Bloggar Lindas Bakskola Lindas matbröd

Hönökaka på plåt

457 röster


I annonssamarbete med
Ankarsrum. Kolla in Ankarsrums köksmaskiner, olika färger och tillbehör – klicka här!

Hönökaka är ett klassisk köpebröd som jag har bakat och gjort en egen variant av. Ljuvligt gott kan jag lova! Och Ankarsrum har gjort jobbet med att blanda och knåda degen!
Klicka på filmen för att titta hur man bakar Hönökakor!

Hönökakor är ett klassiskt, platt bröd som brukar bakas ut i rundlar som delas på mitten. Men jag har förenklat och kavlat ut degen på en plåt istället. Smaken är såklart densamma och likagod, bara enklare att baka. 

Tips!
Det är viktigt att knåda degen i assistenten i 5–8 minuter så att glutentrådarna i degen blir starka. Då blir brödet högt, luftigt och saftigt. Ankarsrum gör hela jobbet 🙂

Degen har jag knådat i min Ankarsrum köksassistent som gör glutentrådarna starka vilket i slutändan gör att brödet blir oerhört luftigt och mjukt under gräddningen. Utan bra knådning av degen blir brödet platt och kompakt. Knådningen är en väldigt viktig process i bröd som innehåller jäst.

Kolla in Ankarsrums köksmaskiner, olika färger och tillbehör
– klicka här!

Fakta Ankarsrum
– Stark motor på 1500 Watt
– Story rymlig bunke: 7 liter
– Tillbehör som ingår: 7 liter rostfri kittel, degrulle, degkniv, degskrapa, degkrok och jäslock. En 3,5 liters vispskål, ballongvispar och mördegsvispar.

Här hittar du fler goda, enkla brödrecept – klicka här!

Hembakad Hönökaka på plåt

3 plåtar

50 g jäst
6 dl mjölk, fingervarm (eller vatten)
1 dl ljus sirap
2 tsk salt

100 g smör, rumsvarmt
9 dl rågsikt
8–9 dl vetemjöl

GÖR SÅ HÄR

1. Smula ner jästen i en bunke. Tillsätt mjölken. Sätt i degkniven och degrullen (ett par centimeter från kanten). Sätt igång din Ankarsrum assistent på lägsta hastighet. Tillsätt salt, sirap, smör, rågsikt och vetemjöl, lite i taget. Kör maskinen på låg hastighet i 5–8 minuter. Flytta degrullen lite närmre kanten när allt mjöl är tillsatt i degen så att den knådas. Låt degen jäsa under bakduk i ca 40 min.

2. Dela degen i 3 bitar. Kavla ut dem tunt på ett bakplåtspapper. Kavla sista varvet med en kruskavel. Nagga ordentligt med en gaffel om du inte har någon kruskavel så att det inte blåses upp stora luftbubblor under gräddningen.

3. Lägg den utkavlade degen på en plåt med bakplåtspapper och låt dem jäsa under bakduk i 20 min. Sätt ugnen på 250 grader.

4. Grädda bröden mitt i ugnen i ca 10 min. Håll koll på att de får lagom färg. Låt dem svalna på ett galler under bakduk.

Ankarsrums assistenter finns i många olika färger och har massor av bra tillbehör. Klicka här för att titta på de olika färgerna och alla tillbehör!

Skär Hönökakorna i mindre bitar med en vass kniv och frys in dem. Perfekt att ta fram och tina till frukost, mellis eller som tillbehör till middagen.

Kolla in Ankarsrums köksmaskiner, olika färger och tillbehör
– klicka här!

Här hittar du fler goda, enkla brödrecept – klicka här!

Prenumerera
Notis om
guest

6 Kommentarer
äldsta
nyaste mest röstade
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer
Zanna
Zanna
3 år sedan

Det måste jag prova, att man inte tänkt på det utan står och bråkar med att göra dem runda

Malin
Malin
3 år sedan

Hej! En fråga, ska alla plåtarna in samtidigt, eller en i taget? Tack på förhand!

Ann-Sofie Kemppainen
Ann-Sofie Kemppainen
3 år sedan

Alla andra ser på mello, men jag bakar och njuter av alla dina goa recept. Heja dig 👌

Birgitta Knutsson
Birgitta Knutsson
2 år sedan

Hej just nu står en av kakorna i ugnen 😄 Har haft en stor fajt med bakplåtspappret när jag skulle kavla. Hur gör du? Till slut lyckades jag att få till det. Lite nyfiken på hur du gör🤗

Per
Per
6 månader sedan

Jätte god

Du kanske också gillar...

Fler recept...

