Bloggar Lindas Bakskola Lindas mjuka kakor

Tuppkaka

Tuppkaka är nog en av de enklaste kakor som finns att baka! Den innehåller bara 4 ingredienser som man oftast har hemma. Den perfekta kakan som man snabbt kan slänga ihop när man är sugen på något gott eller får oväntat besök. Ytan blir lite härligt frasig och innanmätet är lite som en kladdkaka, men ändå inte. Supergod är den i alla fall! Ät den som den är eller servera med en kula glass, en klick grädde och gärna några färska bär.

Tuppkaka

Tuppkakan är lite seg i mitten och frasig på ytan och bland det enklaste du kan baka. Ca 12 bitar 3 ägg 3 dl strösocker 75 g smör, smält 2 ½ dl vetemjöl Garnering skållad sötmandel eller mandelflarn florsocker GÖR SÅ HÄR 1. Sätt ugnen på 200 grader. Vispa ägg och socker poröst. Rör ner smör och vetemjöl och blanda snabbt ihop allt till en slät smet. 2. Häll smeten i en smord och bröad form med löstagbar kant, cirka 23 cm. Strö över önskad mängd sötmandel eller mandelflarn. 3. Grädda kakan längst ned i ugnen i ca 22 min. Pudra eventuellt kakan med florsocker innan servering. Baka magiskt goda After Eight-brownies – klicka på bilden nedan för recept, eller här!
Prenumerera
Notis om
guest

1 Kommentar
äldsta
nyaste mest röstade
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer
Ingrid Persson
Ingrid Persson
3 år sedan

DTuppkakan skall jag försöka mig på, den ser god ut 😀!

Du kanske också gillar...

Fler recept...

Festlig Schwarzwaldtårta

En festlig, lyxig och egen variant av schwarzwaldtårta. Enkel att göra och underbart god!

0

Baguetter

Rustika baguetter med en frasig skorpa och luftigt innanmäte.

0

Stekpannebröd som inte behöver jäsa

Härliga, snabbgjorda bröd som gräddas i stekpanna.

0

Rågsiktskakor

Klassiska rågsiktskakor – oerhört saftiga & goda!

0
I annonssamarbete med Kockens

Frasig citronsaffranpaj

En härligt frasig pajbotten fylld med en läcker, krämig saffrancitronkräm & kardemumma. Servera gärna pajen med lättvispad grädde.

Solskensbullar fyllda med vaniljkräm

Drömgoda, saftiga vaniljbullar doppade i knastrigt strösocker.

0

Pizza i långpanna

Pizza i långpanna är lätt att göra och räcker till många!

0

Jordgubb- & hallonsmoothie

Svalkande, ljuvligt god & nyttig smoothie med jordgubbar, banan & hallon!

0

Play Doh lera

Mjuk, härlig Play Doh lera som är klar på 5–10 min!

0

Hembakade rågsiktskakor

Min sambo Micke har bakat dessa smarriga rågsiktskakor – bröden är hans specialitet!

0

Maräng-chokladmoussetårta hallon

Drömgod, lyxig chokladmoussetårta i tre lager, varav den understa är en marängbotten! Lätt att baka, utan ugn!

0
1
0
Vad tycker du? Lämna gärna en kommentar.x
()
x