Bloggar Lindas Bakskola Lindas choklad Lindas desserter Lindas diabetesrecept Lindas kladdkakor

Crunchy Caramel brownies

27 röster

Samarbete med Nicks

Jag har bakat med Nicks produkter! Dessa fantastiskt goda, segmjuka brownies med crunchig choklad (Nicks Crunchy Caramel) på toppen, som knappt påverkar blodsockret! Låter som magi och, ja det är det! Med Nicks Use Like Suger istället för strösocker i smeten, mandelmjöl istället för vetemjöl och Nicks Crunchy Caramel istället för vanlig choklad så får du himmelskt goda brownies med minimal höjning av blodsockret! Perfekt bakverk för alla som vill ute mindre socker, mindre mjöl, mindre kolhydrater, men ändå vill njuta av godsaker. 

ERBJUDANDE!
20% rabatt på Nicks hela sortiment! Gäller t o m 30 nov. 1 köp per kund.
Klicka här för att handla Nicks med 20% rabatt!

Crunchy Caramel brownies och alla Nicks produkter påverkar blodsockret minimalt! Väldigt uppskattat hos många diabetiker.

Tips! Servera gärna dina brownies med Nicks krämiga vaniljglass Vanilla Bean (som knappt inte heller påverkar blodsockret). 

Crunchy Caramel brownies

12 bitar

125 g smör
2 ½ dl Nicks Use Like Sugar
3/4 dl kakao
1 nypa salt
2 ägg
1 ½ dl mandelmjöl eller kokosmjöl

Garnering
4 st Nicks Crunchy Caramel

GÖR SÅ HÄR

1. Sätt ugnen på 180 grader. Smält smöret i en kastrull. Tillsätt Use Like Sugar, kakao, salt och ägg i kastrullen och rör om. Blanda sist i mandelmjöl (eller kokosmjöl) och rör ihop allt till en slät smet.

2. Lägg i ett bakplåtspapper i en form, ca 18 x 25 cm. Häll smeten i formen och bred ut den med en slickepott. 

3. Grädda kakan mitt i ugnen i 20–22 min. 

4. Garnering: Grovhacka fyra stycken Nicks Crunchy Caramel. Strö dem över kakan medan den fortfarande är varm. Låt kakan kallna. Ställ den i kylen i ca en timme före servering så att chokladen stelnar ordentligt på ytan. Servera gärna med Nicks krämiga vaniljglass Vanilla Bean (som knappt inte heller påverkar blodsockret).

Crunchy Caramel
– Nicks Crunchy Caramel består av knäck som är doppad i mjölkchoklad. De är så himla goda och perfekta att använda som topping på brownies. Kombinationen är oslagbar!

Use like sugar
– Use like sugar är en sockerersättning som innehåller 70% mindre kalorier än vanligt socker och som består av en kombination av naturlig sötning. 
– Påverkar inte blodsockret.
– 1 dl strösocker = 1 dl Use like sugar.

Prenumerera
Notis om
guest

2 Kommentarer
äldsta
nyaste mest röstade
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer
Anette Jansson
3 år sedan

Funkar den att frysas?

Du kanske också gillar...

Fler recept...

Saffransbrownies

. . TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Saffransbrownies – en riktigt julig, segmjuk brownie med härlig saffranssmak. Smeten tillagas direkt i kastrullen på bara några minuter och gräddas på ca 20 min! Perfekt att bjuda på i juletider! Saffransbrownies 12 st 150 g smör3 dl strösocker1 nypa salt1 paket saffran, (0,5 gram)2 tsk vaniljsocker2 ägg1 …

2

Lindas julbak

Lindas julbak innehåller alla recept du behöver till julbaket! Min bok innehåller bl a recept:– saffran– pepparkakor – julgodis– mjuka kakor– cheesecakes– julbröd– lussebullar– chokladgodis– juldesserterJa, alla recept du behöver till julbaket i hela november och december! Klicka här för att beställa Linas julbak!

