brödsmeten.

3. Rör ner aprikoser och valnötter i brödsmeten.

4. Sleva upp smeten i en limpform, ca 1 ½ liter, klädd med bakplåtspapper. Strö lite vetemjöl på ytan.

4. Sleva upp smeten i en limpform, ca 1 ½ liter, klädd med bakplåtspapper. Strö lite vetemjöl på ytan.

5. Grädda limpan längst ner i ugnen i ca 50 min. Lägg över ugnsfolié i slutet av gräddningen om den blir för brun på ytan. (Öppna och stäng luckan snabbt så inte värmen åker ut). Låt limpan svalna inlindad i en handduk. Vänta tills den kallnat innan du skär den i skivor.

5. Grädda limpan längst ner i ugnen i ca 50 min. Lägg över ugnsfolié i slutet av gräddningen om den blir för brun på ytan. (Öppna och stäng luckan snabbt så inte värmen åker ut). Låt limpan svalna inlindad i en handduk. Vänta tills den kallnat innan du skär den i skivor.

aprikosfilmjolkslimpa6 aprikosfilmjolkslimpa9 aprikosfilmjolkslimpa8 aprikosfilmjolkslimpa10