Kycklingfilé och klyftpotatis för en person

Snabbt, enkelt och ljuvligt gott! En hel måltid som tillagas i en och samma ugnsform direkt i ugnen. Kycklingfilé och klyftpotatis är alltid gott och enklare matlagning än så här blir det inte. Servera gärna med tzatziki, guacamole eller currysås. TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Kycklingfilé & klyftpotatis för en person Ingredienser:1 kycklingfilé2–3 potatisarrapsolja/olivoljasaltpeppar …

0

Rårakor råraka

RÅRAKA Rårakor är lättgjord och lyxig potatisplätt som passar perfekt som förrätt, enkel lunch eller middag. Man river potatis som steks till tunna krispiga plättar. Garnera rårakan med hackad rödlök, löjrom (eller stenbitsrom), crème fraische/gräddfil och dill eller gräslök. Obs – receptet är för 1 person: Jag har skrivit nedanstående mängder ungefär per person. Självklart …

1

Brownietårta med chokladtryffel

I betalt samarbete med Tweek Underbar chokladbrownietårta med Tweek Easter Eggs i både browniesmeten och som dekoration. Den här tårtan är sockerreducerad och innehåller inget vetemjöl. Men det är inget man kan ana när man smakar den. En himmelskt god tårta med härlig chokladsmak.  Jag vill verkligen tipsa er alla om Tweeks Easter Eggs! De …

0

Blomkålsbiffar

Att göra blomkålsbiffar är väldigt enkelt. De är så himla goda, vegetariska och kan ätas ihop med en sallad och t ex tzatziki, ajvar relish eller guacamole. Eller ät dem som tillbehör till någon maträtt du gillar. Du kan använda ett färsk blomkålshuvud eller köpa fryst blomkål som får tina. Blomkålsbiffar Ca 4 personer 1 …

3

Banankaka i micron

Klicka på filmen och kolla hur enkelt man bakar banankakan i micron! En mycket lätt och himmelskt god banankaka som tillagas på 1–2 minuter i mikron. Perfekt när man vill njuta av något gott snabbt! Man kan bestämma lite själv om man vill att den ska vara lite lätt kladdig, som en kladdkaka eller mer …

2

Sirapsfrallor

Mycket fluffiga, mjuka frallor som är himmelskt goda! Underbara bröd som passar perfekt till frukost, mellis eller till utflykten. Ett riktigt favoritbröd TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!)som ni måste baka! Tips! Kalljäs bröden i kylen över natten och grädda dem när du vaknar. Gör en halv sats bröd om det blir trångt i kylskåpet …

6

Kycklingpasta allt-i-ett

Kycklingfiléer och pasta som tillagas i en och samma form i ugnen. Kycklingen blir oerhört saftig, smakrik och god. Och allt får en väldigt god smak eftersom smakerna blandas ihop i formen. En mycket god och lättlagad middag för både barn och vuxna. Kryddningen kan varieras efter smak. TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Kycklingpasta …

0

Banancookies med havregryn

Baka nyttiga kakor med havregryn och banan. Supergoda, supernyttiga och lätta att göra. Kakorna blir lite frasiga på ytan och lätt mjuka inuti.  Tips! Tillsätt 1 dl kokos. Kakaon kan bytas ut mot 2 tsk kanel. TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Nyttiga Banancookies med havregryn 15 st 2 bananer1 tsk bakpulver1 msk kakao4 dl …

6

Geléhjärtan

Jag önskar alla en fin alla hjärtans dag med massor av kärlek❤! Överraska en kär vän med hemgjorda geléhallonhjärtan! De är enkla att göra och ljuvligt goda! Tips! Jag gjöt mina geléhjärtan i Ikeas isform Plastis, men man kan använda vilka isformar man vill, även om de inte föreställer hjärtan. Geléhallonhjärtan Ca 30 st Så …

0

Kyckling i sås i ugn

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) En mycket enkel rätt att tillaga och kyckling blir extra saftig när den tillagas i den låga ugnsvärmen. Servera med ris, pasta, potatis eller bulgur och en fräsch sallad. Kyckling i sås i ugn 4 portioner 4 kycklingfiléersaltpeppar curry och/eller chiliflakesSås3 dl vispgrädde (eller 2 dl vispgrädde + 1 …

0

Fetaostpasta

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) FETAOSTPASTA Tomater, fetaost och pasta som blanda i en ugnsform – ljuvlig gott och enkelt att tillaga! Ät pastarätten som den är eller servera med t ex kycklingfilé, en köttbit eller en vegobiff och en fräsch sallad. Fetaostpasta 20 cocktailtomater1 paket fetaost (eller mozzarella)salt svartpeppar2 vitlöksklyftor2 msk olivolja eller rapsoljafärsk …

0

Laxpasta allt-i-ett

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) LAX OCH PASTA ALLT-I-ETT Enklare än så här blir det inte att laga mat. Pastan blir så härligt krämig och laxen fantastiskt saftig och perfekt. En supermiddag för hela familjen som är busenkel att tillaga. Här hittar du fler goda matrecept – klicka här! Tips! Laga lax i ugn …

0
6
0
Vad tycker du? Lämna gärna en kommentar.x
()
x