Bloggar Lindas Bakskola Lindas choklad Lindas diabetesrecept Lindas mjuka kakor Lindas tårtor

Brownietårta med chokladtryffel

28 röster

I betalt samarbete med Tweek

Klicka på filmen för att se hur man bakar brownietårtan!

Underbar chokladbrownietårta med Tweek Easter Eggs i både browniesmeten och som dekoration. Den här tårtan är sockerreducerad och innehåller inget vetemjöl. Men det är inget man kan ana när man smakar den. En himmelskt god tårta med härlig chokladsmak. 

Jag vill verkligen tipsa er alla om Tweeks Easter Eggs! De är himmelskt goda och innehåller bara naturliga ingredienser, inget tillsatt socker och de är fria från palmolja! Och både kolhydratvärdet och kalorierna är mindre (gäller alla Tweeks godissorter)!

Det här är en perfekt tårta att baka till påsk till alla som vill äta mindre socker och kolhydrater.

Jag älskar Tweeks godis som innehåller minimalt med socker, kolhydrater, kalorier och endast naturliga ingredienser (gäller alla sorter).  För min son som har diabetes typ 1 är Tweeks godis räddningen eftersom Tweek har mycket mindre påverkan på blodsockret. @tweeksweets #tweeksteregg

Brownietårta med chokladtryffel och Tweek Easter Eggs

10–12 bitar

Browniebotten
175 g smör, smält
3 dl sötströ/sötningsmedel 
3/4 dl kakao
1 krm salt
2 1/2 dl mandelmjöl
4 ägg
1 påse Tweek Easter Eggs

Chokladtryffel 
150 g mörk sockerfri choklad
3/4 dl vispgrädde

Garnering
1 påse Tweek Easter Eggs
2 dl vispgrädde

Formen
smör
kakao

GÖR SÅ HÄR

1. Sätt ungen på 180 grader. Smält smöret i en kastrull. 

2. Tillsätt kakao, salt, sötströ, salt mandelmjöl och ägg. Rör om allt till en slät smet. 

3. Häll smeten i en smord och bröad (kakao) springform, ca 24 cm i diameter.

4. Lägg ut 1 påse Tweek Easter Eggs på smeten. De blir härligt sega och goda som fyllning i kakan.

5. Grädda kakan mitt i ugnen i ca 22–24 min. Låt kakan kallna.

6. Chokladtryffel: Smält den mörka chokladen i en skål över vattenbad. Tillsätt vispgrädde och blanda till en slät chokladsmet.

6. Bred ut chokladtryffeln över kakan. Låt den kallna. 

7. Garnering: Dekorera i mitten av tårtan med Tweek Easter Eggs.

8. Vispa grädden och spritsa ut gräddtoppar på chokladtryffeln. Dekorera med  Tweek Easter Eggs. Förvara tårtan i kylen, den är allra godast kylskåpskall.

FAKTA TWEEKs Easter Egg
– Skumägg med smak av banan och toffee
– Doppade i TWEEKs egna choklad
– Riktigt kakaosmör
– Fria från palmolja

Prenumerera
Notis om
guest

0 Kommentarer
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer

Du kanske också gillar...

Fler recept...

Blomkålsbiffar

Att göra blomkålsbiffar är väldigt enkelt. De är så himla goda, vegetariska och kan ätas ihop med en sallad och t ex tzatziki, ajvar relish eller guacamole. Eller ät dem som tillbehör till någon maträtt du gillar. Du kan använda ett färsk blomkålshuvud eller köpa fryst blomkål som får tina. Blomkålsbiffar Ca 4 personer 1 …

3

Banankaka i micron

Klicka på filmen och kolla hur enkelt man bakar banankakan i micron! En mycket lätt och himmelskt god banankaka som tillagas på 1–2 minuter i mikron. Perfekt när man vill njuta av något gott snabbt! Man kan bestämma lite själv om man vill att den ska vara lite lätt kladdig, som en kladdkaka eller mer …

2

Sirapsfrallor

Mycket fluffiga, mjuka frallor som är himmelskt goda! Underbara bröd som passar perfekt till frukost, mellis eller till utflykten. Ett riktigt favoritbröd TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!)som ni måste baka! Tips! Kalljäs bröden i kylen över natten och grädda dem när du vaknar. Gör en halv sats bröd om det blir trångt i kylskåpet …