0

Wasabisås

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) En het, kall sås som passar till allt! Kyckling, torsk, lax, fiskpinnar, vegorätter eller kött. En riktigt god favoritsås som är busenkel att göra med endast 3 ingredienser. Ingredienser:3 dl crème fraiche (gräddfil eller iMat fraishe)4–5 cm wasabipasta (från tub)salt GÖR SÅ HÄR Blanda crème fraiche och wasabi (smak …

0

Spindelkladdkaka

Spindeltårta med kladdkakebotten och chokladganache. Spindelkladdkaka 10–12 bitar  150 g smör3 dl strösocker3 msk kakao1 ¾ dl vetemjöl1 nypa salt3 ägg Chokladganache150 g mörk choklad¾ dl vispgrädde Ögon2 Ballerinakakor Spindelben18 godissnören Spindelnät och spindelsmält, vit choklad GÖR SÅ HÄR 1. Sätt ugnen på 180 grader.
 Smält smöret i en kastrull och blanda ner strösockret. Låt blandningen svalna …

0

Rågsiktsrutor

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Rågsiktsrutor. Det är väldigt enkelt att baka ut degen direkt på plåten och brödet blir oerhört saftigt och gott! Själva bakprocessen tar inte alls lång tid och medan degen jäser kan man passa på att göra något annat. Rågsiktsrutor 12 st 50 g jäst6 dl mjölk, fingervarm2 tsk salt75 …

1

Chokladkakor

Betalt samarbete med Toppits. Tunna, spröda chokladkakor toppade med knastrande pärlsocker på toppen. Supergoda och roliga att baka. Välj själv vilken form du vill stansa ut degen i t ex runda, hjärtan, gubbar, granar, stjärnor m m. Tips! Degen kavlar jag ut mellan två Toppits bakplåtspapper för de har en glidfri yta som gör att …

0

Äppelkladdkaka utan socker och mjöl

En supergod, mycket lättbakad kladdkaka med rivet äpple och kanel som inte innehåller något vanligt socker eller vetemjöl. Den innehåller väldigt få kolhydrater vilket är positivt för alla som vill äta mindre socker och lite kolhydrater. Välj själv vilken sötning du vill använda. TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Äppelkladdkaka utan socker och mjöl 12 …

0

KESOBRÖD UTAN MJÖL lågkolhydrat

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) KESOBRÖD utan vetemjöl som har en mjuk, lite pannkaksliknande konsistens, men det är supergott! Och varje skiva innehåller bara 2, 3 g kolhydrater. Det här brödet innehåller även protein vilket är bra att få i sig till frukost. 28 kolhydrater för hela smeten2,3 kH …

7

Kalljästa frallor

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Kalljästa frallor – gör degen på kvällen och låt den jäsa i kylen över natten. Grädda direkt när du vaknar och njut av underbara, nygräddade bröd till frukost! Eller gör degen på morgonen och servera nygräddade bröd till middagen! FaktaMjölk i degen gör frallorna …

1

Korvapuusti – finska kanelbullar

I betalt samarbete med Toppits. Läs mina smarta baktips här: KAVLA DEGEN PÅ TOPPITS® BAKPLÅTSPAPPER Toppits® bakplåtspapper gör bullbaket enkelt. Jag kavlar ut degen på Toppits® bakplåtspapper och det är väldigt smidigt och enkelt för degen fastnar inte på papperet och man slipper kladd. Toppits® bakplåtspapper är glidfritt vilket gör att man kan kavla ut …

1

Kanelsnurror

Om du ska baka kanelbullar i dag på Kanelbullens dag så kan jag rekommendera dessa kanelsnurror som jag gjorde till tidningen Hembakat!  Saftiga kanelsnurror 25–30 st  Nygräddade bullar är alltid populärt och slår det mesta.  50 g jäst 125 g smör, smält 5 dl mjölk, ljummen 1 dl strösocker 1/2 krm salt 1–2 tsk stött kardemumma 1 ägg 12–13 dl vetemjöl  Fyllning ca 50 …

0

Kanelbullar utan mjöl

Kan man baka kanelbullar utan vetemjöl (utan gluen)? – JA, men då krävs en viktig ingrediens; FiberHusk.  FiberHusk suger upp vätska och gör att degen håller ihop och kan kavlas som en vanlig deg när man bakar med glutenfria mjölsorter som t ex mandelmjöl, kokosmjöl, havremjöl & glutenfri mix. Kanelbullarna blir otroligt saftiga, goda och …

0
2
0
Vad tycker du? Lämna gärna en kommentar.x
()
x