Bloggar Lindas Bakskola Lindas pizza Okategoriserade

Pizza i långpanna

sponsorskylt_ny_Bosch Pizza i långpanna! Degen och tomatsåsen har jag gjort i Bosch nya supermaskin OptiMUM9 som har användbara funktioner som t ex en inbyggd våg plus att den känner av när degen är färdigknådad. Jag mixade även tomatsåsen slät och fin i mixern som finns som tillbehör.Pizza i långpanna! I samarbete med Bosch har jag bakat pizza med deras nya hushållsmaskin OptiMUM. En riktig Rolls-Royce som har supersmarta funktioner, bland annat en inbyggd våg, den kan knåda deg, vispa grädde och äggvita, helt perfekt, tack vare de intelligenta programmen i SensorControl. Maskinen stängs av när konsistensen är rätt. Det går även att ställa tiden på vispningen eller knådningen manuellt med en inbyggd timer. Jag har gjort degen och tomatsåsen till pizzan i Bosch OptiMUM-maskinen och hade stor nytta av den inbyggda vågen som hjälpte mig att väga upp rätt mängd ingredienser plus att den knådade degen helt lagom. Jag mixade även tomatsåsen slät och fin i mixern som finns som tillbehör till maskinen. Pizzasås är allra godast utan de stora tomatbitarna som finns i de krossade tomaterna och därför är det smidigt att mixa den slät.
Bosch OptiMUM9 har en inbyggd våg under skålen vilket underlättar bakningen mycket. Först vägde jag upp 25 g jäst. Därefter nollställde jag vågen och hällde i mängden vätska, 300 g. Sedan är det bara att göra likadant med resten av ingredienserna. När alla ingredienser tillsatts sätter man på funktionen SensorControl Plus som som känner av när degen är färdigknådad. Ja, ni hörde rätt! Maskinen stängs av när degen är färdigknådad. Helt otroligt och det funkar verkligen!
Bosch OptiMUM har en inbyggd våg under skålen vilket underlättar bakningen mycket. Först vägde jag upp 25 g jäst. Därefter nollställde jag vågen och hällde i mängden vätska, 300 g. Sedan fortsatte jag och gjorde likadant med resten av ingredienserna. När alla ingredienser tillsatts satte jag på  funktionen SensorControl Plus som som känner av när degen är färdigknådad. Ja, ni hörde rätt! Maskinen stängs av när degen är klar och glutentrådarna är starka. Helt otroligt och det funkar verkligen!
  pizzadegbosch6

Pizza i långpanna

1 plåt 25 g jäst 300 g vatten (3 dl) 1 ½ tsk salt 30 g rapsolja (2 msk) 540 g vetemjöl (9 dl) Tomatsås 200 g krossade tomater (ca 2 dl) 75 g tomatpuré (ca ¾ dl) 1 msk torkad oregano Topping 300 g skinka, skuren i bitar 3–4 champinjoner 300 g ost, riven torkad oregano GÖR SÅ HÄR 1. Smula ner jästen i en bunke. Tillsätt vatten, salt, rapsolja och vetemjöl. Knåda degen tills glutentrådarna är starka. Låt degen jäsa under bakduk i ca 30 min. Sätt ugnen på 250 grader. 2. Tomatsås: Mät upp rätt mängd ingredienser till såsen. Den inbyggda vågen i maskinen känner av vikten i mixern. Mixa krossade tomater och tomatpuré i en mixer till en slät sås. Rör i oreganon efteråt. 3. Kavla eller tryck ut degen med fingrarna på ett bakplåtspapper. Lägg den på en plåt. 4. Bred ut tomatsåsen på degen. 5. Strö över skinka, champinjoner och ost (eller andra valfria ingredienser). Låt degen jäsa i ca 10 min. 6. Grädda pizzan i 12–15 min. Skär den i rutor med en vass kniv.
1. Smula ner jästen i en bunke. Tillsätt vatten, salt, rapsolja och vetemjöl. Knåda degen tills glutentrådarna är starka. Låt degen jäsa under bakduk i ca 30 min. Sätt ugnen på 250 grader.
1. Smula ner jästen i en bunke. Tillsätt vatten, salt, rapsolja och vetemjöl. Knåda degen tills glutentrådarna är starka. Låt degen jäsa under bakduk i ca 30 min. Sätt ugnen på 250 grader.
2. Tomatsås: Mät upp rätt mängd ingredienser till såsen. Den inbyggda vågen i maskinen känner av vikten i mixern. Mixa krossade tomater och tomatpuré i en mixer till en slät sås. Rör i oreganon efteråt.
2. Tomatsås: Mät upp rätt mängd ingredienser till såsen. Den inbyggda vågen i maskinen känner av vikten i mixern. Mixa krossade tomater och tomatpuré i en mixer till en slät sås. Rör i oreganon efteråt.
3. Kavla eller tryck ut degen med fingrarna på ett bakplåtspapper. Lägg den på en plåt. 4. Bred ut tomatsåsen på degen. 5. Strö över skinka, champinjoner och ost (eller andra valfria ingredienser). Låt degen jäsa i ca 10 min.
3. Kavla eller tryck ut degen med fingrarna på ett bakplåtspapper. Lägg den på en plåt. 4. Bred ut tomatsåsen på degen. 5. Strö över skinka, champinjoner och ost (eller andra valfria ingredienser). Låt degen jäsa i ca 10 min.
6. Grädda pizzan i 12–15 min. Skär den i rutor med en vass kniv.
6. Grädda pizzan i 12–15 min. Skär den i rutor med en vass kniv.
pizzadegbosch3 pizzadegbosch6 pizzadegbosch7

Kommentarer inaktiverade.

Du kanske också gillar...

Fler recept...

Jordgubb- & hallonsmoothie

Svalkande, ljuvligt god & nyttig smoothie med jordgubbar, banan & hallon!

0

Play Doh lera

Mjuk, härlig Play Doh lera som är klar på 5–10 min!

0

Hembakade rågsiktskakor

Min sambo Micke har bakat dessa smarriga rågsiktskakor – bröden är hans specialitet!

0

Maräng-chokladmoussetårta hallon

Drömgod, lyxig chokladmoussetårta i tre lager, varav den understa är en marängbotten! Lätt att baka, utan ugn!

0

Hemgjord slime

Härlig, hemgjord Slime som är jätteenkel att göra själv! Innehåller bara 4 ingredienser som man oftast har hemma.

0

Vispa grädde utan visp

Så vispar du grädde blixtsnabbt utan visp!

0

Varma jordgubbar och kvarg

Frukost- & mellistips! Nyttigt, gott och mättande mellanmål/frukost!

0

Jordgubbsgrottor

Spröda, härliga syltkakor med jordgubbssylt.

0

Smartiessnittar

Knapriga godissnittar som är ljuvligt goda!

0

Nutellasnittar

Knapriga, läckra godiskakor som är fyllda med härlig krämig Nutella.

0

Kanelbullesockerkaka

Mjuk, härlig, lättgjord sockerkaka med kanelbullesmak!

0

Segknapriga chokladsnittar

Älskade chokladsnittar som är busenkla att baka. Det knapriga pärlsockret gör dem extra läckra!

0