6

Kycklingpasta allt-i-ett

Kycklingfiléer och pasta som tillagas i en och samma form i ugnen. Kycklingen blir oerhört saftig, smakrik och god. Och allt får en väldigt god smak eftersom smakerna blandas ihop i formen. En mycket god och lättlagad middag för både barn och vuxna. Kryddningen kan varieras efter smak. TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Kycklingpasta …

0

Banancookies med havregryn

Baka nyttiga kakor med havregryn och banan. Supergoda, supernyttiga och lätta att göra. Kakorna blir lite frasiga på ytan och lätt mjuka inuti.  Tips! Tillsätt 1 dl kokos. Kakaon kan bytas ut mot 2 tsk kanel. TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Nyttiga Banancookies med havregryn 15 st 2 bananer1 tsk bakpulver1 msk kakao4 dl …

6

Geléhjärtan

Jag önskar alla en fin alla hjärtans dag med massor av kärlek❤! Överraska en kär vän med hemgjorda geléhallonhjärtan! De är enkla att göra och ljuvligt goda! Tips! Jag gjöt mina geléhjärtan i Ikeas isform Plastis, men man kan använda vilka isformar man vill, även om de inte föreställer hjärtan. Geléhallonhjärtan Ca 30 st Så …

0

Kyckling i sås i ugn

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) En mycket enkel rätt att tillaga och kyckling blir extra saftig när den tillagas i den låga ugnsvärmen. Servera med ris, pasta, potatis eller bulgur och en fräsch sallad. Kyckling i sås i ugn 4 portioner 4 kycklingfiléersaltpeppar curry och/eller chiliflakesSås3 dl vispgrädde (eller 2 dl vispgrädde + 1 …

0

Fetaostpasta

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) FETAOSTPASTA Tomater, fetaost och pasta som blanda i en ugnsform – ljuvlig gott och enkelt att tillaga! Ät pastarätten som den är eller servera med t ex kycklingfilé, en köttbit eller en vegobiff och en fräsch sallad. Fetaostpasta 20 cocktailtomater1 paket fetaost (eller mozzarella)salt svartpeppar2 vitlöksklyftor2 msk olivolja eller rapsoljafärsk …

0

Laxpasta allt-i-ett

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) LAX OCH PASTA ALLT-I-ETT Enklare än så här blir det inte att laga mat. Pastan blir så härligt krämig och laxen fantastiskt saftig och perfekt. En supermiddag för hela familjen som är busenkel att tillaga. Här hittar du fler goda matrecept – klicka här! Tips! Laga lax i ugn …

0

Rågsiktskakor recept

Tips! Här hittar du fler recept på goda bröd – klicka här! Klassiska rågsiktskakor! Ett av de godaste frukostbröden jag vet! De blir så vansinnigt fluffiga,, mjuka och goda. Rågsikt är så himla gott att baka bröd med. Tips! Byt ut 3 dl rågsikt mot 4 dl havregryn. TIPS! Följ mig gärna Lindas bakskola på  Instagram (klicka här, eller Facebook (klicka här) så får du …

1

Chocolate chip cookies

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Jag älskar dessa chocolate chip cookies – de är gudomligt goda!!! Amerikanska kakor som numera är lika populära i Sverige! Dessa cookies för allra högsta betyg! Använd chokladknappar eller hackad choklad. Här hittar du fler goda kakrecept som är enkla att baka – klicka här! Chocolate chip cookies 16 st …

11

Havrepannkakor

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Nyttigare pannkakor med havre istället för vetemjöl. Havrepannkakor är lika goda och lätta att steka. Havre innehåller mindre kolhydrater och mer fibrer än vetemjöl. Ett riktigt toppenrecept och ingen kommer märka skillnaden tror jag. Havrepannkakor 3 ägg2 dl havremjöl2 krm salt3 dl mjölk GÖR SÅ HÄR 1. Knäck äggen …

1
0
Vad tycker du? Lämna gärna en kommentar.x
()
x