Bloggar Lindas Bakskola Lindas matbröd Okategoriserade

Stekpannebröd som inte behöver jäsa

Skärmavbild 2017-03-24 kl. 20.51.28 STEKPANNEBRÖD Härliga, snabbgjorda bröd som gräddas i stekpanna. Riktiga favoriter som är allra godast nygräddade. Frys in de som blir över. TIPS! Följ mig gärna lindasbakskola på Instagram (klicka här)Facebook (klicka här)

Stekpannebröd som inte behöver jäsa

Ca 8 st Bröden tar totalt ca 4 minuter att grädda i stekpannan. 50 g smör, rumsvarmt 5 dl vetemjöl 1 ½ tsk bakpulver ½ tsk salt 2 dl filmjölk eller mjölk GÖR SÅ HÄR 1. Nyp ihop smöret med de torra ingredienserna. Tillsätt filmjölken och blanda ihop allt till en deg. 2. Dela degen i ca 8 bitar. Rulla den i mjöl om den är kladdig. 3. Kavla eller platta degbitarna till rundlar, ca ¾ cm tjocka på ett mjölat bakbord. 4. Värm upp en stekpanna i gjutjärn på medelvärme. Pudra lite vetemjöl i stekpanna (det ska inte vara något fett i den). Vänd brödet när det får bruna fläckar, ca 2 min per sida. Anpassa värmen så att brödet inte bränns. steg1 steg2 steg3 steg4 Skärmavbild 2017-03-24 kl. 20.51.33

Kommentarer inaktiverade.

Du kanske också gillar...

Fler recept...

Rågsiktskakor

Klassiska rågsiktskakor – oerhört saftiga & goda!

0
I annonssamarbete med Kockens

Frasig citronsaffranpaj

En härligt frasig pajbotten fylld med en läcker, krämig saffrancitronkräm & kardemumma. Servera gärna pajen med lättvispad grädde.

Solskensbullar fyllda med vaniljkräm

Drömgoda, saftiga vaniljbullar doppade i knastrigt strösocker.

0

Pizza i långpanna

Pizza i långpanna är lätt att göra och räcker till många!

0

Jordgubb- & hallonsmoothie

Svalkande, ljuvligt god & nyttig smoothie med jordgubbar, banan & hallon!

0

Play Doh lera

Mjuk, härlig Play Doh lera som är klar på 5–10 min!

0

Hembakade rågsiktskakor

Min sambo Micke har bakat dessa smarriga rågsiktskakor – bröden är hans specialitet!

0

Maräng-chokladmoussetårta hallon

Drömgod, lyxig chokladmoussetårta i tre lager, varav den understa är en marängbotten! Lätt att baka, utan ugn!

0

Hemgjord slime

Härlig, hemgjord Slime som är jätteenkel att göra själv! Innehåller bara 4 ingredienser som man oftast har hemma.

0

Vispa grädde utan visp

Så vispar du grädde blixtsnabbt utan visp!

0

Varma jordgubbar och kvarg

Frukost- & mellistips! Nyttigt, gott och mättande mellanmål/frukost!

0